Nietypowe miejsca w Polsce na weekend

1. Dolina Baryczy – polska dżungla

Niewątpliwie, jest to raj dla wielbicieli przyrody, ukryty między Dolnym Śląskiem a Wielkopolską. Park Krajobrazowy Dolina Baryczy jest największym w Polsce. Można w nim podziwiać wiele gatunków różnorodnych ptaków, z których ponad 160 jest lęgowych. Wokół parku rozciąga się mnóstwo ścieżek rowerowych, a każda prowadzi w inne, tajemnicze miejsca Doliny Baryczy. Podziwiać można tu m.in.:

 • źródła rzeki Barycz,
 • Stawy Milickie z czatowniami do obserwacji ptaków,
 • łąki odolanowskie z bagienną roślinnością,
 • rezerwat Olszyny Niezgodzkie (lasy rosnące w wodzie).

Dolina Baryczy to oaza spokoju, a także idealne miejsce do zaobserwowania nietypowych rodzajów ptaków i błądzenia po polskiej dżungli – wśród okazałych dębów szypułkowych, roślinności łąkowej i zapierających dech stawów.

2. Zamek Kliczków, który stoi na wulkanie

To perła Dolnego Śląska, warta uwagi każdego miłośnika zamków i pałaców. Poza tym, zamek Kliczków jest jednym z najbardziej niesamowitych zamków w Polsce, ponieważ leży na… dawnym, wygasłym już wulkanie. Tajemnicze wnętrza zamku przyciągają wielbicieli zabytkowych budowli z całego kraju. W zamku można również nocować, a także zobaczyć jego poszczególne sale i eksplorować wiekowe korytarze. Warto wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem, który doskonale przedstawi ciekawą historię zamku Kliczków.

Zamek Kliczków i inne ciekawe miejsca na weekend w Polsce
Zamek Kliczków i inne ciekawe miejsca na weekend w Polsce

Oprócz tego, obok zamku organizowane są też spływy pontonowe po rzece Kwisa. W okolicy rozciągają się również dwie trasy rowerowe (60 i 32 kilometrowa). Zamek Kliczków to dobra opcja na weekend, by spędzić aktywnie w czas w nietypowym, tajemniczym miejscu z piękną historią w tle.

3. Stilo – „Koniec świata”

Dla nie przepadających za tłumem w popularnych morskich miejscowościach, doskonałe na weekend będzie Stilo. Przylądek Stilo, który znajduje się między jeziorem Żarnowieckim a Sarbsko, nie jest obleganą atrakcją turystyczną. To nietypowe i spokojne miejsce do wypoczynku nad morzem – mimo stosunkowo niedalekiej odległości od Łeby.

Stilo nad morzem i inne ciekawe miejsca na weekend w Polsce
Stilo nad morzem i inne ciekawe miejsca na weekend w Polsce

Do atrakcji miejsca można zaliczyć ciekawą latarnię morską ze stali, pochodzącą z 1906 roku. Z jej perspektywy doskonale widać panoramę okolicy – lasy, wydmy i wspomniane wyżej jeziora.

4. Kaplica Czaszek w Czermnej

Przyjeżdżając na turnus rehabilitacyjny lub zwiedzając okoliczne miejscowości takie, jak Kudowa- Zdrój, warto będzie zajechać do Kaplicy Czaszek w Czermnej. To nietypowe miejsce na mapie Polski, mieszczące się między kościołem, a wolnostojącą dzwonnicą św. Bartłomieja.

Kaplica czaszek i inne ciekawe miejsca na weekend w Polsce
Kaplica czaszek i inne ciekawe miejsca na weekend w Polsce

Dlaczego jest to nietypowy punkt na mapie naszego kraju? Otóż, ściany ozdobione są… ludzkimi szkieletami. Znajduje się tu ok. 3 tysiące ułożonych ściśle przy sobie kości i czaszek ludzkich. Zaś ok. 30 tysięcy szczątków mieści się jeszcze pod kaplicą, w specjalnej krypcie. W całej Europie istnieją jedynie trzy takie obiekty. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o miejscach do mieszkania w Polsce z najlepszą pogodą.

5. Osadnik Gajówka i Turkusowe Jezioro, czyli „polskie Malediwy”

Wielkopolska skrywa różne skarby, m.in. sztuczny zbiornik przypominający rajskie Malediwy. Mając wolny weekend, warto będzie przyjechać tutaj – do gminy Przykona, obok Konina. Można będzie obejrzeć tu zbiornik z punktu widokowego albo ze specjalnie wyznaczonych miejsc. Kolor wody w zbiorniku to zasługa poprzemysłowych odpadów, a zwłaszcza węglanu wapnia. Dlatego, zamiast palm na tle turkusowej wody, mamy kominy elektrowni.

Turkusowe jezioro i inne ciekawe miejsca na weekend w Polsce
Turkusowe jezioro i inne ciekawe miejsca na weekend w Polsce

To miejsce nietypowe, jednak nie nadające się na kąpiel. Skład wody jest zasadowy przez węglan wapnia, więc nie można się tu pluskać. W dodatku, brzegi są grząskie i wątpliwe. Dlatego też, zdecydowanie lepiej będzie podziwiać „polskie Malediwy” z oddali – choć wiele rodzin piknikuje w pobliżu turkusowej wody.

Weekend w Polsce – nietypowe miejsca na wycieczkę

6. Krzywy Las (Nowe Czarnowo)

Jednym z najbardziej nietypowych miejsc w Polsce jest Krzywy Las w okolicy Gryfina. Dziwne sosny, których jest kilkaset, wyginają się w kierunku północy w identyczny sposób – każda z nich dokładnie tak samo. Do dziś nie jest wiadome, dlaczego pnie drzew Krzywego Lasu zakrzywiają się pod kątem prostym. Jedni obstawiają, że to sprawka burzy śnieżnej. Inni, że człowieka hodującego krzywe drzewa… na meble.

Krzywy las i inne ciekawe miejsca na weekend w Polsce
Krzywy las i inne ciekawe miejsca na weekend w Polsce

Warto będzie się tu wybrać na weekend, by poczuć fantastyczny klimat miejsca i samemu zdecydować, która teoria jest słuszna. Albo znaleźć inne wytłumaczenie na to, dlaczego tajemnicze drzewa w Nowym Czarnowie rosną w taki, a nie inny sposób.

7. Spływ przełomem Dunajca na drewnianej tratwie

Spływ przez piękne tereny Pienińskiego Parku Narodowego będzie doskonałą alternatywą na spędzenie wolnego weekendu w malowniczych okolicznościach przyrody. Spływ odbywa się kilkunastokilometrową trasą, jednak wcale nie na kajakach! Dunajec przepływa się na tratwach z drewna.

Spływ przełomem Dunajca i inne ciekawe miejsca na weekend w Polsce
Spływ przełomem Dunajca i inne ciekawe miejsca na weekend w Polsce

Po drodze podziwiać można malownicze wzgórza i wapienne skały, a także urwiska liczące na niektórych odcinkach po 300 metrów wysokości. Oczywiście, każdy flisak będzie umilał spływ lokalnymi dykteryjkami i dowcipami, które każdego uczestnika wprawią w dobry humor.

8. Spacer po Pustyni Błędowskiej

Polska słynie nie tylko z pięknych zamków, rzek czy parków krajobrazowych. Mamy również pustynię, będącą największą europejską równiną pokrytą piaskiem. To fascynujący obszar do zwiedzania, zajmujący powierzchnię 33 km2. Nazywana ona bywa również „polską Saharą”. W żadnym innym zakątku Polski nie ma szans na podziwianie takiego krajobrazu.

Pustyna Błędowska i inne ciekawe miejsca na weekend w Polsce
Pustyna Błędowska i inne ciekawe miejsca na weekend w Polsce

Dobrym pomysłem na weekend będzie spacer lub jazda konna po piaszczystych szlakach. To idealna propozycja zwłaszcza dla mieszkańców Krakowa, którzy do „polskiej Sahary” mają zaledwie jedną godzinę jazdy samochodem.

9. Zamki w województwie łódzkim

Większość Polaków z zamkami kojarzy wyłącznie Dolny Śląsk. Okazuje się jednak, że w województwie łódzkim również jest ich mnóstwo do zobaczenia! Odkrywanie łódzkich zamków to nietypowa forma spędzenia wolnego weekendu w Polsce. A na pewno świetna alternatywa dla zamków dolnośląskich. Warto zwrócić uwagę na łódzkie zamki takie, jak:

 • Zamek arcybiskupi w Uniejowie,
 • Zamek królewski w Łęczycy,
 • Zamek rycerski w Besiekierach,
 • Zamek królewski w Inowłodzu,
 • Zamek książąt mazowieckich w Rawie Mazowieckiej,
 • Zamek rycerski w Sobocie,
 • Zamek arcybiskupi w Oporowie.
Zamek Uniejów i inne ciekawe miejsca na weekend w Polsce
Zamek Uniejów i inne ciekawe miejsca na weekend w Polsce

10. Osieczna i jedyne w Polsce wiatraki koźlaki

Historyczne wiatraki koźlaki znajdują się w Osiecznej, w Wielkopolsce. Niegdyś w tym regionie stało ich ok. 1800. Dziś zachowało się jedynie 75, z czego większości grozi zawalenie. Jeżeli nie masz pomysłu na weekend, warto będzie wybrać się do Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej, np. przy okazji zwiedzania zamku w Kórniku (ok. 80 km) lub Leszna (ok. 10 km).

Wiatraki w Osiecznej i inne ciekawe miejsca na weekend w Polsce
Wiatraki w Osiecznej i inne ciekawe miejsca na weekend w Polsce

Osieczna jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie jednocześnie można zobaczyć aż trzy wiatraki koźlaki. Na miejscu znajduje się mała kawiarnia z pyszną kawą i regionalnymi wypiekami. A tuż obok jezioro, w którym można się ochłodzić w upalny, letni dzień.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny