Termoizolacja domów
Termoizolacja to jeden z najważniejszych elementów solidnego domu. Należy ją bardzo dokładnie zaprojektować, uwzględniając między innymi konstrukcję domu, analizę cieplno-wilgotnościową przegród zewnętrznych, konstrukcję dachu, użyte materiały itp.
Przy projekcie termoizolacji warto potraktować wszystkie elementy jako całość i zadbać o precyzyjne wykonanie ocieplenia. Dobrze zabezpieczony dom pozwoli nam zniwelować koszty ogrzewania w sezonie zimowym, a w sezonie letnim obniży temperaturę, co z kolei przełoży się na niższe koszty klimatyzacji. Warto podkreślić, że nawet w upalne dni, w poprawnie zabezpieczonym domu temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza. Już samo obniżenie kosztów i komfort utwierdza nas w przekonaniu, że warto wybrać materiały wysokiej jakości i cieszyć się domem przez długie lata.
Idealnym i bardzo popularnym rozwiązaniem do termoizolacji jest wełna mineralna, która poza funkcją izolacyjną cechuje się również wysoką odpornością ogniową. To między innymi ze względu na swoje unikatowe cechy, wełna mineralna jest wszechstronnie stosowana i można nią zabezpieczyć nie tylko ściany, ale również podłogi i dachy. Fantastycznie sprawdzi się jako izolacja akustyczna i termiczna przegród.
Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań termoizolacyjnych, jednak na szczególną uwagę zasługują płyty z wełny mineralnej marki TECHNONICOL. Płyty te stosujemy do ocieplenia dachu płaskiego, fasad oraz do zadań specjalnych, takich jak mansardy, podłogi na poddaszu oraz jako pierwsza (wewnętrzna) warstwa izolacji termicznej w systemach fasadowych ze szczeliną powietrzną do termoizolacji dwuwarstwowej.
Płyty (zobacz na technonicol.eu) z wełny mineralnej są bardzo łatwe i proste w montażu, co jest kolejnym walorem tego rozwiązania. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Mianowicie, płyty należy przechowywać w suchym pomieszczeniu, ułożone poziomo, zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi. Niezabezpieczona wełna łatwo nasiąka wodą i szybko łapie wilgoć. Płyty (zobacz na technonicol.eu) muszą być całkowicie suche podczas montażu. Ocieplane ściany powinny być osłonięte dachem, zabezpieczone przed opadami. Zawilgocona wełna mineralna schnie bardzo długo a zawilgocona termoizolacja nie jest skuteczna.
Przy projektowaniu i wykonaniu termoizolacji z wełny mineralnej konieczne jest uwzględnienie grubości warstwy izolacji. Zbyt cienka warstwa prowadzi do wykraplania się pary wodnej w konstrukcji budynku, co również obniża skuteczność działania termoizolacji.
Aby uniknąć błędów przy projektowaniu dachów płaskich, zalecamy korzystanie z gotowych, opracowanych technicznie rozwiązań, które można pobrać na naszej stronie internetowej.
artykuł sponsorowany