Turkuć podjadek – rozpoznanie i szkodliwość

Jak wygląda turkuć podjadek

Turkuć podjadek chętnie zamieszkuje w ogrodzie. Ma tam pod dostatkiem pożywienia, więc możesz spotkać go zarówno w trawniku, jak i na grządkach. Jednak nie jest łatwo się na niego natknąć – owad żyje pod ziemią. Owad nazywa się po łacinie Gryllotalpa gryllotalpa, co można przetłumaczyć na polski jako „kretoświerszcz”.

Turkuć faktycznie wygląda nieco jak świerszcz. Na dodatek wydaje typowy dla świerszczy dźwięk – głośne i wyraźne cykanie. Możesz je słyszeć od maja do czerwca. Najczęściej jednak wydaje nam się, że to świerszcze cykają. Jednak budowa owada jest nieco inna. Turkuć podjadek ma około 7 cm długości i szary lub brązowy kolor. Jego przednie kończyny są długie, zakończone wypustkami w kształcie łopat do rozgarniania śniegu, którymi może rozgarniać ziemię podczas tworzenia podziemnych korytarzy.

Okres godowy turkucia podjadka przypada na maj. W tym czasie można zobaczyć je w ogrodzie – to jedyny moment, kiedy wychodzą na powierzchnię na dłużej. W czerwcu samice składają jaja, z których wykluwają się larwy po około 4 tygodniach. Każda samica turkucia składa aż 300 jajek! A to oznacza, że populacja tego szkodnika w naszym ogrodzie może szybko się powiększyć. Większość larw jednak nie przetrwa pierwszego roku. Mają kilka centymetrów długości i białe lub kremowe ciało. Larwa turkucia podjadka żywi się materią roślinną więc także jest szkodliwa w ogrodzie, a zwalczanie pędraków jest konieczne.

Szkodliwość turkucia podjadka

Mogłoby się wydawać, że taki owad, chociaż dość duży, nie będzie szczególnie szkodliwy w ogrodzie. Ale nic bardziej mylnego. Nawet jeden turkuć podjadek może zniszczyć rabatę lub grządkę w ogrodzie warzywnym. Turkucie grzebią bardzo rozległe systemy korytarzy w ziemi. Jeden turkuć potrafi stworzyć aż 30 m tuneli w ciągu sezonu. A przecież najczęściej w ogrodzie jest co najmniej jedna podjadkowa rodzina.

Korzenie tworzone przez turkucia podjadka są umieszczone na wysokości około 5 cm pod powierzchnią ziemi. A to oznacza, że w czasie swojego kopania turkuć uszkadza ich korzenie. Na dodatek podgryza je i podjada (stąd polska nazwa owada). To szybko prowadzi do obumarcia całej rośliny. Oczywiście turkuć podjadek w ogrodzie nie doprowadzi do obumarcia krzewów czy drzew ozdobnych, ale już niewielkie krzewinki, rośliny cebulowe i warzywa może poważnie uszkodzić.

Turkuć podjadek w ogrodzie

Turkuć podjadek nawiedza tylko ogród. Żyje w ziemi i potrzebuje sporo miejsca, więc nie musisz się obawiać, że znajdzie się w domu lub wejdzie na balkon. Nawet jeśli się tam znajdzie, to raczej nie zacznie żerować na roślinach w domu lub stojących na balkon. Tworzenie korytarzy w ziemi to jego środowisko naturalne. Owad najbardziej lubi żyzne podłoże, wilgotne i próchnicze. Często pojawia się tam, gdzie stanowisko zostało nawiezione naturalnym obornikiem lub kompostem. Rośliny na balkon są więc bezpieczne. Czasami owady żerują także w kompostowniku. I możesz je przenieść do ogrodu w czasie nawożenia. Bardzo często turkucie można znaleźć na trawniku.

Zwalczanie turkucia podjadka jest trudne, ponieważ jego gniazdo trudno zlokalizować. Znajduje się pod ziemią i jest to drobny otwór, jakich wiele w ogrodzie – podobne robią na przykład mrówki lub robią się pod wpływem nacisku mechanicznego. Na dodatek owada trudno zauważyć. Najlepiej odkryć jego żerowanie po wyglądzie roślin. Jeśli w jednym miejscu jest kilka zniszczonych lub obumarłych roślin, a ich korzenie są wyraźnie podgryzione i mają okrągłe ślady ugryzień, możesz mieć pewność, że masz niechcianego gościa - turkucia. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.

Turkuć podjadek – zwalczanie

Zwalczanie turkucia: jak pozbyć się podjadka

Chociaż zwalczanie turkucia podjadka nie jest łatwe, jest na to kilka sposobów. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość. Oto najlepsze sposoby na turkucia:

1. Odstraszanie zapachem

Jeśli owadów nie jest dużo i nie stanowią ogromnego problemu, możesz wypróbować odstraszyć turkucia zapachem. Larwa turkucia podjadka raczej nie będzie podatna na ten sposób, ale dorosłe osobniki często uciekają pod wpływem zapachu niektórych roślin. Szczególnie nie lubią gałązek olszy czarnej. Można rozłożyć je na grządkach i wokół nich. Zapach olszy sprawi, że turkuć się ewakuuje.

2. Odstraszanie kleistą substancją

Ten sposób działa, ale jest trudny do przeprowadzenia, ponieważ wymaga zlokalizowania gniazda turkuci. Jeśli je znajdziesz, możesz wlać do otworu jadalny olej – wystarczy zwykły rzepakowy. Nie zaszkodzi roślinom, a turkucie uciekną pod wpływem kleistej substancji na powierzchnię. Wtedy będziesz mógł je wyłapać.

Sposoby na turkucia: wyłapanie owada

Wyłapywanie owada to najlepszy sposób na pozbycie się go w ogrodzie. Dorosłe osobniki to dobra zanęta na szczupaka i zanęta na suma. Oczywiście niestety taki sposób na zwalczanie turkucia nie zawsze jest skuteczny. Problemem jest to, że larwa turkucia jest mała i prawie niezauważalna, więc trudno będzie ją znaleźć. Warto jednak spróbować.

3. Pułapka z obornika

To jeden ze sposobów, który pozwala na zwalczanie pędraków. No a przynajmniej nie dopuszcza, by pojawiły się nowe larwy. Sposób wymaga trochę zaangażowania, ale jest naprawdę skuteczny. Zwalczanie polega na tym, że jesienią lub późnym latem należy wykopać w ogrodzie, w okolicach żerowania turkucia podjadka, dość głęboki dołek. Wyłóż go folią i napełnij obornikiem, najlepiej końskim, a następnie zakop. Turkucie potraktują to jako idealne miejsce do zimowania. Wczesną zimą, zanim ziemia zamarznie lub wiosną, zanim ruszy wegetacja, możesz wykopać obornik, w którym będą znajdowały się turkucie. Wystarczy je wynieść.

Turkuć podjadek na drewnianej desce, a także najlepsze sposoby na zwalczanie turkucia podjadka i jak się pozbyć turkucia
Sposoby na turkucia podjadka, czyli jak się pozbyć turkucia i zwalczanie chemiczne

4. Zwalczanie turkucia – specjalne żywołapki

W sklepach dostępne są także specjalne żywołapki, którymi możesz złapać owada. Są to niewielkie pułapki, które należy umieścić w ogrodzie. Możesz je ustawić na grządkach, ale żeby były bardziej skuteczne, należy wkopać je bezpośrednio w tunele. To trudniejsze, ponieważ znalezienie korytarzy nie należy do łatwych zadań.

Zwalczanie turkucia: naturalni wrogowie

5. Wspieranie zwierząt – naturalnych wrogów

Turkuć podjadek  ma wielu naturalnych wrogów. Owad jest smakowitym kąskiem dla kretów, kun i kotów oraz jeży. Czasami warto zastanowić się, czy nie lepiej zostawić na jakiś czas takiego szkodnika jak kret lub kuna, by rozprawił się z turkuciem. Jeśli masz w ogrodzie jeża, nie przepędzaj go. Nie tylko odstraszy lub wytępi turkucie, lecz także będzie skuteczny w walce z innymi owadami, które szkodzą w glebie lub mogą przenieść się na balkon.

6. Środki z nicieniami

Chociaż nicienie same są szkodnikami, to coraz częściej wykorzystuje się je w rolnictwie i ogrodnictwie. Okazuje się bowiem, że te małe owady skutecznie zwalczają inne szkodniki, między innymi właśnie turkucia. Dzięki nim możliwe jest zwalczanie pędraków, niszczą larwy. To sprawia, że na przestrzeni jednego sezonu, maksymalnie dwóch możesz pozbyć się turkucia. Nicienie są bezpieczne dla roślin, pod warunkiem, że będą stosowane z umiarem i w odpowiedniej dawce.

Zwalczanie chemiczne turkucia podjadka

7. Zwalczanie chemiczne

Zwalczanie chemiczne turkucia jest najbardziej skutecznym sposobem. Jednak trzeba pamiętać, że obecnie nie ma żadnych środków bezpiecznych dla roślin dedykowanych dla turkucia podjadka. Zwalczanie pędraków i dorosłych osobników turkuci przeprowadza się czasami preparatami dla ślimaków. I larwa turkucia podjadka, i dorosły osobnik są podatne na te środki. Jednak musisz wiedzieć, że zwalczanie chemiczne może być szkodliwe dla zwierząt domowych, zwłaszcza dla jeża czy kota, które zjedzą martwe, zatrute owady.

Turkuć podjadek a łowienie suma - ciekawostki

Zapaleni wędkarze wiedzą, że turkuć podjadek to najlepsza zanęta na suma. Niektórzy z tego względu hodują turkucie w domu, można je także kupić w sklepach ogrodniczych. Jednak nie tylko łowienie suma jest możliwe na taką przynętę. Turkuć podjadek to świetna przynęta na szczupaka. Jest to niezwykle skuteczny sposób. Taka zanęta na suma czy przynęta na szczupaka nie jest zbyt droga. Można wykorzystać także owady złapane w ogrodzie.

Jednak nie tylko łowienie suma czy przynęta na szczupaka jest powodem, by zastanowić się nad zatrzymaniem podjadków w ogrodzie. Turkucie zjadają larwy i jajka ślimaków, więc nie ma obaw, że te zniszczą uprawy warzyw. Owady są o wiele mniej szkodliwe niż ślimaki, dlatego jeśli nie ma ich wiele, nie zastanawiaj się, jak pozbyć się podjadka. Może się okazać, że będzie przydatny.

ikona podziel się Przekaż dalej