Trendy w projektowaniu wnętrz biurowych
Nowoczesna przestrzeń pracy powinna być planowana z dbałością o zdrowie personelu i ekologię. Aby pracownicy działali wydajnie i kreatywnie, potrzebne jest przyjazne biuro, w którym będą czuli się swobodnie. Z naszego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas jego projektowania i przeczytasz o tym, dlatego warto postawić na zieleń, przestrzeń do integracji czy dyspensery do wody.
Projektowanie nowoczesnych wnętrz biurowych – podstawowe zasady
Od tego, w jaki sposób zostanie zaaranżowana przestrzeń pracy, zależy wydajność i kreatywność pracowników. Mogą oni być silniej zmotywowani i częściej formułować innowacyjne pomysły, jeśli do dyspozycji mają nowocześnie urządzone biuro, w którym:
- wiele procesów jest zautomatyzowanych – przykład to elektroniczny obieg dokumentów;
- znajdują się sprzęty i urządzenia, które są wyrazem troski pracodawcy o zdrowie personelu – chodzi o ergonomiczne biurka i fotele czy dystrybutory do wody gazowanej;
- wydzielono miejsca służące do odpoczynku.
Nowoczesna aranżacja biura sprawi, że pracownicy poczują się swobodnie. Pandemia mocno zmieniła ich oczekiwania w stosunku do tego, w jakich warunkach chcą pracować. Obecnie docenią każde udogodnienie, które wprowadzi domową atmosferę – przykładem jest wygodna kanapa, na której można w każdej chwili usiąść i odpocząć.
Obecne trendy w projektowaniu biur zmierzają do tego, aby przestrzeń pracy była:
- funkcjonalna i zapewniała pracownikom komfortowy dostęp do niezbędnych urządzeń;
- przyjazna dla zdrowia personelu – chodzi o utrzymanie ich dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, aby mogli być produktywni i kreatywni;
- ekologiczna – temu może służyć hodowanie roślin w biurze czy wykorzystanie mebli handmade.
Dzięki odpowiedniej aranżacji biura można lepiej wykorzystać potencjał personelu. Jeśli projektujesz wnętrza i chcesz skutecznie odpowiedzieć na potrzeby swoich klientów, przestrzeń pracy zagospodaruj zgodnie z aktualnymi trendami.
Jakie są aktualne trendy w projektowaniu biur?
W swoich realizacjach postaw na elementy łączące ekologię z estetyką oraz dbałością o zdrowie pracowników. Warto zainwestować nie tylko w nowoczesne i funkcjonalne wykończenie oraz wyposażenie biura, ale także w rozwiązania promujące zrównoważony rozwój. Idealne pomysły to między innymi hodowla roślin, meble z recyklingu albo dyspensery do wody.
Wszechobecna zieleń
Zieleń jest potrzebna w biurze ze względu na to, że:
- pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników – pomaga się skupić i daje poczucie harmonii oraz stałego obcowania z przyrodą;
- poprawia estetykę;
- wpływa na komfort zdrowotny personelu – rośliny pomagają utrzymać prawidłową wilgotność powietrza, co zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów.
W swoich projektach uwzględnij biophilic design. Na każdego pracownika powinno przypaść około 1,5 m² roślin. Warto postawić na te, które oczyszczają powietrze, filtrując dwutlenek węgla oraz usuwając toksyny. Są to przykładowo filodendron, fikus, skrzydłokwiat czy bluszcz pospolity.
Możesz zdecydować się zarówno na pojedyncze kwiaty oraz ich skupiska na podłodze, jak i całą ścianę w zieleni. Pamiętaj, że w celu lepszej konserwacji powinna ona być demontowalna.
Wyciszenie pomieszczeń
Aby pracownicy mogli w skupieniu wykonywać swoje zadania, zaplanuj instalacje, które wygłuszą pomieszczenia. Badania dowodzą, że wysokiej jakości rozwiązania akustyczne mogą zwiększyć motywację personelu aż o 68%[1] .
W swoim projekcie uwzględnij:
- ścienne oraz sufitowe panele akustyczne o rożnych kształtach (kwadratowy, prostokątny, heksagonalny) – można z nich stworzyć ciekawe kompozycje, dlatego pełnią funkcję ozdobną;
- pływającą podłogę – jest idealna, gdy pod biurem mieszczą się inne lokale;
- ścianki akustyczne – to świetny wybór na przykład do biura call center.
W projekcie warto przewidzieć również budkę telefoniczną z wygłuszeniem. Dzięki takim rozwiązaniom praca w biurze będzie komfortowa, nawet wtedy, gdy na niewielkiej powierzchni przebywa sporo osób.
Więcej przestrzeni
Pracownicy poczują się swobodnie, jeśli w swoim projekcie nie ograniczysz ich na przykład niskim sufitem z zabudową z płyt gipsowo-kartonowych. Pozostaw im sporo przestrzeni – nie ukrywaj elementów żelbetowych czy konstrukcyjnych ani instalacji wentylacyjnej. Wkomponuj je w aranżację, na przykład poprzez pomalowanie na żywe kolory (żółty, błękitny, pomarańczowy). Staną się ozdobą, która zaskoczy niejednego pracownika czy klienta.
W swoich projektach postaw również na liczne przeszklenia. Ich zaletą jest nie tylko optyczne powiększenie biura, ale także jego rozjaśnienie. Dzięki temu będzie można ograniczyć sztuczne oświetlenie, co jest działaniem proekologicznym.
Wellbeing
Wellbeing obejmuje rozwiązania wpływające na dobrostan pracowników. Można o niego zadbać już na etapie projektowania biura.
W planach warto uwzględnić:
- rest room, czyli pomieszczenie, w którym pracownicy będą mogli spokojnie zjeść śniadanie albo porozmawiać z kolegami lub koleżankami – taka przestrzeń to świetny sposób na zaproponowanie personelowi relaksu, do czego może posłużyć na przykład stół do piłkarzyków;
- pokój do medytacji czy self-care, w którym znajdą się poduszki do siedzenia na podłodze, hamaki albo meble soft seating (worki sako, pufy);
- fontannę w strefie chillout, która pozwoli na relaks.
Projekt biura może objąć również wydzielone miejsce do uprawiania aktywności fizycznej. Dzięki niemu pracownicy będą mogli poćwiczyć podczas przerw w pracy, a także w czasie wolnym.
Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę odmienne preferencje pracowników. Niektórzy wolą stale przebywać w szerszym gronie, natomiast inni skupią się tylko wtedy, gdy znajdą się w oddzielnym boksie. Dlatego zaplanuj zarówno strefę open space, czyli otwartą przestrzeń, jak i jeden lub kilka focus roomów.
Dyspensery do wody
Woda jest niezbędna pracownikom, aby mogli poprawnie funkcjonować. Dlatego podczas aranżacji biura warto uwzględnić dystrybutor wody, na przykład BRITA. To urządzenie, które pozwala pobrać i przefiltrować wodę kranową. Dyspenser sprawi, że woda będzie miała wysokie walory smakowe, o wiele lepsze niż zwykła kranówka. Zostanie pozbawiona:
- drobnoustrojów – filtry zatrzymują 99,999% bakterii oraz 99,95% cyst;
- substancji, które negatywnie wpływają na smak wody, jak chlor;
- zmętnienia.
Dyspenser wody to urządzenie, które łatwo uwzględnisz w każdym projekcie biura. Decyduje o tym:
- uniwersalny design – można wybierać spośród klasycznych dyspenserów, jak i nowoczesnych z panelem cyfrowym;
- dopasowanie do różnych estetyk wykończenia – różnorodna gama kolorystyczna pozwala dopasować urządzenie do każdego stylu, zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego biura
- – można zdecydować się na nablatowe, wolnostojące albo ze zintegrowanym kranem.
Pamiętaj, że dyspensery do wody są urządzeniami proekologicznymi. Dzięki nim można ograniczyć ilość odpadów pochodzących z plastikowych butelek – 1 dyspenser pozwoli zaoszczędzić nawet 1,3 tony dwutlenku węgla rocznie.
Smart office
Smart office to miejsce, w którym zastosowano nowoczesne technologie i urządzenia. To coraz silniejszy trend w projektowaniu przestrzeni pracy ze względu na to, że inteligentne biuro:
- oszczędza czas – nie trzeba ręcznie sterować oświetleniem czy roletami;
- zwiększa komfort pracowników – przebywają oni w pomieszczeniach, które cały czas są odpowiednio ogrzane bądź klimatyzowane;
- jest ekologiczne, na przykład ze względu na ograniczenie zużycia energii – decydują o tym między innymi czujniki ruchu w lampach, które włączają światło, gdy ktośwejdzie do biura.
Takie biuro można obsługiwać z poziomu aplikacji, co jest bardzo wygodne. Daje dostęp do wielu funkcji – poza sterowaniem klimatyzacją lub roletami jest to przetwarzanie danych czy tablice interaktywne, na których można atrakcyjne prezentować treści.
Funkcjonalne i ekologiczne meble
Atrakcyjnym elementem aranżacji biura będą meble z recyklingu bądź handmade. Możliwości są w zasadzie nieograniczone – projekt możesz oprzeć na:
- wyposażeniu z naturalnych materiałów – świetnie sprawdzą się na przykład stołki z korka;
- zestawie wypoczynkowym z palet, który znajdzie się w miejscu spotkań.
Meble mogą być zrobione samodzielnie przez pracowników. DIY to doskonały sposób na to, aby zorganizować warsztaty będące formą integracji personelu.
W projekcie warto uwzględnić również mobilne meble, które można łatwo przestawić i dopasować do nowej aranżacji. Eliminuje to potrzebę częstej ich wymiany, co wpisuje się w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Trendy w projektowaniu biur – podsumowanie
Jeśli projektujesz biura, postaw na rozwiązania, które stworzą przyjemną atmosferę i są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przykłady to roślinność w pomieszczeniach, strefy wellbeingowe czy meble DIY. Aby zapewnić personelowi odpowiednie nawodnienie, co pozytywnie wpływa na wydajność biura, uwzględnij dyspenser na wodę.