Trytoma knifofia - opis i uprawa

Kwiat trytoma - charakterystyka

Trytoma ogrodowa zwana również wstydlinem lub knifofią zalicza się do rodziny złotogłowowatych. W środowisku naturalnym najczęściej spotykana jest w Górach Smoczych. Ciekawostką jest to, że ich zapylenie odbywa się przy pomocy ptaków nektarników. W zależności od gatunku roślina dorasta nawet do 180 cm wysokości. Kwiatostany groniaste zbierają kwiaty w kłosy. Wyróżniają się przebarwianiem, przez co wierzchołek wpada w odcień ciemnej czerwieni, natomiast na dole są już koloru żółtego lub żółtozielonego.

Jeżeli chodzi o popularne gatunki, to do nich zalicza się przede wszystkim:

  • Trytoma groniasta (Kniphoria uvaria) - określana również jako trytoma płonąca pochodnia lub trytoma knifofia ze względu na kwiatostan przypominający swoim wyglądem pochodnię. Roślina dorasta do ok. 1 metra wysokości. Na końcu pojawiają się kwiaty w kolorze czerwono-żółtym. Do popularnych odmian zalicza się trytoma Royal Castle oraz trytoma Alcezar.
  • Trytoma cytrynowa (Kniphoria citrina) - jest rośliną dorastającą do ok. 75 cm wysokości. Kwiatostan bardziej wpada w odcień jasnej żółci, aż po pomarańcz patrząc na wierzchołki kwiatów.

Trytoma ogrodowa - uprawa

Uprawa trytomy możliwa jest zarówno z nasion, jak i również z cebulek. Pierwszy sposób trwa bardzo długo i mniej wprawnemu ogrodnikowi może nie zawsze się ona udać. Uprawa z nasion zawsze powinna być poprzedzona utworzeniem młodych siewek w doniczkach rozsadowych, dopiero później możemy je wsadzić do gruntu. Trytoma ognista może być zasadzona także dzięki uzyskanym lub zakupionym kłączom. Pozwalają one na łatwe rozmnażanie poprzez ich podział. W sklepach ogrodniczych dostępne są również sadzonki, które umieszczamy bezpośrednio w podłożu.

Sadzenie trytomy powinno odbywać się na stanowisku słonecznym. Wymagania rośliny, jeżeli chodzi o podłoże są dosyć duże. Żyzna ziemia bogata w składniki mineralne oraz próchnicę to podstawa. Podłoże powinno być także odpowiednio nawożone. Najlepiej przed posadzeniem, zasilić glebę wieloskładnikowym nawozem. Wymagania trytomy dotyczą również stanowiska. Kwiat trytoma najlepiej będzie się rozwijał na słonecznym stanowisku, a dokładniej na ekspozycji południowo-zachodniej oraz zachodniej. Nie można doprowadzić do przeschnięcia ziemi, jednak zaleca się jej odpowiedni drenaż, aby gleba nie była podmokła. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.

Kwiat trytoma - pielęgnacja i przykładowe ceny

Bylina trytomy - jak pielęgnować i przygotować sadzonki na zimę?

Gdy już opanujesz sadzenie trytomy, to nie bez znaczenia jest jej również dalsza pielęgnacja. Roślina wymaga odpowiedniego nawadniania. Już wiemy, że kwiat trytoma nie może mieć zarówno za sucho, jak i również za mokro. Najlepszym rozwiązaniem jest posadzenie rośliny w pobliżu różnych zbiorników wodnych, dzięki czemu będzie ona czerpać odpowiednią ilość wody. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to należy zraszać podłoże lub podlewać roślinę, ale nie polewając przy tym liści.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Kolejnym aspektem, o który musimy zadbać jest nawożenie. Bylina potrzebuje bardzo dużej ilości składników odżywczych. O pierwsze zasilanie należy zadbać jeszcze przed wsadzeniem sadzonki do ziemi. W okresie kwitnienia warto ją podsypywać regularnie granulowanym nawozem wieloskładnikowym. Chociaż trytoma ogrodowa wywodzi się z Afryki, jest jak najbardziej odporna na zimowanie w naszych warunkach klimatycznych. Przed bardzo silnymi mrozami, trytoma powinna być zabezpieczona przy pomocy ściółkowania z gałęzi drzew iglastych. Zimowanie pomoże przetrwać także agrowłóknina.

Rozmnażanie trytomy jest bardzo proste. W tym celu należy na jesieni podzielić karpy, które następnie sadzimy na nowym stanowisku. Z drugiej strony, jeżeli chcemy rozszerzyć plantację, to tak naprawdę rozmnażanie nie jest potrzebne, ponieważ kwiat trytoma bardzo szybko się rozprzestrzenia. Nowe sadzonki pojawiają się każdego roku poprzez podział karpy. Jeżeli nie chcemy nowych sadzonek, to musimy je regularnie wycinać lub wykopywać.

Kniphofia uvaria - cennik

Mając na uwadze, jak wygląda uprawa trytomy, jej ochrona na zimę, warto dowiedzieć się również, ile kosztują sadzonki tej rośliny. Mimo że jest ona egzotyczna, to jednak jej nabycie nie wiąże się z dużymi kosztami. Oczywiście ostateczna cena będzie uzależniona od wielkości sadzonek, odmiany trytomy, czy też tego, że jednak zdecydujemy się na zakup nasion.

Przykładowe ceny trytomy

Nazwa gatunku

Cena

Trytoma groniasta, sadzonka

Cena od 2,44 zł

Trytoma ognista, sadzonka

Cena od 1,71 zł

Trytoma płonąca pochodnia, czerwono-żółta

3,84 zł

Kniphofia żółta, Minister Verschuur

6,01 zł

Kniphofia czerwona - Nancy Red

7,97 zł

Kniphofia biała

6,57 zł

Kniphofia Percy’s Pride

8,04 zł

Trytoma Royal Castle

9,00 zł

Trytoma Alcazar

12,99 zł

Pustynnik Trytoma Eremurus White

14,90 zł

Pustynnik Trytoma Eremerus, mix 5 cebulek

47,99 zł

Malwa pełna Peaches ‘N’ Dreams

3,19 zł

Trytoma Banana Popsicle Kniphofia x hybrida

10,00 zł

Trytoma groniasta Creamsicle Kniphofia uvaria

10,00 zł

Trytoma groniasta Grandiflora Knifhofia uvaria

6,00 zł

Trytoma groniasta Orange Vanilia Popsicle Kniphofia uvaria

9,30 zł

Trytoma Płonąca Pochodnia nasiona

2,97 zł

Trytoma zielona, nasiona

2,00 zł

Jak widać ceny sadzonek oraz nasion trytomy, są jak najbardziej przystępne. Tym bardziej że już wcześniej wspomniano o tym, że roślina ta bardzo szybko się rozmnaża. Dzięki temu za kilkanaście złotych w ciągu kilku lat możemy doczekać się w swoim ogrodzie całkiem pokaźnej uprawy trytomy. Najważniejsze jest to, aby zapewnić bylinie odpowiednie warunki uprawowe. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się niepowtarzalnymi kwiatami. Szczególnie jeżeli posadzimy je w towarzystwie innych pięknie kwitnących bylin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny