Tynki dekoracyjne – nowy trend w aranżacji wnętrz

Tynki ścienne bardzo długo były traktowane wyłącznie jako ochrona przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Pełniły także funkcje osłonowe, przywracając odpowiednie warunki higieniczne w mieszkaniu. Te wewnętrzne robiono, by wygładzić ścianę, aby móc przykleić na niej tapetę lub nałożyć dekoracyjną farbę. Obecnie tynki stają się bardzo dekoracyjne i coraz częściej pojawiają się w mieszkaniach. Na ścianach wewnętrznych najczęściej można je spotkać w stylu industrialnym, ale nie tylko, mają bowiem bardzo szerokie zastosowanie.

Każda galeria zdjęć z najnowocześniejszymi wnętrzami zawiera fotografie wyjątkowych ujęć mieszkań i aranżacji, w których wykorzystano tynki ozdobne. Ich ceny są może nieco droższe niż zwykłych farb i tapet, jednak warto w nie zainwestować, chociaż koszty remontu będą nieco wyższe. Koszty założenia tynków ozdobnych są bardzo zróżnicowane i wynikają z wielu czynników. Ceny tynków dekoracyjnych są zależne od rodzaju. 10 metrów kwadratowych wytynkowanej ściany może kosztować nawet 30 zł, jeśli jednak chcesz użyć tynku strukturalnego, lepszej jakości, musisz już liczyć się z ceną 200-400 zł za powierzchnię 10 metrów kwadratowych.

Tynki dekoracyjne wewnętrzne – rodzaje i gatunki

Galerie zdjęć z otynkowanymi ścianami są bardzo szerokie i pokazują bardzo liczne rozwiązania. Na rynku funkcjonuje wiele rodzajów tynków ściennych, każdy z nich prezentuje się inaczej i mają inne zastosowania. Na ściany wewnętrzne i na elewację zewnętrzną nadaje się tynk mozaikowy. To mieszanka naturalnego kruszywa i masy żywicznej. Tynk tego rodzaju jest najbardziej powszechny i dostępny w bardzo szerokiej palecie kolorów. Możesz dobrać idealny odcień do swojego wnętrza. Dobrze chroni się przed promieniowaniem UV, więc jest dość trwały. To stosunkowo najtańszy rodzaj tynku. Możesz go nałożyć samodzielnie.

Inne tynki ozdobne wewnętrzne, które także cieszą się dużym powodzeniem, to tynk strukturalny i tynk japoński. Ten pierwszy daje nam bardzo dużą gamę możliwości. Pojedyncze tynki różnią się między sobą zarówno kolorem, jak i fakturą, co pozwala na uzyskanie niezwykłych i zróżnicowanych efektów. Tynk strukturalny można pokryć także inną farbą, co sprawi, że wnętrze będzie prezentowało się jeszcze inaczej. To bardzo ciekawe rozwiązanie do wszystkich wnętrz, a także na elewację zewnętrzną.

Tynk japoński natomiast jest używany głównie do wnętrz bardziej nowoczesnych, urządzonych w minimalistyczny, chłodny sposób. Nakłada się go metodą natryskową, więc raczej nie można tego zrobić samodzielnie. Prezentuje się bardzo elegancko. Nie ma zbyt wysokich parametrów wytrzymałości, więc nie nadaje się na zewnątrz. Jego koszt jest zdecydowanie najwyższy, nie tylko ze względu na sam zakup materiałów, lecz także za cenę robocizny i dodatkowych elementów.

Rolę tynku dekoracyjnego często w domach pełni trawertyn. Jest to ekskluzywny materiał budowlany, który jest zrobiony ze spoiw wapiennych i proszku marmurowego. Ma bardzo wiele zastosowań, najczęściej umieszcza go się wokół kominka, któremu dodaje eleganckiego charakteru. Trawertyn to bardzo trwały i wytrzymały materiał. Można stosować go w łazienkach i kuchniach, ponieważ świetnie radzi sobie z nadmiarem wilgoci.