Termoregulatory i czujniki temperatury zewnętrznej – jak wykorzystać nowoczesną technologię, by żyć wygodniej?

W dzisiejszych czasach, kiedy technologia praktycznie z dnia na dzień idzie do przodu, coraz częściej możemy spotkać się z automatyzacją procesów, często także tych prostych, codziennych. Jednym z obszarów, na które wpłynęła technologia i automatyzacja jest, chociażby ogrzewanie budynków i sterowanie systemami grzewczymi.
W poniższym artykule sprawdzimy, czym są termoregulatory oraz czujniki temperatury zewnętrznej, a także, w jaki sposób mogą one ułatwić nam codzienne funkcjonowanie. Jedno jest pewne, dzięki takim czujnikom i regulatorom, codzienne użytkowanie oraz obsługa systemów grzewczych staje się prostsza i łatwiejsza, a komfort użytkowania domu jest znacznie większy. Czy zainwestowanie w taką technologię się opłaca? Jak to wszystko w ogóle działa?
Co to jest termoregulator?
Już sama nazwa może wskazywać, czym jest urządzenie o nazwie termoregulator. Regulator, czyli reguluje, termo, czyli temperatura — termoregulator, np. marki Defro, odpowiedzialny jest za odpowiednią regulację temperatury w budynku. Podstawowym zadaniem takiego urządzenia jest rzecz jasna regulacja działania systemu grzewczego, tak by utrzymywać optymalny poziom temperatury wewnątrz budynku. Taki termoregulator może sterować między innymi pracą kotła, pieca gazowego czy pompy ciepła.
Co to jest czujnik temperatury zewnętrznej?
Odpowiednia optymalizacja działania całego systemu grzewczego to klucz do efektywności energetycznej, a także jak najbardziej komfortowego korzystania z systemu grzewczego. Dlatego też nieodzownym elementem nowoczesnego systemu grzewczego powinny być czujniki temperatury zewnętrznej. Nazwa wskazuje nam wprost miejsce, w którym są umieszczane czujniki, na zewnątrz. Mają one za zadanie odczyt zewnętrznej temperatury. Dodatkowo są w stanie monitorować warunki atmosferyczne, dlatego też ich zadanie jest niezwykle ważne — dostosowują odpowiednią pracę i moc wykorzystywaną przez system grzewczy. Zasada jest prosta — robi się cieplej, czujnik powoduje zmniejszenie mocy grzewczej, robi się zimniej — czujnik podaje sygnał do zwiększenia mocy systemu grzewczego, aby utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku.
Jakie funkcje posiadają termoregulatory i czujniki temperatury zewnętrznej?
Znamy już podstawowe zadanie wyżej wymienionych urządzeń, mają one odczytywać temperaturę i dostosowywać działanie systemu grzewczego do panujących na zewnątrz warunków. Warto jednak wspomnieć, że te urządzenia mogą mieć ciekawe, dodatkowe funkcje, takie jak możliwość stworzenia harmonogramu temperatury dla poszczególnych dni tygodnia i pór dnia. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu ogrzewania można oszczędzić mnóstwo pieniędzy — nie ma potrzeby ogrzewania domu, kiedy nie ma w nim mieszkańców, ponieważ są w tym czasie w szkole, pracy czy na wakacjach.
Z dodatkowych funkcji termoregulatorów oraz czujników temperatury warto również wymienić możliwość podłączenia do tak zwanego systemu Smart. Dzięki aplikacji mobilnej na telefonie można zdalnie zarządzać temperaturą w domu, niekoniecznie będąc w nim obecnym.
Jakie korzyści dają termoregulatory oraz czujniki temperatury zewnętrznej?
Dlaczego warto zastanowić się nad inwestycją w tego rodzaju usprawnienie w naszym systemie ogrzewania domu?
Po pierwsze i chyba najważniejsze, zastosowanie takiego usprawnienia będzie prowadziło do zmniejszenia kosztów ogrzewania, dzięki oszczędności energii. Inteligentne sterowanie pracą systemu grzewczego pozwala na oszczędności na poziomie 20% rocznie.
Po drugie, inteligentne sterowanie temperaturą zwiększa znacznie komfort cieplny mieszkańców domu. Wystarczy, że na panelu ustawisz żądaną temperaturę i nie musisz robić nic więcej. Optymalny mikroklimat w każdym pomieszczeniu domu to luksus, a przede wszystkim wygoda.
Po trzecie, dzięki mądremu i sensownemu sterowaniu systemem grzewczym znacznie zwiększamy również jego żywotność. Nie dochodzi do jego nadmiernego zużycia, co z kolei może przekładać się również na zmniejszenie ryzyka powstawania awarii systemu grzewczego ze względu na nadmierną eksploatację.