Turzyca - trawy ozdobne

Turzyce ozdobne

Turzyce (Carex) zaliczają się do rodziny ciborowatych, chociaż swoim wyglądem przypominają trawy ozdobne. Jednak w odróżnieniu od traw te rośliny rosną w trzech prostnicach. Należy mieć na uwadze, że turzyce ozdobne w odróżnieniu od traw często kwitną, jednocześnie wydając kwiaty męskie i żeńskie. Stąd też ta roślina jest rozdzielnopłciowa.

W naszym kraju możemy spotkać około 100 dziko rosnących gatunków turzyc. Najczęściej porastają tereny znajdujące się w pobliżu różnych zbiorników wodnych, a także nadmorskie wydmy. Duża część z nich znajduje się pod ścisłą ochroną. Warto mieć na uwadze to, iż liczne odmiany turzycy ozdobnej przywędrowało do naszego kraju z innych zakątków świata. W końcu na całym świecie mamy do czynienia aż 1800 gatunkami turzyc.

Odmiany turzycy

Przeglądając poszczególne odmiany turzycy, możemy je najprościej podzielić na dwie grupy - turzyce rodzime, a także turzyce ozdobne, które przywędrowały do nas z innych krajów. Do odmian rodzimych zalicza się między innymi:

 • Turzyca pospolita - gatunek ten można znaleźć w Polsce przede wszystkim na torfowiskach oraz zabagnionych brzegach zbiorników wodnych. Oprócz tego roślina spotykana jest również na odległej Syberii. Turzyca pospolita dorasta nawet do 70 cm wysokości, porastając sinozielonymi liśćmi. Okres kwitnienia przypada od maja do czerwca. W tym czasie pojawiają się ciemnopurpurowe kłosy męskie oraz mniejsze kłosy żeńskie.
 • Turzyca piaskowa - gatunek chroniony porastający wydmy na wybrzeżu nadmorskim. Bylina dorasta nawet do 60 cm wysokości. Turzyca piaskowa wyróżnia się zielonymi liśćmi i kwiatami w odcieniu żółtym, które pojawiają się od maja do października.
 • Turzyca błotna - jest to turzyca, która porasta przede wszystkim podmokłe tereny. Roślina dorasta nawet do 150 cm wysokości. Cechą charakterystyczną są również liście w odcieniu jasnobrązowym. Okres kwitnienia przypada od maja do czerwca. W tym czasie na łodygach pojawiają się ciemnobrązowe kwiatostany.
 • Turzyca sztywna - kolejny gatunek turzycy, który w Polsce spotykany jest na podmokłych terenach. Roślina dorasta nawet do 120 cm wysokości. Turzyca sztywna wyróżnia się bladozielonymi liśćmi, a także rdzawymi lub ciemnobrunatnymi kwiatami pojawiającym się w okresie od kwietnia do maja.
 • Turzyca zwisła - jest byliną, którą spotykamy dziko rosnącą na Południu naszego kraju. Roślina dorasta nawet do 100 cm wysokości. Turzyca zwisła wyróżnia się długimi ciemnozielonymi liśćmi w odcieniu ciemnozielonym. W bardzo podobnym kolorze pojawiają się kłosy.

Do turzyc wywodzących się z innych zakątków, zalicza się m.in.:

 • Turzyca Buchanana (Carex buchananii) - jest to gatunek wywodzący się z Nowej Zelandii, który określany jest również jako Red Rooster. Rzeczywiście zimnozielone sadzonki wyróżniają się liśćmi o brunatno-czerwonym zabarwieniu. Okres kwitnienia przypada na lipiec i sierpień. Turzyca Buchanana świetnie prezentuje się między innymi w tzw. ogrodach żwirowych.
 • Turzyca włosista Frosted Curls - odmiana ozdobna, która również przywędrowała do nas z Nowej Zelandii. Roślina dorasta do 40 cm wysokości. Jej cechą charakterystyczną są długie i smukłe liście w kolorze bladozielonym. Turzyca włosista świetnie sprawdzi się nie tylko na rabatach i ogródkach skalnych, ale i również w uprawie pojemnikowej.
 • Turzyca japońska Variegata - odmiany turzycy, które przywędrowały do Polski z Japonii. Zimnozielone rośliny dorastają do ok. 50 cm wysokości, wyróżniając się obrzeżnymi liśćmi o jaśniejszym środku. Okres kwitnienia przypada od maja do czerwca.
 • Turzyca Morrowa - jest to kolejna odmiana turzycy, która wywodzi się z Japonii. Roślina dorasta do 40 cm wysokości, jednocześnie w naturalnych warunkach możemy ją spotkać przede wszystkim na terenach podmokłych. Liście wyróżniają się pstrokatym ubarwieniem. Natomiast z pędów wyrastają żółte kwiaty, które pojawiają się od maja do czerwca.
 • Turzyca palmowa Little Midge - wbrew posiadanej nazwie, jest to gatunek turzycy, który przywędrował do nas z Ameryki Północnej. Zimnozielone rośliny dorastają do ok. 40 cm wysokości. Turzyca palmowa wyróżnia się gęstymi liśćmi, które zwisając przypominają liście palmy. Okres kwitnienia przypada od maja do września. W tym czasie turzyca carex obsypana jest brązowymi kłosami.
 • Turzyca muskegońska (Carex muskingumensis) - odmiany turzycy, które przywędrowały do nas z Ameryki Północnej. Turzyca Carex dorasta do ok. 50 cm wysokości. Roślina Carex muskingumensis wyróżnia się jasnozielonymi liśćmi. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. W tym czasie na łodygach pojawiają się brązowe kłosy. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o turzycach.

Uprawa turzycy krok po kroku

Stanowisko dla traw ozdobnych

Należy pamiętać o tym, iż mamy do czynienia z bardzo liczną grupą roślin, dlatego poszczególne odmiany mogą różnić się między sobą, jeżeli chodzi o szczegółowe wymagania. Jednak z powodzeniem można stwierdzić, że ta roślina z powodzeniem poradzi sobie zarówno na stanowisku słonecznym, półcienistym, a także cienistym.

Turzyca jest rośliną, która świetnie sprawdzi się w przypadku uprawy pojemnikowej. Poszczególne odmiany turzycy będą się ciekawie prezentować na skalniakach, w alpinariach, a także ogrodach żwirowych. Nie ma także najmniejszego problemu aby turzycami obsadzić tradycyjne rabaty kwiatowe lub z niższych gatunków wykonać obrzeża.

Turzyca - wymagania

Turzyca carex jest byliną, która może odnaleźć się w różnych warunkach. Pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki preferują piaskowe podłoże, a inne są przyzwyczajone do podmokłych terenów. Na przykład turzyca Morrowa doskonale czuje się na przepuszczalnej glebie, która powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Takie same wymagania będzie miała turzyca japońska variegata. Pamiętajmy o tym, że turzyca doskonale rośnie na stanowiskach, które są osłonięte od wiatru.

Jeżeli chodzi o przystosowanie turzycy do warunków panujących w naszym klimacie, to nie ma z tym większego problemu. Znakomita większość jest odporna na mróz. Dlatego nie musimy się martwić o to, aby roślinę specjalnie zabezpieczać przed zimą. Oczywiście możemy podłoże podsypać korą sosnową, dzięki czemu zabezpieczymy korzenie przed ewentualnym przemarznięciem.

Pielęgnacja turzycy

Jak pielęgnować turzyce?

Jak już wcześniej wspomniano, turzyca - oczywiście w zależności od konkretnego gatunku najlepiej będzie czuła się na podłożu przepuszczalnym, które będzie stale umiarkowanie wilgotne. Dlatego jest to dla nas ważna informacja, że pielęgnacja turzycy opiera się przede wszystkim na regularnym podlewaniu, ponieważ bylina źle znosi suszę. Podlewanie jest potrzebne również zimą.

Jasne liście turzycy rosnącej w ogrodzie, a także turzyce krok po kroku, odmiany, uprawa, pielęgnacja oraz zastosowanie
Turzyca w ogrodzie krok po kroku, czyli gatunki i odmiany, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie, sadzenie oraz zimowanie

Pielęgnacja turzycy polega również na odpowiednim przycinaniu liści i pędów. Taki zabieg wykonujemy zawsze wiosną. Nie boimy się przycinania, powinniśmy mocno przyciąć całą turzycę, aby pozostawić maksymalnie 15 cm liści i pędów nad ziemią. Pielęgnacja turzycy polega również na wyczesywaniu źdźbeł trawy. Taki zabieg wykonujemy po zimie, dzięki czemu bez trudu pozbędziemy się uszkodzonych oraz przesuszonych liści.

Choroby turzycy

Nieprawidłowa pielęgnacja turzycy lub też niespełnione wymagania uprawowe mogą sprowadzić na roślinę różne choroby. Raczej gatunek ten jest bardzo odporny na pleśnie, grzyby oraz szkodniki. Jednak czasami możemy doprowadzić do tego, że w bylinie pojawi się mszyca. Wtedy oczywiście należy roślinę potraktować odpowiednimi opryskami.

Jeżeli chodzi o inne choroby, to turzyca może mieć objawy mączniaka. Przyczyną pojawienia się tej choroby grzybowej jest oczywiście nieprawidłowa pielęgnacja turzycy oraz ogólne osłabienie sadzonki. Mączniaka poznamy po specyficznym nalocie, który pokrywa liście. Tutaj także z chorobą grzybową należy rozprawić się poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Trawy ozdobne - cena

Chcąc posadzić turzycę w swoim ogrodzie, warto dowiedzieć się, w jakich cenach dostępne są poszczególne odmiany. Dzięki temu będzie nam o wiele łatwiej zaplanować, jakie sadzonki, a także w jakiej ilości zechcemy posadzić. W końcu nie musimy się ograniczać do bardzo podobnych odmian, ale dobrze jest zdecydować się na pewne urozmaicenie.

Przykładowe ceny popularnych odmian turzycy

Nazwa odmiany

Cena

Turzyca muskegońska Palmowa

Cena od 10,90 zł

Turzyca muskegońska palmowa, doniczka 9x9 cm

5,99 zł

Turzyca muskegońska Little Midge

14,90 zł

Turzyca błotna 100 szt.

150,00 zł

Carex buchananii Red Rooster

14,90 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny