Kiedy nie masz możliwości wyjechać w lecie do nadmorskiego kurortu, wyskoczyć w weekend na kąpielisko, a wyjście z dziećmi do aquaparku jest bardzo kłopotliwe, idea wykorzystania ogrodu, działki czy terenu obok domku letniskowego jako ich substytutu, jawi się całkiem atrakcyjnie. I wcale nie wyjdzie to drożej, a wręcz taniej, zważywszy, że basen ogrodowy zostanie z Tobą na długie lata, będzie można z niego korzystać codziennie i będziesz go miał na wyłączność. Basen ogrodowy to już nie zbytek, dostępny jedynie dla nielicznych – te czasy minęły, oby bezpowrotnie. Dziś możesz przebierać w ofercie wielu modeli basenów o różnych kształtach i w całkiem przystępnych cenach. Wystarczy taki basen kupić, postawić w Twoim ogrodzie, a korzystanie z niego przestanie być dla Ciebie ekstrawagancją.

Kompromisowe wyjście

Baseny ogrodowe nie muszą przecież być murowane, by dawać poczucie komfortu. I nie, nie chodzi też wcale o śmieszne, dmuchane baseniki nadające się raczej dla dzieci, ani o baseny na stelażu, które nie dość, że nie każdemu podobają się estetycznie, jako element wystroju ogrodu, to jeszcze wymagają dość długiego i skomplikowanego procesu rozkładania. Jest inne wyjście – łatwy do rozstawienia, prosty i elegancki zbiornik, stanowiący rozsądny kompromis między małym, dmuchanym basenem a większym basenem stelażowym: okrągły basen rozporowy. Łącząc cechy tamtych obu, jest jednak bardziej stabilny i trwały od pierwszego, a zarazem łatwiejszy w obsłudze od drugiego.

Basen, który sam powstaje

Czym zatem jest basen rozporowy? Jest to basen ogrodowy specyficznego rodzaju, zbiornik, który rośnie i nabiera kształtu, w miarę jak wypełnia się wodą; można powiedzieć, że ma samonośną konstrukcję. Woda – siłą rozporową właśnie – coraz mocniej naciska od wewnątrz na jego ściany, zbudowane z elastycznego, ale grubego i wytrzymałego tworzywa PVC, stopniowo nadając im docelową formę. Struktura takiego basenu nie wymaga więc stelażu – kształt, głębokość oraz stabilność zyskuje on po prostu dzięki prawom fizyki. Dla basenów rozporowych charakterystyczny jest też wypełniony powietrzem kołnierz na górze zbiornika, okalający całą nieckę – stanowi on istotną część konstrukcji basenu. Nie względy ozdobne i nie tylko wygoda kąpiących się stoją za tym rozwiązaniem – górna krawędź zbiornika zawsze znajduje się nad poziomem wody, a im więcej jej jest, tym wyżej „wstają” ściany basenu. Wysokość basenu można zatem regulować ilością wody – ta właściwość jest bardzo wygodna, basen rozporowy nie musi bowiem wypełnić się całkowicie, jeśli ma za zadanie posłużyć jedynie dla dzieci, natomiast kiedy chcą z basenu skorzystać dorośli, można dolać więcej wody i zwiększyć jego głębokość. Dmuchany pierścień zapobiega nadmiernemu uginaniu się ścian zbiornika i wylewaniu zeń zawartości, stabilizując nieckę basenową, a dodatkowo można się na nim wygodnie oprzeć.

Oszczędność czasu

Najbardziej widoczną przewagą, jaką mają baseny rozporowe nad innymi, jest szybkość ich montażu. W celu rozstawienia takiego basenu wystarczy wybrać dogodne miejsce, byle równe, wypoziomowane i o podłożu pozbawionym kamieni czy innych przedmiotów zagrażających powłoce zbiornika oraz naszemu komfortowi. Przeciwnie niż przy basenach stelażowych, potrzebujących podpór, rozporowe baseny ogrodowe nie wymagają nawet utwardzonego podłoża, mogą bowiem swobodnie leżeć choćby na piasku. Znalazłszy odpowiednie miejsce, kładziemy na nim po prostu nieckę basenu i od razu można zaczynać wypełniać ją wodą. To równie nieskomplikowane, jak przygotowanie baseniku dla dzieci. Ponieważ rozporowy basen ogrodowy nie ma metalowej konstrukcji, nie tracimy długiego czasu na stawianie stelaża – zbiornik rozkłada się właściwie sam, w tym tempie, na jakie pozwala nasza pompa, a my możemy tymczasem zająć się innymi sprawami i wrócić na gotowe.

Uniwersalna przyjemność

Baseny rozporowe mogą znacznie różnić się od siebie wymiarami. Te najmniejsze, wygodne właściwie tylko dla dzieci, mogą mieć np. ledwie półtorametrową średnicę, ale na tej samej zasadzie zbudowane są i większe zbiorniki; dwu-, trzy- czy czterometrowe – nadające się do zabaw i wypoczynku całkiem licznej rodziny – aż po blisko pięć metrów w przekroju. Taki basen ogrodowy pozwala już dość swobodnie wykonywać ruchy pływackie, a nawet można w nim pokusić się o zorganizowanie imprezy dla znajomych – sącząc drinki i rozmawiając ze sobą w wygodnych, relaksujących pozycjach, zmieści się tam nawet dziesięciu do dwunastu dorosłych ludzi. Dla dzieci zaś to już prawdziwy ocean.

Niezależność w niewygórowanej cenie

Zatłoczona plaża czy tłumnie odwiedzany aquapark nie są miejscami ani całkiem bezpiecznymi, ani w każdej chwili dostępnymi, ani – wliczając dojazd, bilety i dodatkowe atrakcje na miejscu – tanimi, zwłaszcza gdy korzysta z nich liczna rodzina z pokaźną gromadką dzieci. Natomiast cena własnego basenu szybko zwraca się w zestawieniu z częstymi wyjazdami na publiczne kąpieliska. Stać nas na wygodę i niezależność – taką dają właśnie baseny rozporowe. Jeżeli chciałbyś zakupić taki basen w atrakcyjnej cenie - rekomendujemy skorzystanie ze strony https://www.dmuchane.pl/k158,baseny-rozporowe.html materiał partnera

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny