Turzyca morrowa w ogrodzie – pielęgnacja krok po kroku

Jak wygląda turzyca morrowa?

Najbardziej popularną odmianą turzycy morrowa carex morrowii jest turzyca Ice Dance, znana również jako carex morrowii ice dance. Jest to przepiękna roślina zimozielona, która charakteryzuje się zarówno ciekawym ubarwieniem, jak i atrakcyjnym pokrojem. Liście turzycy są dwukolorowe – w środku mają jasnozielone zabarwienie, zaś po zewnętrznej stronie dwa białe pasy. Ice Dance może tworzyć gęste i bardo szerokie kępy (ok. 40 cm wysokości), a w zasadzie trawy ozdobne które formować można również w krzewy. Liście turzycy są ostro zakończone, długie i wąskie, a ich szerokość to zaledwie dwa centymetry.

Turzyca morrowa rośnie od kwietnia do czerwca. Nad przewieszającymi się łukowo liśćmi rosną wówczas kłosy. Są koloru brązowego i wypuszczają żółte oraz bardzo długie pręciki. Najlepiej jest turzycę hodować do cienia – czyli w miejscach w ogrodzie wszędzie, gdzie jest cień i gdzie jest możliwie wilgotno. Turzyca morrowa dobrze czuje się w takich lokalizacjach, a już zwłaszcza w okolicy zbiornika wodnego (np. oczko wodne, staw). To doskonała i odporna roślina ogrodowa, której nie są straszne szkodniki bądź typowe dla roślin choroby.

Uprawa turzycy morrowa, krok po kroku

Jak już wspominaliśmy, turzyca japońska najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym albo zupełnie w cieniu. Powinno się jej zapewnić również miejsce bezpieczne od wiatrów. Jeżeli zadbasz o żyzną, próchniczną i wilgotną glebę, turzyca będzie mogła rosnąć także w słońcu – jednak nie można narażać jej wtedy na przesuszenie. Gleba dla turzycy powinna być doskonale zdrenowana i bogata w tlen. Nie można zapominać, że turzyca morrowa źle znosi suszę, ale też uporczywy mróz i zbyt silne wiatry. Gdy zima będzie bez śniegu, powinieneś kopczykować turzycę – zwłaszcza, że nie jest mrozoodporna (strefa mrozoodporności 7). Zaleca się również ochranianie jej poprzez przysłonięcie gałązkami jodłowymi. Gdy nadejdzie wiosna powinieneś pozbyć się martwych, przemarzniętych liści z gleby, w której rosną krzewy turzycy.

Zielone źdźbła trawy turzyca morrowa o białych krawędziach, a także odmiany, uprawa, cena oraz pielęgnacja
Turzyca morrowa krok po kroku, czyli odmiany, pielęgnacja, uprawa, sadzenie, zimowanie, podlewanie i cena sadzonek

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Turzyca morrowa pod warunkiem, że odpowiednio o nią zadbasz, powinna rosnąć zdrowo i bezproblemowo. To roślina odporna na szkodniki i typowe dla ogrodowych traw przypadłości. Turzyca wbrew pozorom nie posiada też zbyt wielu wymagań. Doskonale będzie rosnąć wszędzie tam, gdzie zapewnisz jej ku temu odpowiednie warunki (np. posadzisz do cienia). Pamiętaj tylko o odczynie gleby – od kwaśnego do zasadowego.

Turzyca morrowa – co powinieneś wiedzieć o jej uprawie?

Pielęgnacja turzycy morrowa. O czym pamiętać?

Nie jest trudno zadbać o turzycę morrowa. Wystarczy ją wiosną wycinać albo przycinać wszystkie liście, które przemarzną. Turzyca japońska wymaga też podlewania zwłaszcza upalnym latem – pamiętaj, że roślina źle znosi przesuszanie, zwłaszcza gdy rośnie w doniczce bądź pojemniku. Nie musisz koniecznie nawozić turzycy zanim zaczniesz ją sadzić. Możesz jednak delikatnie zasilić podłoże – szczególnie, gdy turzycy będą towarzyszyć sąsiedzi, jak np. krzewy lub inne trawy ozdobne. Rozmnażanie turzycy morrowa odbywa się poprzez podział roślin.

Pamiętaj, że turzyca najlepiej prezentuje się wówczas, gdy przejrzysz i usuniesz stare kępy. Jeśli przytniesz turzycę na wiosnę, może się ona zagasić – a już na pewno będzie znacznie korzystniej się prezentować. Warto zestawiać turzycę z innymi trawami ozdobnymi bądź małymi drzewkami. Pięknie prezentować będzie się zarówno w ogrodzie, jak i w parku jako ozdoba ścieżki. Jeśli chcesz posadzić obok turzycy morrowa słabszą roślinę, uważaj. Turzyca szybko się rozmnaża i może nie dać szansy wyrosnąć słabszym roślinom. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.Gdzie warto posadzić turzycę morrowa?

Turzyca morrowa doskonale prezentuje się w nasadzeniach grupowych. Możesz użyć jej również na skalniakach i jako tło dla kamiennych elementów ogrodu. Turzyca idealnie sprawdzi się jako roślina okrywkowa oraz ozdobna. Możesz nią obsadzić zbiornik wodny – rośliny lubią przy nich przebywać, przy okazji pięknie ozdabiając takie miejsca (np. oczko wodne). To jedna z najładniejszych roślin, które mogą efektownie przyozdobić każdy ogród przydomowy bądź park publiczny. Turzyce morrowa całą pewnością zazielenią i odżywią każdą przestrzeń.

Turzyca Ice Dance wygląda bardzo elegancko także na rabatach i w kolorowych doniczkach lub pojemnikach. Zaleca się również sadzić ją w ogrodach wodnych, ale i na skarpach lub rabatach bylinowych. Jeśli chcesz ozdobić ogród i nadać mu niepowtarzalnego charakteru, z całą pewnością warto będzie posadzić turzycę morrowa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny