Turzyca japońska carex morrowii - charakterystyka i odmiany

Turzyca japońska (Carex morrowi) jest odmianą turzycy, która dorasta średnio do 40 cm wysokości. W odróżnieniu od traw ozdobnych, turzyca japońska posiada łodygi o pokroju trójkątnym. Wyróżnikiem turzycy jest charakterystyczne obrzeżne zabarwienie liści. Ciemnozielone centralnie liście na obrzeżach posiadają jasne, prawie kremowe paski. Okres kwitnienia przypada na przełom kwietnia i maja. W tym czasie na końcówkach pędów pojawiają się niewielkie żółte kwiaty.

Trawa turzyca jest dostępna zaledwie w kilku odmianach. Do nich zalicza się:

  • Turzyca japońska Variegata - najpopularniejsza odmiana dorastająca do 50 cm wysokości. Liście wyróżniają się jasnokremowym środkiem z ciemnozielonymi obrzeżami. Zatem ubarwienie jest odwrotne do charakterystycznych liści pozostałych odmian turzycy japońskiej. Okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec. Odmiana świetnie nadaje się zarówno do cienia, jak i również do na stanowiska półcieniste oraz słoneczne.
  • Trawa turzyca Ice Dance - jest to odmiana crex morrowii, która dorasta nawet do 50 cm wysokości. Liście wyróżniają się charakterystycznymi jasnokremowymi brzegami. Okres kwitnienia przypada od maja do czerwca. Wtedy w ogrodzie możemy zaobserwować kwiaty o beżowym zabarwieniu. Niestety ta odmiana jest bardzo wrażliwa na mróz, zatem zaleca się okrywanie turzycy na sezon zimowy.
  • Trawa turzyca Silver sceptre - jest to kolejna odmiana turzycy japońskiej, również wyróżniające się obrzeżonym, jaśniejszym kolorem liści. Trawa turzyca Silver sceptre kwitnie od maja do czerwca. W tym czasie na pędach pojawiają się białe kwiaty. Odmiana jest wyjątkowo mrozoodporna, ponieważ doskonale radzi sobie w temperaturach do - 30 stopni Celsjusza.
  • Trawa turzyca Goldband - odmiana ta wyróżnia się liśćmi o obrzeżonym, złotawym odcieniu. Okres kwitnienia przypada na kwiecień i maj. W tym czasie pojawiają się brązowe kwiaty. Turzyce ozdobne tej odmiany preferują półcieniste stanowiska w ogrodzie. Odmiana Goldband jest wyjątkowo odporna na ujemne temperatury.

Carex morrowi - wymagania uprawowe

Turzyce ozdobne japońskie mogą być posadzone niemalże w całym ogrodzie. Roślina doskonale dostosowuje się do cienia, półcienia, jak i również słonecznego stanowiska. Z racji tego, że odmiana Variegata oraz pozostałe odmiany turzycy japońskiej pochodzą z Japonii, w której porastają przeważnie tereny podmokłe, to warto zadbać o regularne nawadnianie. Może się okazać, że te trawy ozdobne niezbyt dobrze poradzą sobie z suszą. Dlatego w czasie upalnych dni, należy wzmożyć podlewanie tej rośliny.

Jasnozielone liście odmiany turzycy japońskiej, a także turzyca japońska krok po kroku - odmiany, wymagania, sadzenie oraz pielęgnacja
Turzyca japońska w ogrodzie krok po kroku, czyli najpiękniejsze odmiany, sadzenie, wymagania, pielęgnacja oraz podlewanie i stanowisko

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Należy mieć również na uwadze to, że turzyce ozdobne bardzo mocno rozrastają się pod ziemią. Dlatego obsadzając nimi rabaty lub obrzeża ogrodowe, inne rośliny mogą być zagłuszane przez turzyce japońskie. Odmiana Variegata oraz pozostałe odmiany turzycy japońskiej świetnie sprawdzą się w ogrodzie na skalniakach, w ogrodach żwirowych, jak i również w uprawie pojemnikowej. Sadzonki możemy rozmieszczać także w pobliżu oczek wodnych oraz innych zbiorników wodnych. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o turzycach.

Turzyce ozdobne japońskie carex morrowii - pielęgnacja

Wiedząc już, że poszczególne odmiany nadają się do cienia, a także do pozostałych stanowisk, warto sprawdzić jeszcze, w jaki sposób możemy zadbać o sadzonki turzycy japońskiej. Te trawy ozdobne lubią wiosenne przycinanie, a także wyczesywanie. Wyczesywanie traw należy wykonywać po każdym sezonie zimowym. Dzięki temu pozbędziemy się chorych oraz przesuszonych liści.

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, czy trawy ozdobne typu carex morrowii Variegata potrzebują nawożenia, to okazuje się, iż jest to roślina bardzo łatwo przystosowująca się do niezbyt przyjaznych warunków. Oczywiście roślina będzie o wiele lepiej rosła, jeżeli zdecydujemy się na zasilanie jej przy pomocy naturalnych nawozów. Jednak nie warto tego robić wcześniej niż przed upływem 3 lat. Świetnie w tym przypadku sprawdzi się biohumus, zwykły kompost lub też specjalne nawozy, które w swoim składzie mają potas i magnez.

Pamiętajmy, że turzyce japońskie, to nie jedyne trawy ozdobne, które możemy z powodzeniem uprawiać w naszym ogrodzie. Ciekawym gatunkiem turzycy jest również turzyca oszimska Evergold. Należy pamiętać, że ta bylina nie za bardzo nadaje się do cienia. O wiele lepiej będzie rozwijała się na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Odmiana Evergold wyróżnia się jasnożółtymi liśćmi z zaznaczonymi zielonymi marginesami. Okres kwitnienia turzycy Evergold przypadaa na czerwiec. W tym czasie pojawiają się kwiaty jasnoróżowe wpadające w odcień beżowy. Zarówno turzyca oszimska Evergold, jak i również wszystkie odmiany turzycy japońskiej, mogą być hodowane nie tylko w ogrodach, ale również na tarasach i balkonach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny