Trendy wnętrzarskie na 2023 r. – jakie panele wybrać?
Choć trendy wnętrzarskie zmieniają się nieco mniej dynamicznie niż np. te modowe, nowy rok to dobry moment na to, by się z nimi zapoznać. Być może zainspirują nas do zmian lub pomogą w podjęciu odkładanej od dawna decyzji o remoncie. W 2023 r. w aranżacjach pojawia się wiele rozwiązań stawiających na indywidualizm, prostotę, a także naturę. Jak te kwestie odnieść do paneli podłogowych?
Jodełka – najmodniejsze ułożenie podłogi
W 2023 r. coraz większą popularnością w kontekście designerskich wnętrz cieszy się ułożenie paneli w jodełkę. Ten wzór towarzyszy nam już co prawda od kilku sezonów, jednak analizując trendy, można przypuszczać, że ma szansę pozostać z nami na dłużej. Śmiało więc możemy myśleć o wprowadzeniu go do naszego wnętrza, nie obawiając się tego, że szybko wyjdzie z mody. Co poza aktualnymi trendami motyw jodełki może wnieść do naszych aranżacji? Ułożony zarówno z mniejszych, jak i większych paneli nadaje pomieszczeniu płynności i głębi, a także pomaga w tworzeniu spójnej i jednolitej przestrzeni. Decydując się na dekory w klasycznych odcieniach np. dębu, to rozwiązanie świetnie sprawdzi się w wielu aranżacjach, stanowiąc stylową, acz intrygującą bazę do całości wystroju.
Blisko natury
Niezależnie od sposobu ułożenia we wnętrzach w tym roku królują panele imitujące drewno w naturalnych barwach (szczególnie dekory z wyrazistymi wzorami słojów czy widocznymi śladami po sękach), a nawet kamienie szlachetne. Takie motywy świetnie wpisują się w trend bliskości natury, który w dziedzinie aranżacji również w 2023 r. jest bardzo silny i nic nie wskazuje na to, żeby ustał w najbliższych latach. Wiele autentycznych dekorów, zapewniających podłogom nietuzinkowy wygląd proponuje np. firma Egger. Różne warianty dębu czy orzecha sprawdzą się np. w nowoczesnych i eleganckich wnętrzach, a ciepłe odcienie dodatkowo nadadzą im przytulnego i domowego charakteru.
Nie tylko wygląd
Chęć bliskości z naturą może odzwierciedlać się nie tylko we wzorze widocznym na panelach, ale i w wyborze podłóg z surowców przyjaznych środowisku. Przykładowo panele podłogowe marki Egger z linii Comfort wykonane są w 87% z surowców odnawialnych z regionalnych, certyfikowanych lasów, a w dodatku są w 100% wolne od plastyfikatorów i PVC. Decydując się na konkretne dekory, warto też przyjrzeć się ich właściwościom pod kątem wygody i trwałości użytkowania. Możemy wówczas dowiedzieć się np., że warstwa drewna oraz korka zastosowana w panelach (m.in. ze wspomnianej wyżej linii) sprawia, że są one ciche, ciepłe i sprężyste, a dodatkowo nie obciążają stawów. W zależności od przeznaczenia przestrzeni dobrze zwrócić też uwagę na odporność na wilgoć. Żeby na przestrzeni lat podłoga nie blakła i nie pojawiały się na niej przebarwienia, dobrze z kolei upewnić się, czy jest światłoodporna.
Niezależnie od trendów, wybierając panele warto pamiętać, że to element wystroju, który pozostanie z nami na dłużej. Dobrze więc postawić na jakościowe i trwałe materiały, a także rozważyć klasyczne rozwiązania, stanowiące neutralną bazę nawet w przypadku przyszłych zmian aranżacji mieszkania.
artykuł sponsorowany