Czym są trendy aranżacyjne?

Trend to każda forma zbiorowego zachowania, która rozwija się w kulturze, pokoleniu lub grupie społecznej, w której ludzie entuzjastycznie podążają za konkretnym impulsem przez określony czas. Ponadto trendy często wynikają z tego, że coś jest postrzegane jako emocjonalnie popularne lub ekscytujące. Trend to coś, co zaczyna być popularne do tego stopnia, że ​​jest godne uwagi na szerszą skalę. Właśnie tym są trendy aranżacyjne: modą na określony wystrój, który jest na tyle popularny, że chętnie decydują się na niego projektanci, inwestorzy i pozostała społeczność.

Niestety taka moda często szybko zanika, gdy znika postrzeganie nowości. Brzmi znajomo? Zapewne niejednokrotnie wskoczyłeś w trend czegoś tylko dlatego, że wszyscy inni „to” mieli. Pamiętasz boazerię na ścianach lub czerwone dodatki do kuchni? Komodę typu jamnik lub meblościankę na wysoki połysk? To właśnie były trendy, które dziś już przeminęły, czasami wracają w nieco nowszej wersji, ale tylko na chwilę.

Jak nie wpaść w pułapkę chwilowej mody?

Zanim zdecydujesz się na aranżację w panujących trendach, zastanów się dokładnie. Rozejrzyj się po swoich pokojach i określ swój podstawowy styl. Pomyśl o elementach w mieszkaniu, które sprawiają, że jesteś najbardziej szczęśliwy i zastanów się, dlaczego tak się dzieje. Czy to kolor? Światło? Styl mebli? Skoncentruj się na tym, co naprawdę kochasz, zanim wpadniesz w pułapkę chwilowej mody.

Nie kupuj aksamitnej sofy w pudrowym różu, która świetnie wygląda w katalogu, jeśli we wnętrzu dominują kolory ziemi. Ozdobiony sztukaterią wysoki sufit dobrze wygląda w czyjejś wiktoriańskiej willi, ale czy będzie wyglądał tak samo w Twoim nowoczesnym mieszkaniu? Prawdopodobnie nie. Spójrz na wnętrze jako na całość tego, co pasuje do pozostałych elementów wykończenia i do Twojego indywidualnego stylu.

Jeśli nie lubisz zimnych, surowych, industrialnych wnętrz, nie decyduj się na meble w loftowym stylu. Ten trend jest bardzo modny, ale na dłużej zagości tylko w typowo fabrykanckich przestrzeniach. W mniejszych mieszkaniach moda na niego przeminie, a Tobie pozostaną meble na metalowych płozach. Podobnie jest z wnętrzami w stylu rustykalnym. Jeśli nie jest Ci bliski styl wiejskiego domu i lepiej czujesz się w otoczeniu nowoczesnych mebli, nie decyduj się na taką aranżację.

Jakie trendy są ponadczasowe?

Jeśli nie chcesz wpaść w pułapkę chwilowej mody, zdecydowanie postaw na klasykę. Jest kilka wciąż aktualnych trendów, które zdaniem projektantów wnętrz wkrótce przeminą i zdecydowanie lepiej zastąpić je neutralnymi wersjami. Nowoczesny dom i współczesne style nadmorskie (np. Hampton) to świetne formaty aranżacji wnętrz. Nadają przestrzeni nowoczesny i ponadczasowy charakter dzięki zastosowaniu prostych elementów stylistycznych.

Warto też kierować się zasadą: neutralności i naturalności podstawowych elementów wystroju. Dzięki temu stworzysz we wnętrzu ponadczasowy i wyrafinowany wygląd. Dlatego postaw na chłodne lub ciepłe biele na ścianach i sufitach, a także neutralne kolory ziemi. Meble najlepiej wyglądają, jeśli są wykonane z litego drewna i utrzymane w naturalnym odcieniu. Dekoracje ścienne i akcesoria designerskie mogą być w efektownych kolorach lub sezonowych stylach, bo łatwo je wymienić. Jednak na większych płaszczyznach i elementem lepiej zdecydować się na stonowane barwy.

To samo dotyczy wzorów. Proste formy zdecydowanie przeważają w trendach na przestrzeni lat, więc zawsze są w modzie. Wybierz klasyczne drzwi na https://supreme.dre.pl/ z eleganckimi frezowaniami, które znajdziesz na przykład w kolekcji Hampton DRE Supreme. Są one niezwykle uniwersalne i pasują do wielu różnych wnętrzarskich stylów. Zdecydowanie odpowiadają wymaganiom klasycznych wnętrz, w których stawia się na ponadczasowość.

Wykorzystaj również naturalne materiały, takie jak drewno (na podłogę) czy kamień (na blat). Chociaż inwestowanie w nie wiąże się z dużymi kosztami, jakość i trwałość, jaką otrzymasz, sprawią, że będą dobrze wyglądać przez lata. Podobnie jest z aranżacją okien. Warto wyłożyć więcej na rolety zaciemniające niż inwestować w ciężkie zasłony okienne, które zamykają przestrzeń i mogą pogorszyć ogólny wygląd pomieszczenia.

Długowieczne trendy aranżacyjne: podsumowanie

Najłatwiejszym sposobem na spójny wygląd pomieszczenia i uniknięcie pułapek chwilowej mody jest umiar. Podsumowując, pamiętaj o:

  • jasnych i neutralnych kolorach,
  • naturalnych materiałach,
  • prostych formach i wzorach,
  • motcie: „mniej znaczy więcej”,
  • utrzymaniu priorytetu jakości nad ilością.

Pozostawaj wierny temu, co lubisz i co Ci się podoba. Jeśli Twój gust nie wpisuje się w aktualne trendy, nie rozpaczaj. Ważne jest stworzenie wnętrza, w którym to Ty poczujesz się komfortowo.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny