TOP 5 najwyższych budynków świata. Oto najbardziej znane drapacze chmur
Kilkusetmetrowej wysokości budynki w światowych metropoliach sprawiają, że ludzie wyglądają przy nich mizerni i mali. Katedry kapitalizmu, drapacze chmur albo po prostu wieżowce, powstają na całym świecie i coraz wyżej pną się do nieba. Pierwsze wieżowce zbudowano w ubiegłym wieku w Chicago i w Nowym Jorku, obecnie najwyższe budynki świata można zobaczyć w Azji i na Bliskim Wschodzie. Takie wysokie budowle umożliwiają życie wielu osób na niewielkiej powierzchni.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najwyższe budynki świata – przekraczanie granic ludzkich możliwości
Nowe trendy architektoniczne – budowle przyszłości
Spojrzenie w przyszłość pokazuje, że wiele jeszcze pozostało do zrobienia. Projekty budowlane stają się coraz większe, wyższe i obszerne. Przestrzeń mieszkaniowa i gospodarcza w miastach kurczy się i wymaga nowych rozwiązań. Pomijając prestiż i sztukę architektoniczną, nowoczesny drapacz chmur oznacza przede wszystkim największą z możliwych dostępność miejsca na minimalnej powierzchni gruntu. Ten kierunek w budownictwie ma zapewniony rozwój, ponieważ konwencjonalne metody dawno się wyczerpały.
Technologie przyszłości muszą wychodzić naprzeciw nowym wyzwaniom. Muszą przykładowo znaleźć sposoby ciągłego zaopatrzenia w wodę pitną na wielkich wysokościach. Kolejnego przekroczenia granic wymaga konstrukcja wind, które muszą zapewnić łączność w rozsądnym czasie między odległymi piętrami. Nowe materiały budowlane umożliwiają nie tylko większe wysokości wznoszonych obiektów, ale zapewniają też stabilność i elastyczność ścian i fundamentów. W ten sposób lepiej będą wytrzymywać wiatr, trzęsienia ziemi i inne klęski żywiołowe.
Wysokie wieże i budynki – osiągnięcia techniczne i architektoniczne
Na przestrzeni wieków ludzkość zaliczyła wiele osiągnięć w różnych dziedzinach; należą do nich między innymi najwyższe budynki świata i wysokie wieże. Wszystkim projektantom-wizjonerom przyświecał cel przekraczania granic i wyznaczania nowych standardów.
Historia drapaczy chmur w dzisiejszym znaczeniu rozpoczęła się w XIX wieku. Pod tym określeniem rozumiano ogólnie budynki mieszkalne, które liczyły co najmniej 150 m wysokości i miały nie mniej niż 40 pięter. Po raz pierwszy użyto pojęcia „drapacz chmur” w latach 80. XIX wieku, kiedy rozwijał się w architekturze tak zwany styl chicagowski. Celem było zwiększanie powierzchni użytkowej budynków, a tym samym ich rentowności.
TOP 5 najwyższych budynków świata
Burdż Chalifa
Monumentalny i gigantyczny – od lat zajmuje pierwsze miejsce na światowej liście najwyższych budowli. Wysokość najwyższego do tej pory drapacza chmur od ziemi do wierzchołka wynosi 829,9 m, co stawia w cieniu wszystkie budynki zarówno Dubaju, jak i reszty świata. Na początku budowy architekci i inżynierowie nie byli do końca przekonani, jakie rozmiary przyjmie ich projekt. Planowano wzniesienie wieżowca, który miałby nieco przekroczyć wysokość najwyższego wówczas Taipei 101.
Okazało się jednak, że przekrój budynku w formie litery Y, przypominający wirnik, pozwala na osiągnięcie niewyobrażalnych wysokości. Po wylaniu fundamentów i wykonaniu kilku testów wytrzymałościowych, zdecydowano o wzniesieniu znacznie wyższego od pierwotnych planów budynku. Po sześciu latach budowy Wieża Chalify (od imienia szejka, obecnego prezydenta ZEA) została w 2010 roku ukończona.
Powierzchnia użytkowa wieżowca obejmuje mieszkania, biura i hotel Armaniego. Najwyższą użytkową kondygnacją obiektu jest 163 piętro. Trzy platformy widokowe, jedna na wysokości 555,7 metrów na 148 piętrze oraz dwie inne na 124 i 125 piętrze, pokazują zachwycający widok pustyni i panoramy Dubaju. Łączne koszty budowy przekroczyły miliard euro.
Shanghai Tower
Drugi najwyższy budynek na świecie znajduje się w Szanghaju i sięga dumnie do 632 metrów. Pnie się ku niebu wraz ze stojącym w pobliżu Shanghai World Financial Center (492,1 m). Shanghai Tower jest najwyższym budynkiem miasta, Chin i całego kontynentu azjatyckiego. Budowę rozpoczęto w 2008 r. zakończono ostatecznie w 2017 r. W budynku znalazły swoją lokalizację biura, hotel oraz centrum handlowe. Poza tym jest Shanghai Tower ulubionym miejscem do organizowania wystaw, a od marca 2016 r. oferuje gościom najwyżej na świecie położoną platformę widokową na wysokości 561 m.
Najwyższa użytkowa przestrzeń znajduje się 583,4 m nad ziemią. Konstrukcja budynku składa się ze stali i żelbetu, i jest zgodna z koncepcją obiektu przyjaznego środowisku. Powierzchnie zielone zajmują 10 000 m2 między wewnętrzną i zewnętrzną szklaną fasadą, skręconą spiralnie. Taka forma jest nie tylko efektowną aranżacją, ale przede wszystkim zmniejsza obciążenie wywołane wiatrem. Przezroczysta powłoka budynku pozwala oszczędzać energię. W Shanghai Tower działają najszybsze windy na świecie, przemieszczające się do góry z prędkością 18 m/s, co odpowiada prawie 65 km/h.
Mecca Royal Clock Tower
Jest częścią kompleksu hotelowego Abradż al-Bajt w Mekce. Wysokość 601 m daje budynkowi trzecie miejsce na światowej liście. Żelbetowa budowla o 120 piętrach łączy w sobie wiele rekordów i ciekawostek. Wieżowiec jest zewnętrznie podobny do londyńskiej wieży zegarowej Elizabeth Tower, lokalizacji słynnego dzwonu Big Ben. Ponieważ budynek w Mekce przewyższa wielkością oryginał w Londynie, dla zachowania proporcji również umieszczony tam zegar posiada wielkość, która daje mu tytuł największego zegara wieżowego świata.
Cztery arcydzieła o średnicy 23 m zbudowano w firmie zegarmistrzostwa wieżowego w Calw w Badenii-Wirtembergii. Tarcze zegarowe są oświetlone dwoma milionami LED. W czasie modlitwy w tym najważniejszym dla muzułmanów miejscu pielgrzymek zapala się ogromny herb Arabii Saudyjskiej. W dziesięciopiętrowym obszarze nad przestrzenią hotelową, w bezpośrednim sąsiedztwie zegara, urządzono muzea i sale konferencyjne. Na wysokości 558 m znajduje się druga pod tym względem na świecie platforma widokowa. Sprawdź także ten artykuł na temat 8 najdziwniejszych budynków świata.
Ping An Finance Center
W południowo-wschodnich Chinach, w Shenzhen, w prowincji Guangdong stoi wieżowiec Ping An Finance Center o imponującej wysokości 599,1 m. Zajmuje czwarte miejsce w rankingu na najwyższe budynki świata. Konstrukcja nośna jest wykonana ze stali i żelbetu, a fasada ze szkła i aluminium. Postmodernistyczna budowla jest podzielona na 120 pięter. Pięć kondygnacji jest zagłębionych w ziemi, najwyższa leży 555 m nad ziemią. W budynku znajdują się biura, sklepy i hotel. Górne pietra są ogólnie dostępne i przeznaczone na lokale gastronomiczne. Poza tym znajduje się tutaj jedna z najwyżej położonych platform widokowych świata. Leży wyżej niż Burdż Chalifa i na podobnym poziomie, co w słynnej wieży zegarowej w Mekce.
Lotte World Tower
Piąte miejsce na liście TOP 5 najwyższych budynków świata zajmuje wieżowiec Lotte World Tower w Seulu. Można się spodziewać, że w niedługim czasie przesunie się na niższe miejsce, ustępując nieukończonemu jeszcze w tej chwili Goldin Finance 117 w Tianjin w Chinach o wysokości ok. 597 m.
Koreański drapacz chmur mierzy od ziemi do wierzchołka 554,5 m. Został otwarty w 2017 r. po siedmiu latach budowy. Znajdują się w nim biura, hotel i centrum handlowe. Lotte World Tower jest najwyższym budynkiem w Korei Południowej i posiada oryginalny taras widokowy, wpisany do księgi rekordów Guinnessa. Jest on mianowicie najwyżej na świecie położoną platformą widokową ze szklaną podłogą. Znajduje się na piętrach 117 do 123 i jest dostępny dla zwiedzających. Przekrój budynku jest kwadratowy, zmniejsza się ku górze. Stalowa konstrukcja ze szklaną fasadą tworzy architektoniczne arcydzieło w stylu postmodernizmu.
Najwyższy drapacz chmur w budowie
Ze swoją ogromną, ponad kilometrową wysokością Jeddah Tower przeskoczy wszystkie dotychczasowe najwyższe budynki świata. Wysokość najwyższego po ukończeniu wieżowca ma wynieść 1007 m, ale ostateczny wynik będzie znany dopiero po ukończeniu prac. Planowana pierwotnie wysokość 1600 m nie może być zrealizowana ze względu na właściwości podłoża. Budowla znajduje się w Arabii Saudyjskiej w mieście Dżudda nad Morzem Czerwonym. Jeddah Tower, początkowo nazywany Kingdom Tower, jest w budowie od 2013 roku, która z różnych powodów ciągle się przedłuża.
Na 167 piętrach wieżowca ma się znaleźć hotel, centrum handlowe, mieszkania i pomieszczenia biurowe. Koszty przedsięwzięcia przekroczą miliard euro. Fundament składa się z 270 pali, umieszczonych na głębokości 100 m w ziemi. Swego rodzaju wisienką na torcie będzie platforma widokowa, z której będzie można zobaczyć kontynent afrykański. Z pewnością nie tak spektakularne, ale również budzące wiele emocji, mogą być opuszczone miasta w Polsce.