Telewizor LED

LED i OLED – czym to się różni?

Telewizory LED (zobacz na neo24.pl) to nic innego, jak ekrany LCD podświetlane za pomocą oświetlenia LED. W praktyce oznacza to połączenie technologii ciekłych kryształów (LCD) z nowoczesnymi żarówkami ledowymi, które umożliwiają cienką i płaską konstrukcję ekranu. Podświetlenie LED umieszczane jest na krawędziach wyświetlacza. Zaletą telewizorów z matrycą LED jest ich niska cena. Należy jednak pamiętać, że mogą w nich występować problemy z nierównomiernym podświetleniem matrycy.

Najważniejszą różnicą między ekranami LED a OLED jest to, że w tej drugiej kategorii każdy piksel podświetlany jest oddzielnie, dzięki czemu świecą niezależnie od siebie. Dla użytkownika oznacza to przede wszystkim doskonała jakość obrazu, wyrazisty kontrast i głęboką czerń, a do tego ultra cienki ekran. Niestety, za to wszystko płacimy dużo – ceny telewizorów OLED zaczynają się od ok. 8 tysięcy złotych.

LED czy OLED?

Który z nich wybrać? Oba rodzaje matryc są w stanie wyświetlić obraz w satysfakcjonującej jakości. Lepsze możliwości techniczne telewizorów OLED sprawdzą się przede wszystkim w domach wszystkich tych z Was, którzy cenią sobie rozrywkę filmową na wysokim poziomie. Planujesz urządzić w domu prywatną salę kinową? Ekran OLED to najlepsze rozwiązanie. Jeśli jednak masz mniejszy budżet, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać ekran LED. Budowa matrycy to tylko jednak ze zmiennych, wpływających na jakość obrazu.

Rozdzielczość – 4K czy Full HD?

Wybierając telewizor, niezależnie od tego, czy będzie to telewizor z matrycą OLED czy LED, pod uwagę koniecznie weź również rozdzielczość ekranu. Pod tym sformułowaniem kryje się liczba wyświetlanych pikseli. Rozdzielczość 4K to aż 8 milionów świetlnych punktów, a im jest ich więcej, tym bardziej szczegółowy obraz uzyskasz. Pamiętaj jednak, że wybierając wyższą rozdzielczość, wybrać należy również większy ekran. Przykładowa rozdzielczość 4K czy nawet mniejsza Full HD nie będą zbyt dobrze widoczne na ekranach o przekątnej 32 cali.

Pamiętaj, że matryce o większej rozdzielczości mają również swoje wady. Należą do nich przede wszystkim gorsza jakość bardzo dynamicznych obrazów, widoczna przede wszystkim w rozdzielczości 4K – problem ten nie występuje w takim natężeniu w ekranach Full HD. Innym problemem jest także dostępność materiałów zapisanych w jakości 4K, chociaż zaznaczyć należy, że sytuacja jest dynamiczna.

artykuł sponsorowany