Termostaty pokojowe - rodzaje, ceny, producenci, opinie, porady

Czym jest termostat pokojowy

Sterowniki ogrzewania i ich zasada działania

Regulator temperatury jest dość prostym urządzeniem o szerokich możliwościach wykorzystania. Jego zadaniem jest dostosowanie temperatury panującej w pomieszczeniu, do wymagań użytkowników.

Sterownik pokojowy kontroluje temperaturę w ogrzewanym budynku i pozwala na stałe utrzymanie pożądanego nastawu. Jego zadaniem jest regulacja działania elementów grzewczych, co w efekcie przekłada się na utrzymanie optymalnej temperatury.

Warto także wspomnieć, że sterownik pokojowy może nadawać się do kotła c.o. oraz ogrzewania gazowego. W ofertach sprzedaży znajdziemy różnorodne sterowniki ogrzewania. Dzięki dość szerokiej ofercie handlowej, każdy inwestor znajdzie własny termostat pokojowy do c.o. ogrzewania elektrycznego czy gazowego.

Mechaniczny regulator pokojowy

Mechaniczny sterownik pokojowy to najprostsze rozwiązanie, za którym przemawia atrakcyjna cena zakupu. Pokrętło do grzejnika posiada specjalny mieszek sprężysty, który wypycha trzpień. W tym momencie głowica termostatyczna zmniejsza przepływ czynnika grzewczego do grzejnika. Zmniejszenie przepływu czynnika grzewczego wpływa na obniżenie temperatury.

W przypadku wykrycia mniejszej temperatury, sterownik pokojowy obkurcza mieszek sprężysty, a trzpień wraca do poprzedniej pozycji. W tym momencie głowica termostatyczna ponownie zwiększa przepływ czynnika grzewczego, co przekłada się na zwiększenie temperatury.

Mechaniczny sterownik pokojowy nadaje się do kotła c.o. Możemy wykorzystać go w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Wykorzystany do c.o. domu lub mieszkania, okaże się dość prosty w obsłudze.

Wybierając pokrętło do grzejnika, zwróćmy uwagę na producenta oraz opinie. Mechaniczny termostat pokojowy do c.o. będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli dobierzemy odpowiedniej jakości model.

Regulator pokojowy - termostaty elektroniczne

Termostaty elektroniczne do c.o. są już znacznie bardziej zaawansowanymi produktami. Tego typu sterownik pokojowy posiada układ elektroniczny, sterujący otwieraniem lub zamykaniem zaworów grzejników do c.o.

W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje regulatorów. Termostaty elektroniczne mogą posiadać zdalne sterowanie, programatory czasowe i wiele innych, przydatnych funkcji. Okazują się też łatwe w obsłudze i zapewniają wysoki komfort grzewczy.

W ofertach sprzedaży znajdziemy dwustanowy termostat pokojowy. Jest to najprostszy, elektroniczny regulator temperatury. Dwustanowy sterownik pokojowy wysyła informacje o zakręceniu lub odkręceniu czynnika grzewczego. Nadaje się do kotła c.o. jednak nie umożliwi płynnej regulacji temperatury. Bardziej zaawansowane termostaty elektroniczne posiadają więcej możliwości użytkowych. Będzie to chociażby możliwość płynnej regulacji poziomu temperatury czy kolorowy wyświetlacz.

Termostaty pokojowe - rodzaje, ceny, producenci, opinie, porady

Jedynym minusem tego rozwiązania jest wyższa cena zakupu. Elektroniczne pokrętło do grzejnika może być nawet kilkukrotnie droższe od swoich mechanicznych odpowiedników. Nawet prosty, dwustanowy termostat pokojowy będzie wydatkiem ponad 200 zł. Warto jednak pamiętać, że termostaty elektroniczne posiadają dobre opinie, a ponadto są często doceniane za wysoką trwałość. Regulator pokojowy bezprzewodowy to także wybór wart rozważenia. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o termostatach elektronicznych.

Wybrane grzejniki w dobrych cenach - sprawdź ofertę

Na co zwrócić uwagę, wybierając elektroniczne sterowniki ogrzewania?

Wybierając regulator pokojowy, warto zwrócić uwagę na jego zasięg. Jest to dość istotny parametr, nabierający większego znaczenia w dużych domach jednorodzinnych. Przed dokonaniem zakupu przemyślmy, gdzie ulokowane zostaną sterowniki ogrzewania. Elektroniczne sterowniki do kotła c.o. powinny zapewnić płynną regulację z pomieszczenia mieszkalnego.

Drugi ważny parametr to zakres regulacji temperatury. Elektroniczny regulator temperatury (w tym sterownik dwustanowy) powinien posiadać zakres tempartury od 5 do 30 0C. Dzięki temu sterowniki ogrzewania umożliwią płynne dogrzanie, ale i chłodzenie pomieszczeń mieszkalnych. Zwróćmy przy tym uwagę na dokładność regulacji. Gorszej jakości sterownik pokojowy posiada dokładność regulacji do 10C. Jednak znacznie lepsze opinie posiadają sterowniki ogrzewania o dokładności 0,2 – 0,4 0C.

Nasz regulator temperatury może też posiadać wiele dodatkowych funkcji i ułatwień. Głowica termostatyczna może być sterowana za pomocą pilota, a nawet specjalnej aplikacji na telefon. Co więcej, pokrętło do grzejnika może działać w trybach noc/dzień lub posiadać zaawansowany programator czasowy. Najtańszy, elektroniczny regulator temperatury posiada jedynie sterowanie za pomocą przycisków. Jednak dla wielu inwestorów okazuje się to w pełni wystarczające rozwiązanie.

Regulator pokojowy – cena, polecani producenci

Wiodące marki regulatorów pokojowych

Dobrej jakości regulator pokojowy zapewnia wysoki komfort użytkowy, większą trwałość oraz bezawaryjność pracy. Dlatego warto wybierać modele sprawdzonych marek, które posiadają dobre opinie wśród użytkowników.

Dużą popularnością cieszą się sterowniki ogrzewania Auraton, Defro, Danfos, Junkers oraz Afriso. Wśród wiodących marek wyróżniamy także firmy Viessmann, Vaillant oraz Salus.

Kupując regulator pokojowy, dobierzmy jego parametry do własnych potrzeb użytkowych oraz do kotła c.o. Dzięki temu urządzenie będzie w stanie zapewnić najwyższy komfort grzewczy, a jednocześnie ograniczy koszty ogrzewania budynku.Cena regulatorów temperatury

Mechaniczna głowica termostatyczna będzie najmniejszym wydatkiem. Cena dobrej jakości produktów rozpoczyna się już od 40 zł. Nieco bardziej zaawansowana, mechaniczna głowica termostatyczna może kosztować 50-70 zł.

Elektroniczny regulator pokojowy jest znacznie droższym rozwiązaniem. Cena dobrej jakości regulator dwustanowy rozpoczyna się od kwoty 150 zł. Bardziej zaawansowane sterowniki elektroniczne będą wydatkiem ponad 200 zł. W ofercie sprzedaży nie brakuje produktów, których koszt przekracza 500, a czasem nawet 1000 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny