Balkon

Posiadanie wyżej wymienionych miejsc w standardowym mieszkaniu w bloku jest praktycznie niemożliwe. Nierzadko całe mieszkania w wielkiej płycie posiadają taki sam metraż jak sam salon w domku jednorodzinnym. Z tego względu wiele osób decyduje się na budowę domu, aby spełnić swoje marzenia. Bo któż z nas nie przepada za błogim wypoczynkiem na wygodnych kanapach lub grillowaniem w słoneczny dzień? A może marzy Ci się kawa wypita na balkonie w piękny poranek? Ogródek wraz z tarasem pozwalają zrealizować Twoje potrzeby w dowolnym dniu o wybranej porze. Owe marzenia mogą jednak prysnąć jak bańka przez nieodpowiednie zabiegi stosowane podczas budowy. Jednym z elementów, który zawodzi najczęściej jest izolacja tarasu, nierzadko traktowana przez fachowców po macoszemu.

Jaki materiał wybrać?

Wybór materiału to niezwykle ważna kwestia. Musi on zostać optymalnie dobrany zarówno do charakteru ogrodu, jak i do ogólnej kubatury budynku, do którego ma przylegać. Obecnie tarasy najczęściej wykładane są drewnem, kamieniem naturalnym, płytkami lub specjalnymi obudowami. Podczas dokonywania wyboru warto zdawać sobie sprawę, iż podczas wizyty gości po tarasie mogą przemieszczać się małe dzieci lub osoby noszące naczynia. Zbyt śliska nawierzchnia sprzyja utracie równowagi oraz potencjalnemu nieszczęściu. Warto mieć to na uwadze i wybrać powłokę, które będzie posiadała choćby niewielkie właściwości antypoślizgowe. Najnowsze trendy nie zawsze pozytywnie wpłyną na wygląd Twojego tarasu. Z tego względu należy patrzeć długofalowo i dopasować jego wygląd i wykończenie do innych, przestrzeni.

Na co zwrócić uwagę

Tarasy i balkony nie tylko mają być jednak nie tylko estetyczne, lecz przede wszystkim możliwie najbardziej funkcjonalne. Brak profesjonalizmu podczas prowadzenia prac może skutkować odebraniem wszelkich walorów. Zaniedbania popełnione podczas początkowych etapów budowy może znacząco wpłynąć na stan balkonu czy tarasu. Np. źle wypoziomowane tarasy ciągną za sobą szereg konsekwencji. Dodatkowo ich naprawa jest niezwykle długotrwała oraz kosztowna, co dokłada właścicielom budynku wiele zmartwień. Podczas budowy warto użyć materiałów o wysokiej jakości, które zapewnią trwałość na wiele lat. Wpływ na trwałość ma również praca wykonana przez fachowca - źle położone płytki mogą doprowadzić do problemów z hydroizolacją tarasu, a co za tym idzie - z jego niszczeniem. Skrajnym przypadkiem może być kruszenie betonu, co może mieć opłakane konsekwencje. Warto więc przyłożyć szczególną uwagę do czynności, które zostały wymienione powyżej. Dalszym szkodom z pewnością pomogą zapobiec dwa działania.

Jak zaizolować taras?

Pierwszym rozwiązaniem jest nałożenie wodoszczelnej powłoki na posadzkę betonową. Wiążę się to sporymi zmianami, a co za tym idzie - również z kosztami oraz potrzebnym czasem. Decydując się na to rozwiązanie należy być przygotowanym na usunięcie posadzki tarasu lub balkonu, założenia woodpornego pokrycia, a następnie nałożenie nowego betonu. Drugi sposób jest znacznie prostszy i bardziej przyjazny mieszkańcom. Wystarczy wypełnić powstałe ubytki oraz zapewnić stabilne i suche podłoże. Kolejnym krokiem jest nałożenie specjalistycznego preparatu Elastodeck na włókna wzmacniające i wykończenie balkonu. Taka izolacja tarasu postępuje znacznie szybciej i jest zdecydowanie mniej inwazyjna i pracochłonna. Dodatkowo opisywany sposób można wykorzystać również w przypadku balkonu z płyty OSB. Cały system oferuje trwałość na minimum 10 lat, co jest świetną gwarancją długiej żywotności tarasu. Szczegółową instrukcję postępowania i przeprowadzania wspomnianych prac można znaleźć pod tym adresem.  

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 55,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny