Dorosła kobieta z trądzikiem

Przyczyny trądziku u osób dorosłych

Trądzik u osób dorosłych to coraz częstsze zjawisko. Mówimy o nim wtedy, gdy szepcące zmiany na skórze pojawiają się u osób po 20 roku życia. Niestety coraz częściej zdarza się, że osoby, które nigdy nie miały problemów z cerą nawet po 30 roku życia, zaczynają zmagać się z problemami skórnymi. Czynniki wpływające na rozwój trądziku u osób dorosłych nie są do końca znane. Obecna wiedza medyczna wskazuje takie przyczyny jak na przykład zaburzenia hormonalne, insulinoodporność, przewlekły stres, dieta bogata w przetworzoną żywność, niedobory snu, palenie papierosów, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, używanie nieodpowiednich kosmetyków, nadwrażliwość na niektóre pokarmy lub składniki kosmetyków oraz antykoncepcja hormonalna. To wszystko może wpływać na czynność gruczołów łojowych, zwiększoną produkcję łoju oraz nieprawidłowe rogowacenie w ujściach mieszków włosowych.

Skóra dotknięta trądzikiem dorosłych zachowuje się nieprawidłowo. Gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość łoju, który jest gęstszy niż powinien być. Taki łój z trudem wydostaje się na powierzchnie skóry i może zalegać w jej porach. Dodatkowo nadmierne rogowacenie naskórka jeszcze bardziej utrudnia proces swobodnego wydzielania łoju. Łój zostaje zamknięty w ujściach przewodów łojowych i tym sposobem powstaje zaskórnik. Taki zamknięty gruczoł łojowy to idealne miejsce dla rozwoju bakterii. Namnażanie się drobnoustrojów prowadzi do powstawania stanów zapalnych. Na naszej twarzy pojawiają się drobne krostki i grudki, bolące guzki, a nawet ropne nacieki.

Charakterystyczne cechy trądziku u dorosłych

Trądzik u osób dorosłych najczęściej lokalizuje się w dolnej części twarzy. Zmiany obejmują żuchwę, brodę, okolice ust, szyję oraz dolny pas policzków. Są to bardzo często zaskórniki zamknięte, które cały czas szpecą skórę. Jeśli spojrzymy na twarz pod światło, to zauważymy, że twarz ma nierówną strukturę. Niektóre zaskórniki zamknięte przechodzą w stany zapalne, po których zostają brzydkie przebarwienia. W tym rodzaju trądziku na twarzy pojawiają się również bolące, głębokie gule, które goją się bardzo długo. Tego rodzaju zmiany mogą zostawiać po sobie nawet blizny.

Wiele osób bardzo złe znosi objawy choroby. Zmiany na twarzy wpływają na ich pewność siebie, życie zawodowe i osobiste. Szpecący trądzik dotyka najczęściej kobiet i to tych, które w okresie nastoletniej burzy hormonalnej nie przechodziły go lub miały tylko niewielkie zmiany na twarzy. Trądzik u osób dorosłych leczy się dużo trudniej niż trądzik młodzieńczy, dlatego nie należy zwlekać z rozpoczęciem leczenia.

Jak leczy się trądzik w dorosłym wieku?

Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej. Zmiany na skórze same nie znikną, nie ma więc co zwlekać. Pamiętajmy, że jeden skuteczny lek na trądzik nie istnieje. Każdy musi indywidualnie wypróbować różne terapie i obserwować, jak reaguje na nie skóra. Walka z trądzikiem dorosłych nie jest łatwa. Leczenie najczęściej opiera się na retinoidach, czyli pochodnych witaminy A. Mają one bardzo skuteczne działanie – zmniejszają nagromadzenie łoju w mieszkach włosowych i bardzo głęboko złuszczają. Jest to jednak terapia, która mocno uwrażliwia cerę, w jej trakcie trzeba bezwzględnie unikać słońca oraz nakładać na skórę silne filtry przeciwsłoneczne. Retinoidów nie mogą stosować kobiety w ciąży i te, które planują zajście w ciąże. Przy najcięższych przypadkach trądziku lekarz może zalecić retinoidy doustne, zwykle jednak wystarczają te, które nakłada się na skórę.

Ważna jest również codzienna pielęgnacja twarzy. Stosujmy delikatne kosmetyki, z prostym składem, które głęboko nawilżają skórę. Pożądane składniki to na przykład witamina C i E, wyciąg z aloesu lub alg. Omijajmy kosmetyki, które mają w składzie alkohol, który dodatkowo wysusza skórę. Nie zapominajmy o tym, że tłusta skóra również potrzebuje nawilżenia, a na agresywne kosmetyki reaguje wzmożoną produkcją łoju. Ważne jest regularne oczyszczanie twarzy i wykonywanie peelingów, które usuną zrogowaciały naskórek i ułatwią odblokowanie porów. Jeśli mamy na skórze zmiany zapalne nie używajmy peelingów mechanicznych, lepiej zastosować peelingi enzymatyczne lub na bazie kwasów. Więcej informacji na temat trądziku u osób dorosłych można znaleźć na https://www.iwostin.pl/pielegnacja-specjalistyczna/artykuly/tradzik-doroslych/.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny