Tawuła norweska ‘Grefsheim’ – opis gatunku

Tawuła norweska, czyli w zasadzie tawuła szara, to wyjątkowy krzew. Jest bardzo ciekawa ze względu na pokrój, a odmiana ‘Grefshaim’ jest jej najbardziej popularną odmianą. Zasługuje na uznanie zwłaszcza ze względu na piękne, białe kwiaty. Układają się w pojedyncze baldachogrona i jeden przy drugim pojawiają się na całych pędach, dzięki czemu gałązki wyglądają jakby były nimi oblepione.

Ta odmiana osiąga około 2 m wysokości. Bardzo szybko się rozwija i niezwykle obficie kwitnie. Kwiatostany pojawiają się na pędach na przełomie kwietnia i maja. Co ciekawe – są o wiele wcześniej, niż liście, co sprawia, że roślina wspaniale się prezentuje. Roślina czasami występuje pod nazwą tawuła biała ‘Grefsheim’, ponieważ jej kwiaty są białe.

Roślina jest bardzo odporna na mróz, dlatego fantastycznie sprawdzi się w naszych warunkach klimatycznych. Tawuły to bardzo ciekawe krzewy ozdobne, podobnie jak tawuła japońska, gatunek jest bardzo odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne i jest mało podatna na choroby i szkodniki, więc fantastycznie się sprawdzi w każdym ogrodzie.

Tawuła norweska Spiraea cinerea – stanowisko

Tawuła szara nie ma szczególnych wymagań. Jest niezwykle tolerancyjna w stosunku do rodzaju podłoża, na którym będzie uprawiana. Musi mieć zapewnione odpowiednio przepuszczalne stanowisko, najlepiej żyzne i o wysokim poziomie próchnicy, jednak warto wiedzieć, że ‘Grefsheim’ będzie się dobrze rozwijać także w miejscu z nieco gorszym podłożem, może poza glebami bardzo ciężkimi i gliniastymi.

Krzewy ozdobne z reguły bardzo lubią nasłonecznione stanowiska, ale tawuła norweska najpiękniej kwitnie właśnie w lekkim zacienieniu. Może rosnąć w słońcu, ale wtedy jej kwitnienie będzie o wiele mniej obfite, a roślina będzie się wolniej rozwijała. Jeśli chcesz, by miała naprawdę piękne, bujne kwiaty, znajdź dla niej chociaż trochę cienia. W końcu tawuła biała ‘Grefshaim’ najpiękniejsza jest właśnie w okresie kwitnienia. I im więcej kwiatów, tym lepiej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie tawuły Golden Princess.

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Tawuła norweska ‘Grefsheim’ – pielęgnacja

Chociaż tawuły z reguły są bardzo wytrzymałymi roślinami, warto wiedzieć, że nadmierne zachwaszczenie i trawa naprawdę im nie służą. Darń może przerastać korzenie i prowadzić do ich uszkodzenia, dlatego regularne odchwaszczanie może pomóc. Warto także wysypać podłoże wokół rośliny kamyczkami lub korą drzewną z drzew iglastych, które zapobiegną rozwijaniu się chwastów.

Tawuła norweska greifsheim i zbliżenie na kwiat, a także tawuła biała greifsheim i uprawa
Jakie wymagania ma tawuła norweska greifsheim, czyli jej uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Ściółkowanie może także zmniejszyć parowanie wody z podłoża, co na pewno będzie plusem dla rośliny. Tawuła szara bardzo lubi mieć wilgotną glebę. Należy ją regularnie i często podlewać, najlepiej dość obficie. Roślina może także potrzebować nawożenia – lubi nawozy mineralne do krzewów ozdobnych z dodatkiem fosforu i potasu.

Przycinanie tawuły norweskiej Spiraea cinerea

Tawuły, także norweską, z reguły się przycina, jednakże w przypadku odmiany ‘Grefsheim’ może być to bezcelowe. Cięcie tylko zepsuje niezwykły pokrój rośliny – naturalne, przewieszające się pędy są o wiele ciekawsze niż grzecznie ułożone gałązki, dlatego lepiej zostawić je tak, jak są.

Co kilka lat można natomiast przeprowadzić cięcie odmładzające. Dzięki niemu roślina będzie cały czas gęsta i ładna, a uprawa zakończy się powodzeniem. Zabieg polega na usunięciu starych pędów, zwłaszcza tych słabiej kwitnących lub porażonych wiatrem. Warto także usunąć gałązki rosnące do wewnątrz rośliny, co znacznie zmniejszy ryzyko chorób grzybowych. Cięcie odmładzające przeprowadza się co 2-3 lata.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny