Tokarka do metalu – zastosowanie

Tokarka do metalu to swojego rodzaju obrabiarka, którą wykorzystuje się do obróbki powierzchni przedmiotów obrotowych, zewnętrznie poprzez toczenie, wewnętrznie – wytaczanie. Najczęściej na tokarkach obrabia się wałki, stożki, kule lub gwinty – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Obrabianie jest związane z ruchem obrotowym przedmiotu obrabianego, chociaż czasami zdarza się także, że może być on specjalnie obrabiany przez ruch posuwowy narzędzia.

Tak naprawdę tokarki do obróbki metali to nie jest jedna kategoria produktów. Do obrabiania elementów metalowych nadają się różne rodzaje tokarek, na przykład kłowe tokarki uniwersalne. Są najbardziej popularne i służą do metalu, żeliwa i stali. Umożliwiają naprawdę precyzyjną pracę. Do metalu dobrze nadają się także tokarki ciężkie, chociaż te częściej znajdują zastosowanie w średnim i ciężkim przemyśle, bowiem radzą sobie z obrabianiem przedmiotów do 7 ton. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Tokarka do metalu – rodzaje

Tokarki uniwersalne do metalu także można podzielić na kilka kategorii, przede wszystkim ze względu na wielkość. Do domowego warsztatu najlepiej nadaje się mini tokarka. Jest niewielka, stosunkowo lekka i nie zajmuje wiele miejsca. Oczywiście mini tokarka obsługuje tylko małe metalowe przedmioty, ale w domu to wystarcza. Bardzo mała jest także tokarka stołowa. Nadaje się do najbardziej precyzyjnych prac, na przykład w zegarmistrzostwie. Większe tokarki są używane w zakładach przemysłowych.

Można wyróżnić tokarki także ze względu na sposób działania. Są to na przykład tokarki do obróbki gładkościowej, które służą do wykańczania przedmiotów za pomocą diamentowych noży. Bardziej dokładne są tokarki wielonożowe, które wykorzystują jednocześnie kilka noży sterowanych elektromechanicznie lub elektrohydraulicznie. Na uwagę zasługują także tokarki-kopiarki, które obrabiają metal tak, by skopiować kształt z podanego wzornika.

Tokarki można podzielić także na automaty i półautomaty. Działają one automatycznie, tak, jak są zaprogramowane. Automaty mogą pracować taśmowo, dopóki wystarczy materiału, półautomaty natomiast pracują tylko do momentu wykonania jednego przedmiotu. Takie narzędzia do obróbki metali używa się najczęściej w zakładach przemysłowych lub profesjonalnych warsztatach. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o narzędziach budowlanych.

Tokarki na sprzedaż – cena i producenci

Kupując tokarkę musisz nastawić się na niestety dość duży wydatek. Cena tych urządzeń bywa czasami bardzo wysoka. Im więcej dodatkowych opcji, tym wyższa kwota. Jednak warto pamiętać, że tokarki z regulacją prędkości czy półautomatyczne są po prostu bardzo wygodne i ich stosowanie jest zwyczajnie bardziej funkcjonalne.

Tokarki na sprzedaż szukaj w sklepach narzędziowych. Raczej jest ich niewiele w sklepach typu Castorama czy OBI, to sprzęt o wiele bardziej specjalistyczny, który znajdziesz w miejscach specjalizujących się w ciężkich narzędziach. Pracownicy podpowiedzą ci, które tokarki najbardziej zasługują na uwagę. Najbardziej popularne są chyba produkty marki Bulmach, ale warto zainteresować się także ofertą Bernardo czy Euromet. Możesz także znaleźć ofertę sprzedaży nowej tokarki na portalach takich jak OLX czy Allegro.

Polecane promocje na narzędzia

Tokarka podczas pracy, a także polecana tokarka do metalu, jej cena, opinie i zastosowanie krok po kroku
Tokarki do metalu - rodzaje, producenci, opinie, ceny, porady zakupowe

Kupując tokarkę warto wziąć pod uwagę nie tylko jej cenę, lecz także wielkość i podstawowe parametry – moc, opcję z regulacją prędkości i liczbę obrotów na minutę. Przedstawiamy orientacyjne porównanie kilku różnych tokarek do metalu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szlifierce oscylacyjnej?

Porównanie różnych tokarek do metalu

Marka i model

Rodzaj

Regulacja prędkości

Moc silnika

Cena

Bulmach ZMM Vratsa CU1002

Tokarka uniwersalna

9-1600 obrotów na minutę

0,35 kW

Ok 5000 zł

Bernardo Hobby 140

Mini tokarka stołowa

0-3800 obrotów na minutę

0,2 kW

Ok 2000 zł

Euromet D410x1000

Tokarka przemysłowa

45-18000 obrotów na minutę

2,8-3,3 kW

Ok 29 000 zł

Używane tokarki do metalu

Jak widać, tokarki do metalu to dość duża inwestycja. Te do użytku domowego także są dość drogie – wydanie kilku tysięcy złotych na doposażenie warsztatu to naprawdę spory wydatek. Dlatego warto rozważyć używane tokarki. Na portalach typu Allegro czy OLX jest ich naprawdę sporo i można trafić na dobre okazje. Używany sprzęt może być tańszy nawet o 70-80%.

Wszystko zależy od stanu urządzenia. Jednak tokarki do metalu nie są używane zbyt często w hobbystycznych warsztatach, więc jest duże prawdopodobieństwo, że sprzęt będzie w bardzo dobrym stanie i tak naprawdę nie będzie wymagał napraw ani niczego takiego. To dobry sposób na zakup tokarki niskim kosztem. Sprawdzi się, jeśli zamierzasz kupić sobie sprzęt do hobbystycznego stosowania od czasu do czasu. Sprawdź także ten artykuł o szlifierce kątowej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny