Trawnik - gatunki traw, zakładanie, pielęgnacja, porady praktyczne

W ogrodzie, bez względu na jego wielkość, można tworzyć przeróżne aranżacje. Umożliwiają to liczne gatunki roślin. Przede wszystkim kwiatów oraz krzewów. Nie należy oczywiście zapominać o drzewach czy pnączach. Natomiast dobrym dopełnieniem terenu jest trawnik. Nie tylko ogrodu, ale także działki czy bezpośredniego otoczenia domu. Warto, zatem dowiedzieć się, z jakich roślin powstaje. I uzupełnić tę wiedzę o sposoby zakładania murawy i jej pielęgnacji.

Gatunki traw tworzące murawę

Trawniki już od dawna są stałym elementem krajobrazu w wielu częściach świata. To zajmujące mniejszą lub większą powierzchnię, dekoracyjne nasadzenia roślin. Zakłada się je w parkach, ogrodach, na prywatnych posesjach. Występują na osiedlach pomiędzy budynkami i w przestrzeni miejskiej. Często przybierają formę zwartej, zielonej murawy. Powstaje za sprawą traw ściśle połączonych ze sobą poprzez system korzeniowy. Co ciekawe istnieje kilka odmian trawników. Wyróżnia się wersję dywanową, rekreacyjną, użytkową, sportową, wiejską czy też łąkową. Do każdej dobierane są nieco inne rodzaje trawy.

Czas na popularne gatunki traw. Mocno eksploatowane trawniki sportowe i użytkowe tworzy:

  • Życica trwała znana, jako rajgras angielski – wykazuje dużą odporność na deptanie i ścieranie. Odznacza się szybkim wzrostem i co ważne wyrośnie praktycznie na każdej glebie,
  • Wiechlina łąkowa – oferuje zwartą darń o ładnej, ciemnozielonej barwie. Ten gatunek trawy nie lubi zacienienia i wilgotnej gleby. Jest za to odporny na mróz oraz suszę.
  • Kostrzewa czerwona – podobnie jak poprzedniczka rośnie dość wolno. Jest odporna na deptanie i niskie koszenie. Świetnie radzi sobie z ujemnymi temperaturami i brakiem wody.

Trzeba wymienić także odmiany traw rosnące w pozostałych wersjach trawników. To miedzy innymi:

  • Mietlica pospolita – ma delikatne listki i ładny, zielony kolor. Nie jest odporna na deptanie,
  • Kostrzewa owcza – ma rozbudowany system korzeniowy. Jest odporna na mrozy i susze,
  • Kostrzewa krótkorozłogowa – utrzymuje zieloną barwę nawet zimą. Lubi piaszczyste ziemie,
  • Kostrzewa gazonowa – jej charakterystyczną, powszechnie cenioną cechą jest piękny wygląd,
  • Kostrzewa szczeciniasta –odporna na suszę i deptanie, ma ładną soczyście zieloną barwę.

Rodzaje trawników i gatunki traw dokładniej opisujemy na naszej stronie.

Zakładanie trawnika – przygotowanie, wysiew i rolki

Trawnik ogrodowy zakłada się na dwa sposoby. Różnią je stosowane techniki oraz terminy. Pierwszą, klasyczną metodą jest wysiew. Nasionka traw rozprowadza się na wybranym terenie wiosną, od połowy kwietnia do czerwca. Tę czynność można też przeprowadzać później, od połowy sierpnia do października. Na pierwsze efekty, czyli kiełkowanie roślin trzeba poczekać około miesiąc. Drugą, szybszą metodą jest ułożenie trawnika z zakupionej wcześniej rolki. Ogrodnik ma na to czas od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Innymi słowy cały sezon wegetacyjny. Już po kilku dniach od rozwinięcia murawa będzie gotowa do użytku.

Bez względu na terminy, zakładanie trawnika poprzedza przygotowanie terenu. Wykonywane czynności są takie same dla wersji z siewu i rolki. Pierwszym krokiem jest dokładnie uprzątnięcie obszaru, na którym ma powstać murawa. Usuwa się wszelkie śmieci, kamienie, korzenie, ułamane gałęzie itp. Następny etap to dokładne przekopanie ziemi. Do tego zadania potrzebny jest szpadel lub glebogryzarka. Niezależnie od używanego narzędzia, w glebę trzeba się wedrzeć na głębokość 20-35 cm. Ważne je by rozluźniać skiby powstające w czasie kopania. Wystarczy rozdrobnić je za pomocą płaskich wideł.

By w ogrodzie powstał trawnik trzeba wykonać jeszcze kilka zadań. Chodzi tu głównie o:

  • Dokładne usunięcie chwastów z przekopanej ziemi. Tu przydadzą się grabie lub widły,
  • Trawa lubi gleby próchniczne, przepuszczalne i wilgotne o pH w granicach 5,5-6,5. Dlatego zwięzłe podłoża rozluźnia się piaskiem i torfem a mocno piaszczyste wzbogaca gliną i nawozi,
  • Do zasilania przyszłego trawnika najlepiej nadaje się torf, obornik lub kompost,
  • Ważne jest końcowe podlewanie ziemi, wałowanie i wzruszenie gleby na głębokość 2-3 cm,

Więcej o przygotowaniach do zakładania trawnika można dowiedzieć się na naszej stronie.

Trawniki i ich pielęgnacja

Sianie trawnika wykonuje się ręcznie lub przy pomocy siewnika. Przygotowany teren trzeba podzielić na kwadraty. Do każdego dobiera się taką samą ilość nasion. Następnie są rozkładane na krzyż. Najpierw należy posuwać się w jedną stronę wzdłuż stanowiska. Potem pod kątem prostym do poprzedniego kierunku. Po wszystkim wystarczy nasionka przykryć warstwą ziemi. Trawnik z rolki jest łatwiejszy w założeniu. Pasy wystarczy rozwijać względem siebie równolegle tak by na siebie nie nachodziły, ale ściśle przylegały. Trzeba też zadbać o to, aby źdźbła były skierowane w tę samą stronę. Na koniec darń trzeba docisnąć do gleby.

Trawnik ogrodowy w pierwszym roku uprawy wymaga szczególnej opieki. Potrzebne zabiegi to:

  • Nawożenie 3-4 razy w sezonie wegetacyjnym. Pierwsze na przełomie marca i kwietnia, kolejne w maju i czerwcu. Ostatnią dawkę nawozu podaje się w połowie sierpnia.
  • Do zasilania używane są kolejno nawozy wiosenne, wieloskładnikowe i jesienne,
  • Ważne jest intensywne podlewanie murawy. Zalecane jest wykonywanie go, co 2-3 dni.
  • Pierwsze koszenie wykonuje się, gdy źdźbła mają długość około 10 cm, ścina się tylko czubki.

Koszenie musi być regularne. Przy zbyt długiej trawie tworzą się nieestetyczne, martwe strefy.

W kolejnych latach uprawy trawnika, powyższe zabiegi nadal są wykonywane. Jednakże pielęgnacja uwzględnia dodatkowe czynności. Pierwsza to wczesnowiosenne wałowanie murawy. Dociska trawę do gleby, zapobiega przesychaniu trawy i ułatwia dalsze działania. Również wiosną przeprowadzana jest wertykulacja. Jej zadanie to usunięcie zbitego filcu, mchu oraz martwej darni. Warto także regularnie nakłuwać trawnik na głębokość 10-15 cm. Połączenie wspomnianych zabiegów napowietrza glebę, ułatwia wnikanie w nią wody i nawozów. Rozwinięcie tematu pielęgnacji trawników znajduje się na naszym portalu.