Tunel foliowy – jak to działa?

Bardzo często panujące warunki atmosferyczne nie pozwalają na zebranie najbardziej wydajnych plonów. Warzywa i owoce ciepłolubne, takie jak pomidory, papryka czy truskawki potrzebują specyficznych warunków, by mogły optymalnie się rozwijać. Osłona w postaci tunelu ma dwie zasadnicze zalety – przedłuża okres wegetacji rozmaitych gatunków warzyw, owoców kwiatów czy ziół i chroni je przed niesprzyjającą aurą. Dzięki tunelom w prosty sposób można kształtować i w razie potrzeby zmienić panujący wewnątrz osłony mikroklimat, przyspieszając i monitorując w ten sposób proces wegetacji. Korzyści z posiadania tunelu mogą być widoczne już w pierwszym sezonie: warzywa pod osłonami rosną szybciej, są bardziej dorodne, można też zbierać plony nawet kilka razy w roku.

Tunel wielowegetacyjny

Z czego robi się tunele?

Dużą popularnością cieszą się foliowce wykonane z plastiku, zwłaszcza ze względu na niską cenę. Tunele te są jednak mniej trwałe i stabilne niż namioty foliowe ze stali. Metalowe tunele to bardzo proste konstrukcje – całość składa się ze stalowej ramy i pokrycia z folii. Szacuje się, że żywotność pokrytego ocynkiem ogniowym stelażu może wynosić nawet 15 lat. Ocynkowana stal nie poddaje się korozji, dlatego nie trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami utrzymania. Jedynym elementem tunelu wymagającym co pewien czas wymiany jest folia, która wraz z biegiem lat może stracić swoje właściwości. Wybór folii dostępnych na rynku jest naprawdę ogromny, a częstotliwość jej wymiany określa parametr sezonowości. Transparentne folie nie tylko chronią rośliny przed promieniowaniem UV, ale także gwarantują blisko 95% przepuszczalności światła, zapewniając roślinom odpowiednie nasłonecznienie.

Nieskomplikowana konstrukcja tuneli przekłada się na prostotę montażu, którą może wykonać praktycznie każdy. Tunele są w pełni mobilne, dzięki czemu można bez trudu przenosić je z miejsca na miejsce, wybierając odpowiednie stanowisko na działce i nie dopuszczając do wyjałowienia gleby.

Pomidory rosnące w tunelu foliowym

Jaki tunel foliowy wybrać?

Wbrew pozorom wybór tunelu foliowego to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać, tym bardziej że to nie inwestycja jednosezonowa. Kupując tunel foliowy, pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników, by właściwie dopasować go do uprawianych roślin i dzięki temu otrzymać jak najbardziej obfite plony. Liczba dostępnych konfiguracji jest spora. Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie tuneli, które cieszą się największym zainteresowaniem w sklepie Krostrade:

  • Tunele hobbystyczne (czytaj więcej) to najchętniej wybierane konstrukcje, głównie ze względu na to, że doskonale sprawdzają się w przydomowych i działkowych uprawach. Rozmiary standardowych tuneli opartych na ocynkowanym ogniowo metalowym stelażu zawierają się w przedziale od 5 do 60 m². Najczęściej wybierane są tunele, których powierzchnia uprawowa wynosi około 25 m², gdyż są poręczne i nie wymagają zaangażowania zbyt dużej powierzchni.
  • Tunele foliowe wielowegetacyjne – ich zaletę stanowi konstrukcja wyposażona w obustronny system wietrzeń bocznych. System ten umożliwia jeszcze lepszą kontrolę klimatu panującego wewnątrz osłony i zapewnienie roślinom właściwej wentylacji. W przypadku tej konstrukcji sam proces wietrzenia nie odbywa się jedynie za pomocą drzwi zamieszczonych na jednym lub obu końcach tunelu.
  • Lekkie, lecz w dalszym ciągu stabilne i solidne, wykonane z nieco innych stalowych komponentów tunele. Pokrywane są folią zbrojoną z drobną siatką, która dodatkowo zabezpiecza folię przed uszkodzeniami. Są szczególnie popularne wśród osób uprawiających pomidory, sałatę czy szpinak.
  • Tunele komercyjne (czytaj więcej) to konstrukcje najchętniej używane przez profesjonalistów. Całoroczne i sezonowe modele kupowane są przez firmy i gospodarstwa z myślą o produkcji roślinnej na dużej powierzchni uprawowej. Istnieją naprawdę bogate możliwości konfiguracyjne tuneli profesjonalnych, a żeby usprawnić proces rozwoju roślin, często wyposaża się je w systemy grzewcze, irygacyjne czy pozwalające kontrolować klimat.

Tunel foliowy pokryty folią zbrojoną

Tunel dla każdego?

Zdecydowanie tak! Po tunele sięgają często hobbyści, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z ogrodnictwem i chcą po prostu mieć na wyciągnięcie ręki świeże warzywa i owoce ze swojego ogrodu. Korzystają z nich także profesjonaliści, dla których zakup tunelu to poważna inwestycja i część biznesowej strategii. Bywa, że po rozpoczęciu pracy pod nagrzaną słońcem, a w razie konieczności chroniącą przed deszczem osłoną, tunel staje się integralną częścią życia ogrodnika, który od tej pory regularnie będzie cieszył się soczystymi pomidorami, zdrową papryką czy smacznymi truskawkami. Pierwsze własnoręcznie wyhodowane i zebrane plony to źródło satysfakcji i ważny krok do zaprzyjaźnienia się z tunelem foliowym, który może stać się nieodłącznym elementem Twojego ogrodu, służąc przez wiele, wiele lat.

Producent tuneli foliowych Krosagro

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny