Polacy interesują się kwestiami ekologii coraz bardziej, ale nadal budują przeważnie standardowe domy jednorodzinne. Z badania przedsiębiorstwa Inquiry wynika, że największą barierą wdrożenia założeń ekologicznego domu jest dla 69% naszych rodaków brak finansowania budowy takiego obiektu. Dla Polaków ekodom to budynek, który przede wszystkim generuje niskie koszty ogrzewania i dobrą jakość powietrza wewnątrz. W rzeczywistości jednak dom ekologiczny wymaga nieco więcej proekologicznych elementów.

Czym jest dom ekologiczny?

Co się kryje za terminem ekodom? To budynek, który jest przyjazny środowisku naturalnemu pod względem różnych aspektów – od odpowiedniego projektu architektonicznego, poprzez dobór materiałów budowlanych i technologię budowy, aż po systemy ogrzewania i zasilania domu. Dom ekologiczny powstaje szybko, wykorzystuje materiały wyprodukowane ekologicznie, jest dobrze izolowany (bardzo mała utrata ciepła), używa energooszczędnych urządzeń, wykorzystuje wodę deszczową, ułatwia recykling odpadów, a do tego jest wykończony naturalnymi materiałami (np. drewnem).

Ekodomy budowane są według specjalnych projektów, które rozmieszczają pomieszczenia odpowiednio względem słońca. To pozwala maksymalnie je doświetlić i dogrzać. Taki dom produkuje również zieloną energię (np. fotowoltaika), ma ekologiczne ogrzewanie (np. pompa ciepła) oraz własną oczyszczalnię ścieków.

Ekodom a dom tradycyjny

Ekodom to budynek od podstaw tworzony pod kątem bycia jak najbardziej ekologicznym i przyjaznym środowisku naturalnemu. Również tradycyjny dom można tak zaadaptować, że będzie bardziej proekologiczny. Nie wykaże on jednak tylu pozytywnych cech co prawdziwy ekodom.

Czym dokładnie różnią się takie budynki? Już czas ich powstawania jest odmienny. O ile tradycyjny dom można wybudować w rok lub dłużej, o tyle ekodom stawiany jest nierzadko w kilka miesięcy. W wielu przypadkach w tradycyjnym budynku mieszkalnym nie przywiązuje się dużej wagi do rozmieszczenia pomieszczeń, podczas gdy w domu ekologicznym zawsze projektant kieruje się ułożeniem względem stron świata.

Dodatkowo w takim budynku używa się tylko ekologicznych materiałów (np. drewno, gliniane pustaki), a w tradycyjnym – niekoniecznie. W tym ostatnim dach jest zazwyczaj pokrywany dachówką lub blachodachówką, a w ekodomu wykorzystuje się często takie materiały jak trzcina czy łupka. Siłą rzeczy tradycyjny dom zawsze będzie miał ograniczoną energooszczędność.  

Czy można ubezpieczyć ekodom?

Każdy, kto jest właścicielem domu, powinien go ubezpieczyć od różnych ryzyk, w szczególności od pożaru i gwałtownych zjawisk pogodowych, które coraz częściej pojawiają się w naszym kraju (np. ekstremalnie silne wiatry, burze itd.). W ten sposób zabezpiecza swój majątek coraz więcej Polaków.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że 70% naszych rodaków obawia się pożaru w domu lub mieszkaniu. Ta sama organizacja donosi, że w ciągu trzech kwartałów 2021 roku ubezpieczyciele wypłacili z ubezpieczeń nieruchomości aż 2,5 mld złotych. Mowa tu przede wszystkim o tradycyjnym budownictwie. Czy jednak także ekodom można ubezpieczyć? Zapytaliśmy o to eksperta.

– Ubezpieczenie ekodomu jest jak najbardziej możliwe, chociaż nie wszyscy ubezpieczyciele mają oferty dedykowane dla takich budynków. Zależy to tak naprawdę od rodzaju konstrukcji ekologicznego domu, która jednocześnie wpływa na cenę polisy. Im większe ryzyko pożaru lub podobnych uszkodzeń, tym wyższa składka. To, z czego często powstają ekodomy, a więc drewno, trzcina, słoma itd., traktowane jest przeważnie przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako bardzo niebezpieczny materiał – wyjaśnia ekspert porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl. – W przypadku ekodomów ubezpieczyciele często żądają dodatkowych zabezpieczeń łatwopalnych konstrukcji, co jest potem skrupulatnie weryfikowane. Jeśli nawet ubezpieczenie takiego domu byłoby droższe od tradycyjnego, warto wykupić polisę tego typu, żeby zabezpieczyć swój majątek – podkreśla ekspert.

Dostosowane do swoich potrzeb ubezpieczenie domu znajdziesz pod adresem internetowym https://punkta.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/.

Jakie dopłaty i dofinansowania ekodomu?

Budowa ekodomu wymaga wyższych nakładów niż tradycyjny budynek mieszkalny. Eksploatacja będzie jednak tańsza w przypadku ekologicznego budownictwa. Do tego, gdy zdecydujemy się na budowę ekodomu, możliwe może okazać się skorzystanie z różnych dopłat i dofinansowań. Dla przykładu program Mój Prąd pozwoli zdobyć środki na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych (maksymalnie 5 000 zł). Dostępne są również preferencyjne kredyty oraz lokalne dotacje.

Ekodom to trend, który z pewnością będzie się nasilał w najbliższych latach, ponieważ społeczeństwa przykładają większą wagę do ochrony środowiska. Coraz więcej osób chce nie tylko mieszkać wygodnie, ale i w zgodzie z naturą. Warto jednak pamiętać o ubezpieczeniu ekologicznego domu, który nierzadko jest bardziej podatny na działanie żywiołów, takich jak ogień czy silny wiatr.

materiał partnera

ikona podziel się Przekaż dalej