Hormann

Zwykła, pozbawiona odpowiedniej termoizolacji, brama jest swoistym zaproszeniem dla niskich temperatur. Przez taką bramę ciepło ucieka z garażu, a przez garaż także z części mieszkalnej, która w większości projektów jest z nim połączona. Aby zapobiec takim drenującym nasze portfele stratom ciepła, powinniśmy więc dobrze zaizolować  przylegające do mieszkania ściany i sufit oraz pomyśleć o ciepłych drzwiach między garażem a domem.  Przede wszystkim jednak rozejrzyjmy się za dobrze izolowaną segmentową bramą garażową. 

Dobrze ocieplona brama – skuteczną barierą dla zimna

Dużą popularnością cieszą się dobrze ocieplone bramy garażowe zbudowane z paneli o grubości 42 milimetrów. Jeśli jednak chcemy pomajsterkować zimą w garażu, czy np.  pograć  w ping-ponga powinniśmy utrzymać w nim stałą, nieco wyższą temperaturę powietrza. Wtedy  sprawdzą się bramy zbudowane z izolowanych termicznie segmentów o grubości 67 mm.  Oferowane przez firmę Hörmann bramy LPU 67 Thermo grubość tę zachowują na całej swojej powierzchni, również na łączeniach paneli! Dodatkowo są one wyposażone w podwójne uszczelki wargowe na łączeniach segmentów oraz w podwójną uszczelkę progową. Dlatego współczynnik przenikania ciepła tych bram może wynosić nawet U=1,0 W/(m2K).

Bez mostków termicznych

Ale może być jeszcze lepszy! Wystarczy ograniczyć powstawanie mostków cieplnych. Tworzą się one zazwyczaj na zbiegu różnych elementów konstrukcyjnych, tam, gdzie łączą się różne rodzaje przegród zewnętrznych budynku. W tym przypadku brama ze ścianą garażu. W miejscach tych ciepło z wnętrza najszybciej ucieka na zewnątrz, a wraz z nim nasze pieniądze. Konstruktorzy i inżynierowie z firmy Hörmann znaleźli jednak rozwiązanie, którego zastosowanie niemal całkowicie eliminuje powstawanie tego zjawiska! Skrywa się ono pod kryptonimem ThermoFrame. To zestaw elementów, które zainstalowane podczas montażu bramy zabezpieczają jej połączenie z murem, do którego jest zamocowana. Składa się on z dodatkowych uszczelek na obwodzie bramy oraz z kątownika z tworzywa sztucznego i do minimum ogranicza powstawanie mostków termicznych, jakie tworzą się pomiędzy ścianą garażu a ościeżnicą.  A tym samym dodatkowo wyraźnie poprawia izolacyjność cieplną bramy. Nawet do 15 procent!

Profil termoizolacyjny ThermoFrame firmy Hörmann można zastosować do wszystkich bram  segmentowych tej marki, nawet tych już zamontowanych.

Jeśli bramę w naszym garażu wyposażymy w ThermoFrame, zapobiegniemy jego  wychładzaniu, a brama będzie jeszcze lepiej uszczelniona. 

Szybki napęd, mała strata

Niestety podczas otwierania i zamykania bramy nie unikniemy strat ciepła.  Możemy jednak je ograniczyć. Wszystko zależy od odpowiedniego napędu. Im szybszy napęd - tym mniejsze straty ciepła. Dlatego warto zainwestować w szybki napęd, taki jak np. SupraMatic, który jest prawie o 50 procent szybszy od innych napędów Hörmann. Ta inwestycja szybko się zwróci.   

Czyste powietrze i grubszy portfel

Jeśli wymiana bramy odbywa się w ramach docieplania zamieszkałego już domu, zwrócić może nam się też kupno samej bramy. Wystarczy wziąć udział w programie Czyste Powietrze, którego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Pieniądze wydane na zakup bramy dwa razy wrócić mogą wówczas do naszego portfela. Raz w postaci dotacji z rządowego programu, a drugi - w formie niższych rachunków za energię.

Aby cieszyć się tym wszystkim musimy jednak spełnić szereg warunków. Najważniejszym z nich jest wystarczająco niski współczynnik przenikania ciepła instalowanej bramy  garażowej - nie może on być wyższy niż U= 1,3 W/(m2K). Taką termoizolacyjność zapewnić mogą albo bramy z panelami o grubości 67 mm, albo te zbudowane z segmentów o grubości 42 mm i wyposażone w profil ThermoFrame.

Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Podwójnie zyskuje na tym nasz budżet, a dodatkowo mamy satysfakcję z dbania o środowisko. Cieszymy się zasobniejszym portfelem i czystym powietrzem.

Advertisement

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 40,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny