Tynk mineralny kornik

Tynk kornik – czym się wyróżnia?

Jest to tynk ozdobny mineralny, jaki można położyć na zaprawy cementowo wapienne, gipsowe, betonowe bądź tynk silikonowy. To właśnie tynk drapany zwany „kornikiem” wpływa na ostateczny wygląd elewacji oraz na to, czy jej struktura będzie delikatna czy może jednak bardziej wyrazista. Wszystko zależy od tego, jaka ilość i wielkość ziarna kruszywa będzie zawarta w masie tynkarskiej. Tynk mineralny kornik różni się od innych tynków strukturalnych tym, że daje efekt wyżłobienia – przypomina to nieco sieć kanalików, jakie tworzą… owady. Właśnie stąd wzięła się nazwa „kornik”. Standardowa granulacja w tynku kornik wynosi zazwyczaj między 1,5 a 3 mm.

Należy pamiętać o tym, że powierzchnia pod tynki dekoracyjne powinna być możliwie gładka. Każdą nierówność czy wgłębienie możesz zawsze wyprowadzić zaprawą do szpachlowania. Nie zapomnij, że w przypadku tynków elewacyjnych kornik wymaga odpowiedniego zacierania poprzez ruchy poziome, pionowe, ukośne i okrężne – stosowane na przemian. Zacieranie to istotna sprawa, jeśli chodzi o trwałość wykończenia. Dlaczego? Otóż związki hydrofobowe w tynku można uaktywnić właśnie za pomocą mechanicznego zacierania. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tynkach.

Nakładanie tynku elewacyjnego

  1. Starannie wymieszaj zaprawę tynkarską z wodą (najlepiej wolnoobrotowym mieszadłem). Zostaw masę na ok. 5 minut i ponownie zamieszaj.
  2. Tynk kornik zdatny będzie do użycia przez ok. godzinę, natomiast po nałożeniu możesz go ukształtować – nadając mu pożądaną strukturę. Na to będziesz mieć ok. 15 minut.
  3. Tynk ozdobny kornik nałożysz ręcznie za pomocą pacy, odpowiednimi ruchami nadając mu wymarzoną fakturę. Pamiętaj o tym, że grubość warstwy należy dostosować do grubości kruszywa! Postaraj się dobrać jedną technikę, która pozwoli na uzyskanie niepowtarzalnego rezultatu na całości elewacji domu.

Pamiętaj o tym, że nakładanie tynku elewacyjnego kornik wcale nie należy do najtrudniejszych. Jednak w przypadku tynku w typie „kornik” powstałe rowki będą naturalnym miejscem zatrzymywania się naniesionego z zewnątrz… brudu. Jeżeli rowki wyjdą zbyt głębokie mogą stać się powodem niezbyt estetycznych zacieków podczas zmywania zabrudzeń, jakie w nich powstają. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem tynkowania ścian w domu?

Tynki dekoracyjne kornik – popularne produkty i opinie

Tynk mineralny Kornik Kreisel – tynk drapany biały

Jeżeli chcesz wykończyć elewację swojego domu albo innego budynku, możesz wykorzystać w tym celu tynk kornikowy marki Kreisel. Dzięki jego właściwościom wytrzymałościowym bez problemu położysz go na dowolne zaprawy cementowo wapienne.

Opinie na temat produktu są bardzo pozytywne – zwłaszcza ze względu na jego paroprzepuszczalność i możliwość stosowania na wielu systemach ociepleń ścian zewnętrznych. Dzięki niemu tynki zewnętrzne będą miały szansę na swobodne… oddychanie! Tynk mineralny kornik wykonano na bazie cementu, a jego skład odporny jest na deszcz oraz mróz. Jest to również produkt przyjazny dla środowiska. Zakupisz go m.in. w Castoramie.

Tynk mineralny kornik lub po prostu tynk kornik jako rozwiązanie na tynki zewnętrzne oraz jego ceny i zastosowanie
Tynk mineralny kornik – zastosowanie, opinie, ceny, porady
Tynk mineralny Kornik Kreisel - informacje i cena

Pojemność

25 kg

Wydajność

2,8 kg / m2

Granulacja

2 mm

Trwałość

min. 5 lat

Cena

35,98 zł

Tynk mineralny kornik Bolix MPR25

Ten cienkowarstwowy produkt możesz położyć na tynk silikonowy bądź dowolną zaprawę tynkarską na zewnątrz budynku. Wśród pozostałych tynków strukturalnych Bolix wyróżnia się połączeniem nowoczesności z tradycyjnymi, sprawdzonymi rozwiązaniami.  Dzięki swojej optymalnej recepturze tynk kornik stworzy warstwę o wysokiej przepuszczalności pary wodnej. Produkt jest również odporny na zmienne warunki atmosferyczne.

Tynk kornik Bolix produkowany jest w postaci wysokowartościowej mieszanki suchej. Stosować go możesz w bezspoinowym systemie dociepleń, jaki oparty został na wełnie mineralnej bądź styropianie. Równie dobrze produkt sprawdzi się na równym i gładkim podłożu mineralnym (np. beton lub tynki cementowo wapienne). Dostępny w kolorze szarym oraz białym. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o tynkach dekoracyjnych.

Tynk mineralny kornik Bolix MPR25 - informacje i cena

Pojemność

25 kg

Wydajność

3-3,5 kg / m2

Granulacja

2,5 mm

Trwałość

min. 5 lat

Cena

47,99 zł

Tynk mineralny kornik ThermaTynk Tm-010 Arsanit

Jest to produkt dekoracyjny cienkowarstwowy, który służy do ręcznego wykonywania tynków zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Idealnie sprawdzi się w systemach ocieplenia konstrukcji obiektu metodami „lekko-mokrymi”. Stosować można go do każdego rodzaju podłoży mineralnych (cement, zaprawy cementowo wapienne, gips, płyty gipsowe-kartonowe i beton).

Produkt wyróżnia się również wysokim stopniem białości oraz doskonałą paroprzepuszczalnością. Dostępny jest także w wersji z nanosrebrem, zabezpieczającym przed rozwijaniem się pleśni i grzybów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu tynków maszynowych?

Tynk mineralny kornik ThermaTynk Tm-010 Arsanit - informacje i cena

Pojemność

25 kg

Wydajność

2,7-3,1 kg / m2

Granulacja

2,0 mm

Trwałość

min. 5 lat

Cena

34,26 zł

ikona podziel się Przekaż dalej