Trwałe elementy wyposażenia mieszkania

Trwałe elementy wyposażenia mieszkania

Trwałe elementy wyposażenia mieszkania, czyli piec, rekuperator czy klimatyzacja, należy zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Większość z nich instaluje się jeszcze przed rozpoczęciem wykańczania wnętrza domu. Są to dość duże inwestycje, które mają służyć nam przez wiele lat. To sprawia, że wybór odpowiedniego jest bardzo poważną decyzją. Podpowiadamy, czym się kierować, wybierając trwałe elementy wyposażenia mieszkania.

Ogrzewanie, czyli wybór kotła

Wybór sposobu ogrzewania powinien być podyktowany przede wszystkim względami ekonomicznymi. I nie chodzi tutaj wyłącznie o zakup kotła i zaaranżowanie kotłowni – to bardzo kosztowna inwestycja, jednak jednorazowa. Większe znaczenie mają koszty eksploatacji, czyli wysiłek finansowy, który będziesz musiał ponieść w czasie sezonu grzewczego na zakup opału i obsługę pieca.

Z tego względu wybór kotła tak naprawdę jest wyborem paliwa, którym będziesz opalać. Standardowe piece c.o. na węgiel, miał, śmieci i drewno są już coraz mniej popularne. Ich miejsce zajmują bardziej zautomatyzowane i łatwiejsze w użyciu piece na ekogroszek. To rozwiązanie jest o wiele bardziej ekonomiczne i ekologiczne, co więcej – ekogroszek jest workowany i nie wymaga szczególnego miejsca do składowania.

Ciekawym rozwiązaniem jest także piec gazowy. Coraz więcej gmin i powiatów sponsoruje lub oferuje dopłaty do przyłączenia domu do sieci gazowej. Jest to jednak i tak dość duża inwestycja, chociaż kocioł gazowy jest bardzo wygodny i samoobsługowy. Podobnie jest w przypadku ogrzewania olejowego. To także droższy sposób ogrzewania w domu. Oba rozwiązania mają taką zaletę, że piec nie musi być regularnie czyszczony, nie musisz także wynosić popiołu ani przejmować się regularnym dorzucaniem opału do pieca.

Rekuperacja – czy warto się zdecydować

Zamontowanie rekuperatora to z pewnością opcja warta rozpatrzenia. Takie rozwiązanie sprawi, że dom będzie o wiele bardziej ekologiczny i ekonomiczny. Rekuperacja to system, który pozwala na wykorzystanie już wytworzonego wcześniej ciepła. Polega to na tym, że zasysane przez wentylator czyste powietrze z zewnątrz zostaje ogrzane przez ciepłe powietrze wychodzące przez wentylację. Dzięki temu nie tracisz temperatury. Przyjmuje się, że aż 80% energii zostaje ponownie wykorzystana. Zauważysz różnicę w wydatkach na ogrzewanie – ten system efektywnie pomoże ci ogrzać pomieszczenia.

Ogrzane nowe powietrze jest rozprowadzane wentylatorem po wszystkich pomieszczeniach w domu. Dlatego zamontowanie rekuperatora oznacza rozprowadzenie przewodów, które niestety trudno jest upchnąć w ścianie. Dlatego więc rozprowadza się je wcześniej, by móc zabudować je płytami karton-gipsowymi i sprawić, by nie były widoczne.

Rekuperator można połączyć z gruntowym wymiennikiem ciepła, by latem powietrze nie było ogrzewane tylko chłodzone. Dzięki temu może być to świetny zastępnik do klimatyzacji, więc nie musisz się na nią decydować.

Klimatyzator a rekuperacja

Klimatyzator jest także dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim jest tańszy, niż system rekuperacji, a także może zarówno grzać, jak i chłodzić pomieszczenie. Z pewnością jest to sposób na znaczne zwiększenie komfortu mieszkania w domu. Jednak klimatyzacja powoli przestaje być montowana w domkach jednorodzinnych. Przegrywa z systemem rekuperacyjnym.

Chociaż zakup i instalacja systemu klimatyzacji jest tańszy, jednak jej użytkowanie może być nieco droższe. Na dodatek klimatyzacja wykorzystuje „zużyte” już powietrze, czyli przetwarza to, które zasysa z pomieszczenia. W przypadku rekuperatora wtłaczane jest czyste powietrze z zewnątrz, co znacznie zwiększa jakość powietrza w pomieszczeniach.

Klimatyzacja do ogrzania lub schłodzenia wykorzystuje wyłącznie energię elektryczną, co znacznie zwiększa wysokość rachunków za prąd, co nie równoważy się na przykład z kosztem paliwa w okresie grzewczym. Dzięki rekuperacji dom jest o wiele bardziej ekonomiczny i ekologiczny, ten system pozwala także na wprowadzenie dość dużych oszczędności w ogrzewaniu.