Termostat elektroniczny - rodzaje

Żeby dostosować odpowiednią temperaturę do potrzeb domowników, należy zdecydować się na wybrany rodzaj termostatu. Wśród nich zdecydowanie wyróżnia się:

  • termostat grzejnikowy głowice termostatyczne WiFi (lub przewodowe) montowane są do grzejników, co pozwala na łatwą regulację temperatury w pomieszczeniu. W taki termostat grzejnikowy może zostać wbudowany zdalny czujnik. Są to najczęściej wykorzystywane termostaty do grzejnika.
  • termostat elektroniczny z czujnikami zewnętrznymi – nie są to typowe termostaty do kaloryfera, a urządzenia montowane na zewnątrz budynku. Steruje się nimi w zależności od temperatury powietrza. Termostat elektryczny ma za zadanie wpłynąć na temperaturę wody, która przepływa przez instalację ogrzewania centralnego.
  • termostaty pokojowe programowane ręcznie – mierzą oraz utrzymują stałą temperaturę pokojową poprzez włączanie (lub wyłączanie) systemu ogrzewania. Kiedy czujnik wykryje temperaturę pokojową niższą od zaprogramowanej, sprzęt grzewczy zostanie uruchomiony. Natomiast gdy temperatura będzie wyższa od zaprogramowanej wówczas kocioł, zawór grzejnikowy lub pompa grzewcza zostaną odłączone. Sprawdź także ten artykuł o zasadzie działania termostatu.

Termostat elektryczny - o czym pamiętać?

Termostat elektryczny do grzejnika, kotła i ogrzewania podłogowego lub elektryczne termostaty do kaloryfera są znacznie dokładniejsze od mechanicznych. Fakt, że są zazwyczaj nieco droższe, ale w długim okresie ich użytkowania okazują się dość tanim rozwiązaniem – zwłaszcza, że pozwalają zaoszczędzić nawet do 30% energii! Później przekłada się to rzecz jasna na mniejsze ceny za zużywanie ciepła w mieszkaniu.

Pamiętaj, że dokładne dostosowanie temperatury zwiększy komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Głowica termostatyczna do grzejnika, bezprzewodowy termostat elektroniczny bądź inny termostat elektryczny zdecydowanie ułatwi życie wszystkim domownikom. Czas między włączaniem i wyłączaniem grzejnika termostatem to niespełna minuta – może warto więc zdecydować się na kupno tego urządzenia i podłączyć go na np. zawór grzejnikowy? Pozostaje jednak jeszcze jedna kwestia – w jaki sprzęt elektroniczny zainwestować? Na pewno elektroniczny termostat jako regulatory temperatury to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o termostatach bezprzewodowych?

Piece centralnego ogrzewania - najlepsze modele

Termostat elektroniczny – popularne modele, ceny i opinie

Termostat elektroniczny Danfoss Living Connect Z-Wave 014G0013

Elektroniczna głowica termostatyczna służy do sterowania grzejnikami z adapterami RA-N bądź M30 x 1,5. Możesz włączać ją za pomocą trzech wbudowanych przycisków. Jest to jednocześnie bezprzewodowy termostat elektroniczny, który obsługiwać możesz również zdalnie za pośrednictwem kontrolera Z-Wave. Urządzenie jest zasilane dwiema bateriami AA, z wyświetlaczem LCD. Termostat posiada również wbudowany silnik elektromechaniczny, który umożliwia sterowanie temperaturą w danym pomieszczeniu. Jego główne zalety do możliwość sterowania zdalnie temperaturą w pokoju, błyskawiczny odczyt informacji o temperaturze, możliwość stworzenia inteligentnego systemu ocieplania mieszkania oraz… oszczędność energii cieplnej!

Termostat elektroniczny na ścianie lub termostat elektryczny do grzejnika oraz polecane regulatory pokojowe i opinie
Termostaty elektroniczne – rodzaje, ceny, opinie, producenci, porady zakupowe
Termostat elektroniczny Danfoss Living Connect Z-Wave 014G0013 - parametry

Pobór mocy

1,2 W

Zakres nastaw temperatur

4-28 st. C

Częstotliwość transmisji

868 MHz

Maksymalna temperatura wody

90 st. C

Synchronizacja

5-30 min

Cena

ok. 215 zł

Termostat elektroniczny Honeywell T87RF205

Współpracuje m.in. z jednostką centralną ATC928. Urządzenie wyposażono w pokrętła do grzejnika, które obsługują ekran – oczywiście urządzenie jest z wyświetlaczem LCD, który ułatwia programowanie temperatury. Głowice termostatyczne wifi można zamontować w dowolnym miejscu pokoju. Model pozwala na regulowanie temperatury z dokładnością do 0,5 st. C. Termostaty bezprzewodowe Honeywell T87RF205 wyróżniają się wyjątkowo eleganckim designem – posiadają okrągłą białą obudowę, który z całą pewnością spodoba się wielbicielom nietypowych gadżetów w domu. Dzięki niewielkim wymiarom te regulatory pokojowe dopasują się do każdego pomieszczenia, jednocześnie nie psując aranżacji! Sprawdź także ten artykuł z poradami o wyborze grzejnika elektrycznego.

Termostat elektroniczny Honeywell T87RF205 - parametry

Pobór mocy

1,3 W

Zakres nastaw temperatur

5-30 st. C

Częstotliwość transmisji

868 MHz

Maksymalna temperatura wody

90 st. C

Synchronizacja

5-20 min

Cena

ok. 450 zł

Termostat elektroniczny Thermoval SE 200

Jest dwuczujnikowym regulatorem temperatury, przeznaczonym do współpracy z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym bądź innym systemem grzewczym. Posiada duży, czytelny i podświetlany wyświetlacz, szeroki zakres programowania (oraz trybów pracy), wbudowane 4 fabryczne programy i funkcję ochronną przed… zamarzaniem! Programowanie urządzenia jest proste i intuicyjne. Termostat pozwala na automatyczne kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o regulatorach pokojowych.

Termostat elektroniczny Thermoval SE 200 - parametry

Pobór mocy

4,5 W

Zakres nastaw temperatur

5-40 st. C

Częstotliwość transmisji

868 MHz

Maksymalna temperatura wody

80 st. C

Synchronizacja

5-30 min

Cena

ok. 300 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny