Turzyca palmowa (palmowa carex) – pielęgnacja, uprawa, porady ogrodnicze

Jak wygląda turzyca palmowa? Popularne odmiany

Turzyca palmowa znana również jako trawa palmowa wyróżnia się przepięknym wyglądem, który odmienić może każdy ogród. To roślina okrywowa, doskonale komponująca się np. z ogrodem zimowym, żwirkowym albo oczkiem wodnym. Jest zimozielona, przez co może kwitnąć cały rok i zawsze doskonale wyglądać. Wśród turzyc na szczególną uwagę zasługuje carex morrowii, która rośnie do ok. 30 centymetrów i wyróżnia się niesamowitym pokrojem. Carex morrowii zupełnie nie przypomina innego gatunku turzycy, jakim jest carex jamesii. Ta druga często występuje w Europie rosnąc na dziko, a jej kępy są niskie i zielone. Jest trochę mniej atrakcyjna od morrowii, dlatego też carex jamesii nie pojawia się zbyt często w polskich ogrodach.

Turzyca palmowa zdecydowanie wyróżnia się od wszystkich odmian turzyc. Może rosnąć zimą, a także nie jest wymagająca w uprawie i pielęgnacji. Właśnie przez to decydują się na nią zwłaszcza początkujący ogrodnicy. Trawy ozdobne w postaci turzyc palmowych dobrze poradzą sobie w polskim ogrodzie. W przeciwieństwie do innych turzyc, palmowe mogą rosnąć bardzo wysokie – nawet do 80 centymetrów, zależnie od odmiany. Roślina charakteryzuje się długimi i zwisającymi liśćmi, które świetnie wyglądają w każdym przydomowym ogródku. Zaleca się, by skontrastować turzycę palmową z np. z kwitnącymi krzewami. Do najbardziej popularnych odmian turzycy palmowej należy carex little midge oraz aureovariegata.

Trawy ozdobne - uprawa, sadzenie oraz pielęgnacja turzycy palmowej

Turzyca palmowa nie ma dużych wymagań, dlatego też chętnie sadzana jest przez amatorów ogrodnictwa. Roślina świetnie rośnie w słońcu, a także na stanowiskach półcienistych. Nie ma również specjalnych wymagań co do temperatury. Turzyca palmowa poradzi sobie również z mrozem, więc polski zmienny klimat nie będzie jej straszny. Powinno się uprawiać roślinę z rozsady, posadziwszy ją wiosną / jesienią. Nie musisz dużo jej nawozić, jednak na początku wiosny wypada wzbogacić jej glebę nawozem mineralnym.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Liście turzycy palmowej o białych obwódkach, a także pielęgnacja, uprawa, odmiany, kolory i wymagania
Turzyca palmowa krok po kroku, czyli pielęgnacja, uprawa, wygląd, sadzenie, odmiany i kolory

Bardzo ważne jest regularne podlewanie turzycy palmowej. Oczywiście ilość wody zależeć będzie od stanowiska rośnięcia rośliny i poziomu przepuszczalności gleby. Gdy posadzisz turzycę blisko oczka wodnego wówczas będzie ona wymagać mniej wody niż np. turzyca w słońcu – zwłaszcza oddalona od takich akwenu wodnego i rosnąca w doniczce. Zaleca się ucinać kłosy turzycy, by uniemożliwić roślinie zbyt szybkie rozmnażanie się. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o turzycach.

Najpiękniejsze odmiany turzycy palmowej

Trawy ozdobne - turzyca palmowa Carex Little Midge

To przepiękna roślina okrywowa, która w naturze występuje w Ameryce Północnej porastając podmokłe, zalesione tereny. Odmiana turzycy palmowej wyróżnia się gęstymi kępami, a także liśćmi przypominającymi ułożeniem prawdziwą palmę. Little Midge dorasta do maksymalnie 40 centymetrów. Możesz z jej pomocą ożywić swój ogród, zwłaszcza zestawiając turzycę z niebieskimi lub fioletowymi kwiatami.

Turzyca palmowa najlepiej czuje się na półcienistych stanowiskach. Będzie rosnąć w wilgotnej, przepuszczalnej i żyznej ziemi. Możesz posadzić ją na rabatach, a także uzupełnić puste miejsca na skalnikach lub przy oczku wodnym w ogrodzie.



Turzyca palmowa Aureovariegata

Świetnie rośnie w półcieniu i słońcu, choć poradzi sobie również w cieniu. Jest to roślina odporna na szkodniki i typowe dla ogrodowych roślin choroby. Ta odmiana turzycy palmowej może rosnąć do ok. 80 centymetrów. Swoimi liśćmi turzyca aureovariegata również przypomina palmę, zwłaszcza że kolorem niemal wcale odbiega od naturalnej palmy. Roślina kwitnie w czerwcu, obradzając w beżowe kwiatostany.

Najlepsza gleba dla tej turzycy będzie zdrenowana, wilgotna i o lekko kwaśnym odczynie. Zaleca się osłonić stanowisko rośliny od wiatru, a także posadzić ją blisko akwenu wodnego w ogrodzie. Turzyca palmowa znakomicie skomponuje się z bylinami, ale i oczkiem wodnym. Możesz ją posadzić również na balkonie bądź tarasie, gdzie odpowiednio pielęgnowana także świetnie będzie się prezentować.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny