Rodzaje zaworów z głowicą termostatyczną

Jaki regulator temperatury wybrać?

W ofercie sprzedaży znajdziemy kilka podstawowych rodzajów produktów. Zawory do grzejników z głowicą termostatyczną różnią się od siebie pod względem miejsca lokalizacji głowicy. Jak się okazuje, ma to duże znacznie podczas użytkowania. W sprzedaży znajdziemy

Termostat do grzejnika z głowicą termostatyczną pionową – to grupa dość popularnych produktów, posiadających dobre opinie użytkowników. Głowica znajduje się w pozycji pionowej. Pewnym atutem tego rozwiązania jest atrakcyjna cena zakupu oraz szerokie możliwości zastosowania. Regulator temperatury z głowicą pionową sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie występują przeciągi. Rozwiązanie nie sprawdzi się jedynie w miejscach mocno osłoniętych. W tym przypadku głowica nie byłaby w stanie precyzyjnie określić temperatury w pomieszczeniu.

Termostat grzejnikowy z głowicą wzniesioną – to nieco mniej popularne pokrętło do grzejnika, które rzadko znajduje zastosowanie w budynkach mieszkalnych. Głowica wzniesiona może być stosowana w przypadku mocno osłoniętych grzejników. Co ciekawe, termostat grzejnikowy z głowicą termostatyczną wzniesioną sprawdzi się w budynkach użyteczności publicznej. Tego typu zawór z termostatem do grzejnika będzie lepiej zabezpieczony przed kradzieżą czy działaniami osób do tego niepowołanych.

Głowice elektroniczne – to bardziej zaawansowane termostatyczne zawory o dużych możliwościach zastosowania. Głowice elektroniczne pozwalają na precyzyjne ustawienie parametrów temperatury. Możemy ustawić programator dobowy lub tygodniowy. Co więcej, głowice elektroniczne charakteryzują się szybką reakcją, przez co wpływają na zmniejszenie zużycia energii grzewczej. Tego rodzaju termoregulator do kaloryfera posiada dobre opinie, jednak może okazać się bardziej kosztowny w zakupie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o termostatach elektronicznych.

Czy zawór z termostatem do grzejnika posiada oznaczenia?

Tak, każdy dobrej jakości regulator temperatury posiada oznaczenia efektywności. W sprzedaży znajdziemy zawory kaloryferowe z oznaczeniem efektywności TELL, czyli Thermostatic Efficiency Label.

Pokrętło do grzejnika może posiadać oznaczenie TELL A do F. Jest to sześć standardowych oznaczeń efektywności działania. Przykładowe głowice elektroniczne TELL A będą produktami o największej efektywności oraz ekonomii działania. Z kolei regulator temperatury z oznaczeniem TELL B będzie już mniej efektywny. Gorszej jakości zawory do grzejników oznacza się symbolem TELL F, jest to głowica z najniższą efektywnością oraz najmniejszą ekonomią działania.

Jak widać, termostatyczne zawory są dostępne w wielu rodzajach. Z reguły termoregulator do kaloryfera z oznaczeniem TELL A jest nieco droższy niż jego słabsze odpowiedniki. Jednak wyższa cena to także większa skuteczność działania oraz ograniczenie kosztów ogrzewania budynku. Dlatego warto wybierać dobrej jakości, termostatyczne zawory.

Termostat to grzejnika – polecani producenci, zasada działania, cena zakupu

Dobieramy dobrej jakości termostat grzejnikowy – wiodący producenci

Zawory kaloryferowe czy też głowica termostatyczna znajdują się w ofercie wielu producentów. Jednak nie wszyscy z nich cieszą się dużą renomą i dobrymi opiniami wśród inwestorów. Poniżej wskażemy wiodących producentów, tworzących dobrej jakości zawory do grzejników.

Wybierając zawór z termostatem do grzejnika, warto zapoznać się z ofertą firmy Danfoss. Jest to dobrze znany producent armatury sanitarnej. W jego ofercie znajdziemy dobrej jakości grzejniki oraz zawory kaloryferowe.

Termostat do grzejnika elektroniczny i termoregulator do kaloryfera, a także polecany zawór z termostatem do grzejnika
Termostaty do grzejnika - rodzaje, opinie, ceny, wiodący producenci

Na uwagę zasługuje także firma Vario Term, Schlosser i Honeywell. W sprzedaży owych producentów znajdują się bardzo dobrej jakości zawory do grzejników z głowicą termostatyczną. Większość produktów posiada bardzo dobre opinie inwestorów i jest dostępna w atrakcyjnych przedziałach cenowych.

Dobrej jakości termoregulator do kaloryfera zajdziemy także w ofercie marki Herz, Giacomini i Oventrop.

Wybrane grzejniki w dobrych cenach - sprawdź ofertę

Głowica termostatyczna - jak działa termostat do grzejnika?

Każdy termoregulator do kaloryfera składa się z czterech elementów. Są nimi obudowa, mieszek sprężysty, czujnik oraz trzpień głowicy.

Obudowa głowicy termostatycznej posiada wbudowany czujnik, w którym znajduje się mieszek sprężysty. Jego zadaniem będzie rozszerzanie się bądź kurczenie. Wzrost temperatury powoduje ściśnięcie mieszka. To z kolei doprowadzi do zwiększenia nacisku na trzpień głowicy. W efekcie nastąpi ograniczenie przepływu ciepłego czynnika grzewczego. Po zmniejszeniu temperatury następuje ponowne rozkurczenie mieszka i zmniejszenia nacisku na trzpień. W tej chwili przez zawory kaloryferowe ponownie przepływa większa ilość czynnika grzewczego.

W ofercie sprzedaży znajdziemy zawory kaloryferowe z czujnikiem wodnym oraz gazowym. Medium w postaci cieczy cieszy się obecnie dość dużą popularnością i pozwala na osiągniecie wysokiej wydajności urządzenia.Ile kosztuje zawór z termostatem do grzejnika?

Cena za termostat grzejnikowy będzie uzależniona od jego efektywności, specyfikacji technicznej oraz możliwości użytkowych. W ofercie sprzedaży znajdziemy tanie zawory kaloryferowe, których cena zakupu waha się w przedziale 20-40 zł. Z reguły jest to pokrętło do grzejnika o standardowej budowie i mniejszej efektywności działania.

Lepszej jakości termostat do grzejnika będzie kosztował 40-80 zł. W owej cenie nabędziemy już dość wydajne pokrętło do grzejnika, nadające się do użytku w domach jednorodzinnych i mieszkaniach.

Głowice elektroniczne będą jeszcze droższe w zakupie. Za dobrej jakości, elektroniczne zawory kaloryferowe zapłacimy powyżej 150 zł sztuka. W ofertach sprzedaży znajdziemy także bardziej zaawansowane termostatyczne zawory z funkcją zdalnego sterowania czy rozbudowanym regulatorem czasowym. Bardziej rozbudowany, elektroniczny zawór z termostatem do grzejnika może kosztować powyżej 200 zł. Cena najlepszej jakości głowic osiąga kwotę 400-1000 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny