Termostaty - rodzaje, ceny, wiodące modele, opinie, porady zakupowe

Termostaty grzejnikowe to bardzo ważne urządzenia. Ich podstawowym zadaniem jest regulacja temperatury w pomieszczeniu. To dzięki nim możemy z łatwością gospodarować ogrzewaniem. Na rynku odnajdziemy różne rodzaje tych sprzętów. Mimo różnic w budowie, sposób, w jaki regulują temperaturę jest taki sam. Opowiemy, więc jaka jest zasada działania termostatu grzejnikowego. Opiszemy też termostaty pokojowe i ich ceny.

Zasada działania termostatu grzejnikowego

Termostaty zwane też głowicami termoststycznymi to ważne urządzenia montowane na każdym grzejniku pokojowym. Jest tylko jedno miejsce, w którym można je umieścić. To przewód doprowadzający wodę grzewczą do kaloryfera. Termostaty spełniają dwie, bardzo ważne funkcje. Pierwsza z nich to łatwa dla użytkownika regulacja temperatury w pomieszczeniu. Drugim zadaniem opisywanego urządzenia jest utrzymanie temperatury na wybranym poziomie. Dzięki temu możemy gospodarować ogrzewaniem i będziemy w stanie zmniejszyć rachunki za energię cieplną.

Bez względu na rodzaj, termostaty pokojowe tego typu składają się z trzech istotnym elementów. Jest to:

  Czujnik termiczny – jest to element reagujący na zmiany temperatury otoczenia,
 • Zespół popychacza,
 • Pokrętło regulacyjne – służy do ustawiania konkretnej temperatury w pomieszczeniu.
 • Regulatory pokojowe występują w różnych wersjach. Może być to na przykład termostat elektryczny lub głowice termostatyczne WiFi. Do tego zagadnienia jeszcze powrócimy nieco później. Teraz opiszemy jak to urządzenie spełnia swoje zadanie.

  Zasada działania termostatu grzejnikowego jest bardzo prosta. W podstawowej wersji, za pomocą pokrętła ustawiamy wybraną temperaturę. Wtedy termostat otwiera przepływ wody do grzejnika i napełnia się on gorącą cieczą. Gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie wybrany poziom, zawór zamyka się. Jeśli zaś chodzi o utrzymywanie ciepła w pomieszczeniu, jest to równie proste. Gdy temperatura spada, czujnik to wyłapuje i ponownie otwiera zawór. Wpływa gorąca woda i temperatura wraca do wybranego poziomu. Jeśli jest za gorąco, zawór się zamyka i grzejnik staje się chłodniejszy.

  Termostaty pokojowe i grzejnikowe – bezprzewodowe termostaty

  Klasyczne termostaty mają sterowanie manualne. Zmieniamy położenie pokrętła, dzięki czemu wybieramy temperaturę. Do wyboru mamy też głowice termostatyczne WiFi lub termostaty elektroniczne. Do najlepszych urządzeń tego typu należy:

  • Głowica termostatyczna Danfoss Raw 5115 – wyposażona w czujnik cieczowy, regulacja temperatury 5-28°C, cena około 45 zł,
  • Głowica termostatyczna Herz Design Mini – wyposażona w czujnik cieczowy, zakres temperatur 6-28°C, cena około 45 zł,
  • Głowica termostatyczna Vario Term Prestige – idealna do grzejników łazienkowych i dekoracyjnych, cena około 30 zł za sztukę,
  • Głowice termostatyczne WiFi Technoline 3020RF – możliwość ustawienia trzech okresów grzewczych, cena 120 zł.

  Bardzo ciekawym rozwiązaniem są termostaty elektroniczne innego typu. Chodzi tu o regulatory pokojowe, ale nie te montowane przy grzejnikach. Są to urządzenia umieszczane w pokoju, ale współpracujące bezpośrednio z kotłem. Najprostszy termostat elektryczny tego typu jest wyposażony w okablowanie, przyciski i pokrętła. To za ich pomocą sterujemy pracą kotła. Nie jest to drogi sprzęt, za podstawowe egzemplarze zapłacimy od 25 d 60 zł. To oczywiście nie jedyne rozwiązanie. Dużo więcej możliwości dają nam regulatory pokojowe wyposażone w wyświetlacz tradycyjny lub dotykowy. Są przy tym odpowiedni droższe. Za dobrej klasy termostaty elektroniczne wspomnianego typu zapłacimy od 150 do 400 zł. A teraz przed nami bezprzewodowe termostaty.

  Bardzo popularnym rozwiązaniem jest bezprzewodowy termostat elektryczny. Przy jego montażu nie trzeba kłaść dodatkowej instalacji elektrycznej. Wszystkie elementy zestawu przekazują sobie informacje drogą radiową. Co ciekawe najnowocześniejsze urządzenia umożliwiają sterowanie za pomocą WiFi lub specjalnych aplikacji na smartfona. Ważne jest to, że bezprzewodowe termostaty nie są tak drogie jak można się spodziewać. Najprostsze wersje dostaniemy za około 120-150 zł. Te oferujące najwięcej opcji są droższe, kosztują około 350-600 zł.