Tynkowanie ścian krok po kroku - porady, opinie, porady

Tynki ścienne są praktycznym podłożem, które poprawia mikroklimat w pomieszczeniach, zabezpiecza je przed działaniem wilgoci, a jednocześnie podnosi walory wizualne. Koszt nałożenia tynku na ściany nie musi być zbyt duży. Przy odrobinie wprawy z łatwością wykonamy tą czynność samodzielnie. Własnoręczne działania mogą przynieść nam dość duże oszczędności.

Jeżeli chciałbyś obliczyć koszt tynkowania ścian w Twoim domu, skorzystaj na przykład z tego kalkulatora. A jeżeli nie czujesz się na siłach, aby położyć tynk samodzielnie, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych.

Tynkowanie ścian - jak zrobić to samodzielnie

Wybór odpowiedniego tynku

Pierwszym krokiem powinien być wybór odpowiedniego tynku. W ofertach handlowych znajdziemy zarówno dobre jakościowo tynki gipsowe jak i cementowo wapienne. Wybór zależy od rodzaju podłoża oraz od poziomu wilgotności panującego w pomieszczeniu.

Tynk gipsowy świetnie sprawdza się na ścianach suchych (na korytarzach, w pokojach, salonach, sypialniach). Zaprawy gipsowe możemy z powodzeniem stosować na ścianach z betonu komórkowego, cegieł, a także z pustaków ceramicznych. Obecnie zastosowanie zaprawy gipsowej cieszy się największą popularnością.

Z kolei tynk cementowo wapienny lepiej sprawdza się w pomieszczeniach wilgotnych (kuchnie, łazienki). Jest także niezbędny w przypadku ścian, które wymagają grubej warstwy tynku. Pamiętajmy, że tynk cementowo wapienny jest produktem wielowarstwowym. Maksymalna grubość jednej warstwy ściennej wynosi wg producentów 20 mm. Przeważnie wykonujemy trzy warstwy, co daje nam grubość 60 mm. Z kolei tynk gipsowy to produkt jednowarstwowy, którego grubość na ścianie nie powinna przekraczać 30 mm.

Tynkowanie ścian krok po kroku - porady, opinie, porady 2

Przygotowanie podłoża pod tynk

Przygotowanie podłoża jest uniwersalną czynnością, którą musimy wykonać zarówno w przypadku tynku gipsowego jak i cementowo wapiennego. Usuńmy wszystkie zanieczyszczenia, tłuste plamy, resztki farby oraz wykruszone fragmenty ściany. W drugiej kolejności zamontujmy na narożniki specjalne profile ochronne (wykonane z nierdzewnego tworzywa). Dobrze będzie też zamontować listwy tynkarskie, które pomogą w dokładnym pionowaniu ściany. Zastosowanie listew tynkarskich jest wręcz niezbędne w przypadku ścian o większej powierzchni oraz w przypadku podłoża, na którym będą układane płytki ścienne.

Po zamontowaniu profili i listew przechodzimy do wyrównania chłonności podłoża. Zalecane jest stosowanie preparatu gruntującego, dedykowanego pod konkretny rodzaj tynku. Dzięki temu zabezpieczymy ścianę i zwiększymy przyczepność masy tynkarskiej. Jeśli nasza ściana jest bardzo chłonna, a chcemy na niej umieścić tynk cementowo-wapienny, powinniśmy nałożyć tzw. obrzutkę. Jest to chropowate podłoże przygotowawcze, które znacznie zwiększy przyczepność tynku. Typowa obrzutka jest mieszaniną piasku, cementu (w proporcji 1 na 1) oraz odrobiny wody. Należy nakładać ją na kielnie, a następnie narzucać na ścianę. Musimy zadbać o to, by warstwa wstępnej obrzutki była stosunkowo równa i szczelnie zamaskowała całą powierzchnię ściany.

Rozrobienie tynku

Podczas rozrabiania tynku musimy stosować się do wytycznych producenta. Zaprawa musi być rozrobiona w określonych proporcjach. Bardzo ważne jest także jej dokładne wymieszanie. Czynność tą ułatwi mieszadło wolnostojące bądź wiertarka z końcówką mieszającą. Pamiętajmy, że masa tynkarska nie może mieć żadnych grudek, a jej konsystencja musi być jednolita.

Zarówno tynk gipsowy jak i tynk cementowo wapienny posiadają trzygodzinny czas przydatności. Po upływie trzech godzin zaprawa zaczyna zasychać co uniemożliwia jej dalsze wykorzystanie. Zatem rozróbmy tyle tynku, ile zdążymy nałożyć na ścianę w ciągu tego czasu. Wiążąca się zaprawa nie może być w żaden sposób rozrzedzana i nadaje się już tylko do wyrzucenia.

Proces samodzielnego tynkowania zaprawą gipsową

Tynkowanie zaprawą gipsową zawsze powinno przebiegać w czterech uniwersalnych krokach, którymi są:

1. Nakładanie – tynk gipsowy nakładamy na całą ścianę, wstępnie pilnując jej odpowiedniego wypoziomowania. Do nakładania dobrze nadaje się paca z nierdzewnego metalu. Grubość zaprawy na powierzchni ścian nie powinna przekroczyć 30 mm.

2. Zaciąganie – polega na wstępnym wyrównaniu całej tynkowanej powierzchni. Przeprowadzamy je zaraz po nałożeniu zaprawy tynkarskiej. Do zaciągania tynku używamy łaty tynkarskiej typu H. Zaciągamy zdecydowanym, jednolitym ruchem. Przesuwamy łatę w różnych kierunkach, zwracając szczególną uwagę na widok ze strony okna (z tej perspektywy wszystkie nierówności są najlepiej widoczne).

3. Równanie – przeprowadzamy po lekkim związaniu się tynku. Dokładnie oglądamy ściany z każdej ze stron, następnie usuwamy wszystkie wgłębienia i nierówności. Do wyrównania najlepiej nadaje się łata trapezowa.

4. Gładzenie – na początku używamy szpachli powierzchniowej, którą usuwamy drobne wgłębienia i rysy. Następnie nawilżamy powierzchnie i delikatnie przecieramy ją pacą gąbkową. Po kilku chwilach na ścianach powinno pojawić się mleczko gipsowe. Czekamy aż lekko zmatowieje, a następnie kończymy proces wygładzania. Dzięki mleczku gipsowemu usuniemy wszystkie delikatne wgłębienia i otrzymamy gładką powierzchnię ścian.

Sprawdź aktualne promocje na zaprawy tynkarskie

Etapy samodzielnego tynkowania zaprawą cementowo wapienną

Nakładanie tynku cementowo wapiennego ogranicza się do dwóch kroków, które przeprowadzamy po dokładnym wyschnięciu obrzutki. Minimalny czas schnięcia obrzutki wynosi 24 godzin. Czasem zdarza się, że wstępna zaprawa tynkarska zbyt mocno przeschła, musimy ją wtedy delikatnie zwilżyć na kilka godzin przed rozpoczęciem tynkowania. Pozostałe dwa kroki wyglądają następująco:

Jak wybrać dobrego fachowca?

Jeżeli szukasz sprawdzonego tynkarza, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy. W odpowiedzi na wypełniony formularz otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych fachowców i sam wybierzesz najkorzystniejszą. Usługa jest bezpłatna

1. Wykonanie narzutu – narzut jest w zasadzie drugą warstwą tynku (pierwszą stanowi obrzutka). Tynk nanosimy równomiernie na ścianę za pomocą kielni bądź pacy. Musimy uważać na dokładne wyznaczenie płaszczyzny ściany. Warto się tu posiłkować usytuowaniem listew tynkarskich, które powinny wskazać nam odpowiednią płaszczyznę. Po nałożeniu tynku na całą ścianę rozpoczynamy wyrównywanie powierzchni. Dobrze będzie użyć pacy, którą przesuwamy ruchem zygzakowym, za każdym razem w tym samym kierunku. Po wyrównaniu czekamy aż zaprawa wyschnie.

2. Zacieranie lub gładzenie – Tynki dwuwarstwowe dokładnie zacieramy, aż do usunięcia wszystkich nierówności. Z kolei w przypadku tynków trójwarstwowych nakładamy gładź. Jest to skuteczna alternatywa dla zacierania, która przynosi bardzo dobre rezultaty. Gładź nakładamy na wyschnięty narzut i dokładnie wyrównujemy. Trzecia warstwa powinna mieć grubość od 2 do 6 mm, wyrównujemy ją pacą i czekamy do wyschnięcia całej zaprawy. Pamiętajmy, że każda kolejna warstwa tynku powinna być coraz bardziej rzadka. Gładź powinna mieć konsystencję lekko lejącą. Po jej nałożeniu i wyrównaniu musimy odczekać kilka lub kilkanaście dni. Ogólnie przyjmuje się, że 1 mm tynku potrzebuje do wyschnięcia 24 godziny. Warto stosować się do tej reguły i odczekać z malowaniem lub tym bardziej z klejeniem płytek ściennych.

Praktyczne wskazówki

Tynk gipsowy jest nieco łatwiejszy do samodzielnego nakładania niż jego cementowo-wapienne odpowiedniki. Jego proporcje są ściśle ustalone, a aplikacja, wygładzanie i wyrównywanie nie powinny nam przysporzyć zbytnich problemów. W przypadku tynków cementowo wapiennych musimy dopasować proporcje każdej kolejnej warstwy. Obrzutka musi być warstwą najmocniejszą, narzut nieco słabszą, a gładź najsłabszą. Warto stosować się do tej zasady. Zastosowanie niewłaściwych proporcji na poszczególnych warstwach jest główną przyczyną odparzania i odpadania tynku. Jeśli nie wiemy, jakie proporcje zaprawy stosować, wówczas lepiej będzie kupić gotowy, dwuwarstwowy tynk cementowo wapienny. Gotowe zaprawy tynkarskie są łatwiejsze w aplikacji niż tynki, które rozrabiamy bezpośrednio przed rozpoczęciem prac. Jedyną wadą gotowych zapraw jest nieco wyższa cena.

Jeżeli jednak nie czujesz na siłach, aby samodzielnie otynkować ściany, zawsze możesz skorzystać z bezpłatnej usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Dzięki niej otrzymasz oferty od firm zainteresowanych wykonaniem Twojego zlecenia.


Zobacz aktualne cenniki tynkowania ścian w ponad 160 miastach w całej Polsce. Kliknij w przycisk poniżej i sprawdź, ile kosztuje tynkowanie ścian w Twojej okolicy.
Cennik usług tynkarskich 2019 - położenie tynków i gładzi
Wykonanie tynków cementowo wapiennych

zł/m2
Tynki gipsowe

zł/m2
Gładź gipsowa

zł/m2
dolnośląskie 30,58 - 34,31 28,31 - 30,49 27,10 - 30,80

Najlepsze promocje w sklepach - sprawdź ceny!

Ocena: 4,4/5 (głosów 17)
, aktualizacja 17 kwietnia 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze (3)
  • 14 września 2017 09:09 - tokarskirob napisał(a) ocena: 0 głosowało: 2

    Grunt to dobre materiały. Ja z reguły wykorzystuje produkty Kosbud i przyznam, że jestem bardzo zadowolony. Co myślicie?

  • 22 lipca 2018 06:07 - herbi napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

    No ja używałem Foveo Tech (jestem użytkownikiem, nie wykonawcą). Też nie narzekam. Bardzo ważna jest też właśnie odpowiednie przygotowanie pod pokrycie ścian tynkiem. Trochę popróbowałem i nie jest to takie trudne. :)

  • 28 lutego 2019 05:02 - ~elo napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

    palnicie sie w glowe . bez pojecia napisal ten artykul . tynk cementowy wapieny robi sie z trzech warst ale nie napewno do 6cm masymalnie do 3cm :-) bo by po pekal i odpazyl by sie po czasie

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij