Ściany z ytong

Wraz z rozwojem cywilizacji człowiek oddalił się od natury, a przeniósł się do wnętrz… architektury. Statystycznie najwięcej czasu spędzamy w różnego rodzaju budynkach, w tym we własnych domach ok. 50% swojego życia. Dlatego myśląc o zdrowiu, warto pamiętać też o tym najbliższym otoczeniu. To od niego zależy nasze samopoczucie, ale i kondycja organizmu, często w dużo większym stopniu niż od środowiska naturalnego.

Naukowcy dowodzą, że część chronicznych dolegliwości jak bóle głowy czy alergie, może mieć swoje źródło w naszych domach. Sformułowano nawet termin „Sick Building Syndrom” (SBS), czyli zespół schorzeń, na które wpływ ma życie w niezdrowych wnętrzach mieszkalnych.

Na nasze zdrowie wpływają zjawiska radiacyjne (wynikające z promieniotwórczości materiałów budowlanych) i elektrostatyczne, czynniki chemiczne (np. zastosowanie do budowy domu materiałów wyprodukowanych ze szkodliwych substancji), czynniki biologiczne (grzyby, pleśnie i drobnoustroje), a także zła wymiana powietrza (najczęściej niedostateczna), jak i oddziaływania związane z wibracjami i hałasem (np. dom położony zbyt blisko torów kolejowych czy hałaśliwej drogi).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje całą listę związaną z SBS (przebywaniem w niezdrowych budynkach): począwszy od alergii, przez astmę oskrzelową, przewlekłe zapalenie krtani i oskrzeli, aż po migreny, rozdrażnienia, zaburzenia koncentracji, a nawet choroby nowotworowe, które są skutkiem oddziaływania substancji rakotwórczych, np. azbestu użytego do budowy obiektu.

Jak temu zapobiec? Gdy stajesz przed wyzwaniem budowy własnego domu – masz szansę stworzyć otoczenie w pełni bezpieczne dla Twojego zdrowia i Twojej rodziny. Musisz tylko pamiętać o wybraniu odpowiednich technologii i materiałów budowlanych, bo to właśnie te fizyczne elementy złożą się na Twój przyszły dom. Czy będzie zdrowy – zależy od wielu czynników.

Zdrowe ściany = niska promieniotwórczość

Całe nasze otoczenie, czy jesteśmy w domu, czy na zewnątrz, charakteryzuje naturalna promieniotwórczość. Jest to zjawisko powszechne, a jego szczególnym rodzajem jest promieniowanie jonizujące, będące składnikiem ekologicznym biosfery, warunkującym prawidłowy rozwój istot żywych. Promieniowanie może być jednak niebezpieczne, zbyt duże dawki powodują zmiany w komórkach naszych ciał, co może prowadzić do chorób nowotworowych.

Zgodnie z przepisami budynki przeznaczone na stały pobyt ludzi nie mogą być wykonane z wyrobów budowlanych, w których przekroczone są graniczne zawartości naturalnych pierwiastków promieniotwórczych. Mając na uwadze dwa rodzaje narażenia istot żywych na promieniowanie (całe ciało, układ oddechowy), za podstawę oceny wyrobów budowlanych przyjęto oznaczane laboratoryjnie dwa współczynniki kwalifikacyjne: f1 oraz f2.

Wykres promieniotwórczości Ytong

Jeśli więc zależy Ci na zdrowym domu, stawiaj na materiały budowlane o niskiej promieniotwórczości. Do budowy ścian warto wybrać beton komórkowy, który produkowany jest z naturalnych surowców – współczynnik f1 nie przekracza w tym przypadku wartości 0,2.

Beton komórkowy (czytaj więcej) (np. bloczki Ytong) należą do grupy materiałów budowlanych produkowanych z naturalnych surowców mineralnych (piasek i wapień) oraz wody. Naturalne pochodzenie składników sprawia, że beton komórkowy charakteryzuje się minimalnym poziomem naturalnej radiacji. Dla porównania wyroby ceramiczne (cegła, pustaki ceramiczne) mają poziom naturalnej radiacji do pięciu razy wyższy niż beton komórkowy.

Zdrowy mur = ściana jednowarstwowa

Przy budowie domu zawsze stajemy przed trudnym dylematem: jak osiągnąć ciepłe wnętrze, a przy tym najzdrowsze. Niestety wielu inwestorów wpada w pułapkę źle rozumianej energooszczędności. Pokutuje myślenie wyłącznie o ciepłej ścianie jako „grubej kołdrze”, której jedynym zadaniem jest zabezpieczenie wnętrza domu przed ucieczką ciepła na zewnątrz (a latem ochrona przed przegrzaniem). Zupełnie pomija się aspekt, że zdrowa przegroda powinna funkcjonować podobnie jak skóra, która nie tylko izoluje przed chłodem, ale równocześnie oddycha – czyli wyrzuca na zewnątrz zbyt dużą ilość zgromadzonej w organizmie wilgoci.

Warto przy tym pobrać lekcję z historii architektury. W czasach naszych przodków nikt nie słyszał o syndromie SBS, nie dlatego, że był nieznany, ale z powodu budowania wyłącznie w zdrowych i naturalnych technologiach. Domy stawiano w całości z cegły, drewna lub kamienia, czyli, jak byśmy to dziś określili – były to ściany jednowarstwowe (czytaj więcej). Dopiero wraz z rozwojem budownictwa pojawiły się ściany warstwowe, w tym najpopularniejsza dziś ściana dwuwarstwowa, w której ścianę konstrukcyjną (np. z ceramiki, silikatów lub betonu komórkowego) izoluje się termicznie najczęściej warstwą styropianu lub wełną mineralną. Taka ściana zwykle osiąga bardzo dobre parametry cieplne, jednak często też „nie oddycha”. Nałożenie styropianu na mur przemienia dom w termos, który trzyma ciepło, ale też utrudnia przenikanie pary wodnej przez ścianę.

Najzdrowsza ściana, to taka, która oddycha. Pod tym popularnym terminem, kryje się zdolność przegrody do przepuszczania pary wodnej. Ściana oddychająca nie stanowi bariery dla zjawiska dyfuzji, czyli odpływu pary wodnej z pomieszczeń na zewnątrz. Odpowiednia paroprzepuszczalność ma fundamentalny wpływ, obok wysokiej izolacyjności termicznej ściany, na kształtowanie dobrego mikroklimatu domu, od którego zależy nasze zdrowie, jak i komfort.

Dlaczego tak ważna dla ściany jest dyfuzja pary wodnej? Gdy przegroda jest mało paroprzepuszczalna, mamy wówczas problem z nadmiarem wilgoci, co może doprowadzić do rozwoju grzybów pleśniowych, stanowiących poważne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Taka sytuacja występuję często, kiedy stary budynek ociepla się styropianem, czemu towarzyszy zwykle wymiana stolarki okiennej na nową i szczelną. Często zapomina się o zapewnieniu wnętrzom odpowiedniej wentylacji, a przecież termomodernizacja powoduje całkowitą zmianą funkcjonowania przegród budynku. Bez wymiany powietrza w ocieplonym budynku na ścianach pojawia się nagle pleśń. Nie ma tego problemu w nowym budownictwie, gdzie montuje się wentylację mechaniczną. Jednak komfort życia jego mieszkańców zależy od sztucznej wymiany powietrza. Ideałem jest budynek, którego przegrody same oddychają!

Gdy przymierzasz się do budowy domu, szukaj zatem takich technologii do budowy ścian zewnętrznych, które zapewnią wysoką paroprzepuszczalność – wyraża ją parametr techniczny zwany współczynnikiem oporu dyfuzyjnego, określa on szybkość przepływu pary wodnej. Im jest niższy, tym lepiej dla naszego zdrowia. I tak ściana z cegły pełnej ma współczynnik oporu dyfuzyjnego μ=7, a ściana z drewna sosnowego μ=12. Z kolei tak popularny do ociepleń styropian ma współczynnik oporu dyfuzyjnego na poziomie μ=60. Termoizolacja przegrody za pomocą styropianu stanowi więc zwykle barierę dla swobodnej migracji wilgoci z wnętrza budynku.

Jeśli więc zależy Ci na wybudowaniu zdrowego domu, wybieraj materiał o niskim współczynniku oporu dyfuzyjnego. Jedną z najlepszych pod tym względem technologii jest beton komórkowy, który mieści się przedziale μ=5/10. Dodatkowym atutem betonu komórkowego jest możliwość stawiania ścian jednowarstwowych bez konieczności dodatkowego ocieplania!

Najlepsze przegrody z punktu widzenia fizyki budowli są jednorodne. To wiedzieli nasi przodkowie, którzy w kamienicach czy drewnianych chatach nie miewali problemu z pleśnią na ścianach. Oddychające jednowarstwowe ściany sprzyjały swobodnej dyfuzji pary wodnej, były niezależne od kosztownej i mechanicznej wymiany powietrza, dominującej we współczesnym budownictwie.

Zdrowa i oddychająca ściana = Ytong

Jeśli więc zależy Ci na zdrowej ścianie, która będzie zarazem ciepła i oddychająca, to materiałem spełniającym surowe normy izolacyjności termicznej przy doskonałej paroprzepuszczalności jest beton komórkowy.

Certyfikat Ytong - zdrowy materiał

Wyróżniającym się produktem w tej kategorii są bloczki Ytong Energo i Ytong Energo+, jedne z najcieplejszych w swojej klasie. Bloczki o grubości 36,5, 40 i 48 cm spełniają obecne normy termiczne dla ścian zewnętrznych bez dodatkowej warstwy ocieplenia! Zarazem opór dyfuzyjny betonu komórkowego Ytong wynosi μ=5/10. Do tego to materiały ścienny o jednej z najniższych promieniotwórczości naturalnych.

Beton komórkowy marki Ytong jest w ekskluzywnym gronie najzdrowszych materiałów budowlanych dostępnych na rynku. Ściany z bloczków Ytong tworzą zdrowy mikroklimat wnętrz, a co za tym idzie wysoki komfort życia.

materiał zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 81,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny