Jak wygląda dzisiaj oferta telewizorów?

Dzisiaj w sklepach znaleźć możemy przede wszystkim płaskie ekrany o różnych przekątnych – to pierwsze, co rzuci się w oczy po bardzo pobieżnym przejrzeniu ofert różnych producentów. Oznacza to, że współczesny telewizor potrzebuje znacznie mniej miejsca, nawet w niewielkim pomieszczeniu łatwo wygospodarujesz dla niego miejsca na ścianie.

Jeśli jednak przyjrzeć się nieco bardziej opisom umieszczonym przy wyeksponowanych na wystawach modelach, można zauważyć, że producenci proponują przede wszystkim dwa rodzaje: telewizory LED i OLED. A mimo podobnej nazwy, ich działanie zdecydowanie się różni.

Najważniejsze cechy telewizorów LED

Jak już wspomnieliśmy – telewizory LED są płaskie, chociaż nie jest to cecha, która wyróżnia je na tle pozostałych modeli. Technologia LED oznacza, że tradycyjne już ekrany ciekłokrystaliczne wyposażone zostały w podświetlenie lampami LED. Podświetlają one matrycę od tyłu, wówczas lampy montowane są od dołu ekranu. Alternatywnym rozwiązaniem jest tzw. podświetlenie pełne, w którym panele LED montowane są również przy bocznych krawędziach. To drugie rozwiązanie eliminuje problem nierównomiernego podświetlenia ekranu. Trzeba jednak pamiętać, że jest ono stosowane w droższych modelach.

Wady telewizorów z ekranem LED

Biorąc pod uwagę bardzo niskie progi cenowy – najtańsze telewizory LED znajdziesz już za około 350 złotych – sprzęt tego typu pozwala na cieszenie dobrej jakości obrazem. Jednak ze względu na system podświetlania w niektórych modelach musisz liczyć się ze stosunkowo niskim nasyceniem barw. Telewizory LED mają też niewielkie kąty widzenia, oznacza to, że w przypadku oglądania w większym gronie, niektórzy mogą trochę gorzej widzieć detale obrazu.

Czym są telewizory OLED?

Telewizory LEDowe cieszą się popularnością ze względu na przyjazną cenę. Jeśli jednak zależy Ci na najwyższej jakości obrazu i możesz wydać na sprzęt telewizyjny kilka tysięcy, rozważ zakup telewizora z matrycą OLED. W omówionym już przykładzie matrycy LED wszystkie piksele są podświetlone tą samą lampą, co może utrudniać odbiór obrazu. Zupełnie inaczej wygląda to – nomen omen – w telewizorach o technologii OLED.

W tym wypadku za podświetlenie poszczególnych pikseli odpowiedzialne są różne diody, a więc piksele świecą niezależnie od siebie. Z perspektywy widza oznacza to, że zyskuje on realistyczne kolory, wysoką jakość i kontrast, a także idealny kąt widzenia. To ostatnie jest szczególnie istotne, jeśli lubisz oglądać filmy czy seriale w większym gronie.

Zaporowa cena telewizorów OLED

Największą wadą telewizorów OLED nadal pozostaje ich cena. Do tej pory telewizory w tej technologii produkuje tylko LG, co nie sprzyja konkurencyjności cen. A te wahają się od 8 do 22 tysięcy złotych.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny