Tuje ogrodowe - odmiany, sadzenie, pielęgnacja, formowanie

Rośliny ozdobne tworzą bardzo dużą i zróżnicowaną grupę gatunków. Należą do niej okazy rodzime, ale też pochodzące z najróżniejszych zakątków świata. W sklepach można znaleźć sadzonki drzew, krzewów, kwiatów czy pnączy. Opcji do wyboru i ich zastosowań jest tak dużo, że czasem ciężko się zdecydować. W takiej sytuacji warto stawiać na klasyczne propozycje. Do takich bez wątpienia należą tuje ogrodowe. Co trzeba o nich wiedzieć?

Jak uprawiać tuje w ogrodzie?

Tuje ogrodowe to grupa roślin oficjalnie zwanych żywotnikami. To krzewy lub drzewa iglaste należące do rodziny cyprysowatych. W naturze występują na terenach Azji i Ameryki Północnej. Stamtąd zabrano je na inne kontynenty gdzie stały się popularnymi roślinami ozdobnymi. Są chętnie wykorzystywane na żywopłoty, sprawdzają się także, jako solitery. Sadzi się je w parkach, na cmentarzach i w przestrzeni publicznej. Tak jak większość iglaków tuje są zimozielone. Wykształcają charakterystyczne łuskowate igły i jajowate, nieduże szyszki. Typowy gatunek reprezentujący tę grupę to żywotnik zachodni.

Tuje można sadzić pod płotem okalającym dom, na trawniku lub w ogrodzie. Nie będą sprawiać problemów, pod warunkiem, że spełni się ich wymagania. Trzeba zapewnić im:

  • Nasłonecznione ewentualnie lekko zacienione stanowisko. Tuje nie lubią pełnego cienia,
  • Miejsce posadzenia musi być osłonięte przed silnym wiatrem,
  • Żywotniki preferują gleby żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne,
  • Rośliny nie lubią przesadzania, dlatego należy od razu umieścić je na stałym miejscu.
  • Sadzonki można umieszczać w ziemi od kwietnia do czerwca lub od września do października.

Wymagania stanowiskowe żywotników za nami, czas na pielęgnację. Dla młodych roślin, zaraz po posadzeniu kluczowe jest regularne podlewanie. Nie musi być częste, ale obfite. Na tyle by gleba przemokła na około 30 cm. Starsze rośliny nawadnia się w zasadzie tylko, gdy występuje długotrwała susza. Poza tym podlewanie wykonuje się przed zimą. Nawożenie przeprowadza się trzy razy w sezonie. W kwietniu, na początku lipca i na przełomie września i października. Tuje w żywopłocie przycina się trzy razy w roku, rodzaje wolno rosnące można, ale nie trzeba. Temat uprawy i pielęgnacji tui rozwijamy na naszej stronie.

Tuje ogrodowe i ich rodzaje

Wspomnieliśmy już jak należy uprawiać tuje. Teraz możemy się skupić na popularnych gatunkach i odmianach. W naszym kraju najczęściej sadzone są żywotniki zachodnie. Szczególnie chętnie wybierane są tuje „Barbant” i „Szmaragd”. W pierwszym przypadku chodzi o gęste, kolumnowe drzewko. Nie jest małe, osiąga, bowiem od 2,5 do 4 metrów wysokości. Żywotnik zachodni „Barbant” jest odporny na choroby i szkodniki. Świetnie radzi sobie z zanieczyszczonym powietrzem. To sprawia, że można sadzić go w miastach. Cena sadzonek jest bardzo atrakcyjna. Utrzymuje się w przedziale 5-15 zł.

Pod płotem ogradzającym niejeden dom czy ogród rosną tuje „Szmaragd”. Zdjęcia ukazują rośliny niższe od opisywanych powyżej lecz nadal dość wysokie. Przeważnie osiągają około 2,5 metra wysokości. Trzeba przy tym wiedzieć, że rosną stosunkowo wolno. W ciąg roku zyskują przeszło 20 cm. Mają stożkowaty, smukły pokrój i piękne, ciemnoszmaragdowe gałązki. To właśnie od nich pochodzi nazwa tej odmiany. Wspomniane żywotniki dobrze reagują na formowanie. W związku z tym wiele osób tworzy z nich żywopłoty. Cena sadzonek tui „Szmaragd” nie jest wysoka. W dobrej szkółce trzeba za nie zapłacić 4-14 zł.

Na koniec inne, spotykane w naszym kraju tuje ozdobne. Ciekawe odmiany to między innymi:

  • Żywotniki olbrzymie – nieco wbrew nazwie dorastają do 1,5-1,8 metra wysokości,
  • Żywotniki zachodnie „Columna” – kolumnowe drzewka ociągające 5-6 metrów wysokości,
  • Żywotniki zachodnie „Rheingold” – osiągają 2 metry wysokości, maja miękkie i delikatne igły,
  • Żywotniki zachodnie „Danika” – karłowate, kuliste krzewy dorastające do 50 cm wysokości

Naturalnie przedstawiliśmy tylko przykładowe odmiany tui ogrodowych. Szerszą listę zawierającą zdjęcia, szczegółowe opisy i ceny można znaleźć na naszej stronie.