Alternatywne technologie budowy - co zamiast domu murowanego?
Nie tylko tradycyjne domy murowane! Jakie alternatywy daje nam nowoczesne budownictwo?
Alternatywne technologie budowy domów cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich inwestorów. Okazuje się, że budowa domu to nie tylko tradycyjna technologia murowana, ale również prefabrykaty, keramzyt czy nawet domy ze styropianu. Wybór jest znacznie szerszy, a inwestor zyskuje coraz więcej nieznanych dotąd możliwości. Jaki warianty dają nam alternatywne technologie budowy domów? Odpowiadamy.
Domy drewniane szkieletowe
Pierwszą alternatywną technologią, która przychodzi na myśl są domy drewniane. Nie od dziś wiadomo, że drewno jest łatwym w obróbce, zdrowym materiałem, a budowle takie jak domy kanadyjskie coraz popularniejsze. Domy drewniane posiadają zdolność do samoregulacji poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Przekłada się to na większy komfort zamieszkania. Wśród popularnych technologii wykorzystujących drewno wyróżniamy domy szkieletowe. Są to budynki o lekkiej, ale jednocześnie żywotnej konstrukcji. Wyróżniają się szybkością prac budowlanych o stosunkowo łatwym montażem. W ofertach biur architektonicznych znajduje się coraz więcej interesujących projektów budynków szkieletowych. Większość z nich nie odbiega wizualnie od domów wznoszonych w technologiach tradycyjnych. Budynki szkieletowe mogą posiadać bardzo atrakcyjną bryłę, poddasze i atrakcyjny dla oka design. Warto również dodać, iż domy drewniane wyróżniają się szybkością budowy. Bez wątpienia jest to duży atut, który odróżnia je od tradycyjnej technologii murowanej. Budowa domu jednorodzinnego technologią murowaną zajmuje przeważnie około dwóch lat. W teorii moglibyśmy ograniczyć czas budowy do jednego roku, jednak wiązałoby się to ze znacznym podniesieniem kosztów. Tymczasem domy szkieletowe powstają maksymalnie w kilka miesięcy. Po roku będą już kompletnie wykończone i zamieszkane. Niektóre realizacje udaje się nawet stworzyć w kilka tygodni. Tak szybki czas budowy niebyły możliwy w przypadku domów murowanych.
Domy szkieletowe nie wyczerpują jeszcze pełni możliwości. Alternatywne technologie budowy domów często wykorzystują elementy prefabrykowane. Dobrym przykładem będą tu domy modułowe, które w większości powstają na halach produkcyjnych. Poszczególne moduły (wielko lub małogabarytowe) składa się bezpośrednio na placu budowy. Jedyną pracą, którą trzeba wykonać wcześniej jest budowa solidnych fundamentów. Domy modułowe zazwyczaj powstają na płycie fundamentowej. Należy wykonać w niej podejścia instalacji wodno kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Wszystkie prace muszą być starannie zaplanowane i przewidziane w projekcie. Podczas montażu gotowych modułów nie wykonuje się żadnych prac mokrych. Dzięki temu domy prefabrykowane mogą powstawać nawet w czasie przymrozków. Szybkość oraz łatwość montażu to dopiero początek możliwości. Domy modułowe mogą być w dowolny sposób rozbudowywane. Wystarczy dokupić kolejny moduł i połączyć go z poprzednim. Tego typu rozwiązanie pozwala na wygodne zwiększanie metrażu mieszkalnego wraz z powiększaniem się rodziny.
Domy z keramzytu (keramzytobetonu)
Alternatywne technologie budowy domów to nie tylko domy drewniane. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się również prefabrykowane domy z keramzytu. Prefabrykowane elementy keramzytowe są łatwe w montażu i bardzo żywotne. Nie zagrażają im zmienne warunki pogodowe ani podwyższony poziom wilgoci. Domy z keramzytu wyróżniają się komfortem użytkowym oraz dużą estetyką. W ofertach producentów znajdziemy ciekawe projekty budowli o zróżnicowanych kształtach. Domy z keramzytu nie ustępują wyglądem tym, budowanym w tradycyjnej technologii murowanej. Często łączą w sobie atrakcyjny design oraz nowoczesne rozwiązania. Jednocześnie mogą być wykorzystane zarówno do użytku stałego (jako domki letniskowe) jak i sezonowego (domy energooszczędne, a nawet domy pasywne).
Omawiając alternatywne technologie budowy domów nie sposób nie wspomnieć o możliwości ich termoizolacji. W ofertach wykonawców bez trudu odnajdziemy wspomniane powyżej modułowe domki letniskowe. Są to lekkie i tanie w wykonaniu budowle, które możemy ustawić w dużym ogrodzie, na własnej, nadmorskiej działce czy przy jeziorze. Domki letniskowe zazwyczaj znajdują zastosowanie w celach rekreacyjnych. Ściany zewnętrzne nie posiadają warstwy ocieplenia, dlatego budynki nadają się jedynie do użytku w okresie letnim. Warto także dodać, iż domki letniskowe mogą przybierać dowolne rozmiary. Ich kształt oraz wielkość zależą wyłącznie od preferencji inwestora oraz od wybranego przez niego projektu. Głównymi atutami tego rozwiązania okazują się niskie koszty inwestycji oraz szybkość realizacji. Niektóre domy modułowe można ponadto przenosić z miejsca na miejsce. Tego typu funkcjonalności z pewnością nie mają domki letniskowe wykonane w tradycyjnej technologii murowanej.
Domy energooszczędne i pasywne
Domy wykonane w alternatywnej technologii mogą być też wykorzystane do użytku całorocznego. Dużą popularnością cieszą się tu nowoczesne domy energooszczędne. Współczynnik przenikania ciepła przez komory zewnętrzne jest bardzo mały i wynosi zaledwie od 30 do 60 kWh/m2. Tak niski współczynnik sprawia, że energooszczędne domy szkieletowe oraz budynki prefabrykowane mogą być bez trudu ogrzane w sezonie zimowym. Do ogrzewania często wykorzystuje się też źródła energii odnawialnej. Wszystko to sprawia, że eksploatacja budynku generuje bardzo małe, coroczne wydatki.
Przeglądając alternatywne technologie budowy domów warto zwrócić uwagę na coraz to lepsze parametry termoizolacji ścian zewnętrznych. Nowoczesne domy drewniane i keramzytowe mogą posiadać zaskakująco niski współczynnik przenikania ciepła. W niektórych przypadkach nie przekracza on 15 kWh/m2 na rok. Jest to wartość typowa dla budownictwa pasywnego. Warto podkreślić, iż współczesne domy pasywne tworzone w konstrukcji szkieletowej lub z gotowych prefabrykatów nie należą już do rzadkości. Nowoczesne, alternatywne budowle spełniają, a nawet daleko wyprzedzają aktualne normy zapotrzebowania na energie cieplną. Domy pasywne z drewna czy keramzytu charakteryzują się nie tylko szybkością montażu. Ich dużym atutem okazują się też bardzo niskie koszty eksploatacji. Na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego wpływają dodatkowe technologie. W budynkach instaluje się rekuperacje, montuje pompy ciepła, a często również panele słoneczne. Alternatywne technologie budowy domów nie są jedynie chwilowym trendem. Coraz częściej postrzega się je jako budownictwo przyszłości. Co prawda prefabrykowane domy pasywne nadal są dość drogie w budowie. Jednak przy odpowiednim przygotowaniu można liczyć na korzystne dotacje ze środków unijnych.