Ubezpieczenie domu - na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Własny dom to marzenie wielu osób. Niejednokrotnie droga do spełnienia tego marzenia jest dość wyboista i pełna wyrzeczeń, ciężkiej pracy, stresu i oczekiwania na efekt finalny. Kiedy już jednak w końcu mamy nasz upragniony dom, nie chcemy, by coś zaburzyło naszą radość i spokój. A przecież zdarzają się różne rzeczy, często takie, na które nie mamy wpływu. Kradzież, zalanie, pożar, uszkodzenie w wyniku ulewy, wiatru, osunięć ziemi. Szczególnie teraz, gdy pogoda szaleje, a klimat nie jest już tak stabilny i przewidywalny jak kiedyś. Dlatego warto pomyśleć o właściwym ubezpieczeniu domu.
Czym jest ubezpieczenie domu i co może obejmować?
Ubezpieczenie to umowa ze stosowną firmą, która gwarantuje nam zwrot kosztów, a także wsparcie w wielu aspektach, na wypadek różnych nieszczęśliwych zdarzeń związanych z domem. Każde ubezpieczenie domu jest inne, ale zwykle powinno obejmować:
· dom
Niezależnie od tego, czy chodzi o dom wolnostojący, czy w zabudowie bliźniaczej, a może segmentowej, powinniśmy ubezpieczyć obiekt, w którego posiadaniu jesteśmy, uwzględniając nie tylko zakres ogólny, ale również obejmujący stałe elementy takie jak tynki, gładzie, podłogi, płytki, instalacje, zabudowy, meble wbudowane, schody, armatury i tym podobne.
· ruchomości
Ruchomości to wszystkie elementy ruchome powiązane z domem lub jego ścisłym otoczeniem, czyli (w dużym uproszczeniu) takie, które można łatwo przemieścić, bez specjalnej ingerencji w strukturę i w montaż. Przykładowo lodówka stanowiąca integralny element zabudowy stanowi element stały, a lodówka wolnostojąca ruchomość.
· cenne rzeczy
Jedni zbierają zegarki, inni trzymają biżuterię po babci, cenne kolekcje, rzadko spotykane okazy roślin, instrumenty muzyczne, narzędzia, specjalistyczną aparaturę. Wszystko, co mieści się w definicji ruchomości, ale ich wartość podnosi ich rangę, podlega właśnie tej kategorii.
· dzieła sztuki
Granica pomiędzy rzadką biżuterią, a dziełem sztuki jest płynna. Jeśli ktoś jest posiadaczem ręcznie stworzonej osiemnastowiecznej kolii, to pojawia się pytanie, czy jest posiadaczem cennej biżuterii, czy dzieła sztuki? A może zabytku? A może wszystkiego po trochę. Niezależnie od kategoryzowania, warto ubezpieczyć wszystko, co może ulec utracie bądź uszkodzeniu. Obrazy, rzeźby, instalacje, ale również antyki powinniśmy dokładnie udokumentować, sfotografować i ubezpieczyć.
· inne budynki i obiekty na posesji
Nieważne, czy jest to garaż, czy warsztat z cennymi narzędziami (profesjonalne sprzęty potrafią kosztować wiele tysięcy złotych), czy może obiekty małej architektury (wędzarnia, zewnętrzna toaleta, altana, budynek gospodarczy), bądź plac zabaw dla dzieci. Wszystko to może ulec uszkodzeniu bądź kradzieży. A przecież te elementy również można ubezpieczyć.
Ubezpieczenie OC i Assistance - dlaczego warto?
OC, to skrót od odpowiedzialności cywilnej. Oznacza on ubezpieczenie od sytuacji, w których dokonamy uszkodzeń na czyimś mieniu bądź zdrowiu, czy życiu. Nie zwalnia nas całkowicie z odpowiedzialności. Nie chroni nas od konsekwencji postępowań opartych o kodeks cywilny lub karny, ale pomaga uniknąć odpowiedzialności finansowej, jeśli na przykład wjedziemy rowerem w drogą limuzynę zaparkowaną prawidłowo pod sklepem, zbijemy drogą witrynę sklepową albo nasze dziecko uszkodzi koledze okulary albo cenny przedmiot.
Powodując nieumyślne uszkodzenie czyjegoś zdrowia, w drodze procesowej możemy udowodnić, że sytuacja stanowiła nieszczęśliwy wypadek. O ile, oczywiście, występują jakiekolwiek wątpliwości kierujące ewentualną winę na nas. W ten sposób nie zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Ale czym innym są na przykład skutki leczenia osoby, która przez nas na przykład złamała rękę albo uległa wypadkowi, przejmuje ubezpieczyciel, a my jesteśmy z nich zwolnieni. To zwykle są dość skomplikowane sprawy i każdy przypadek wymaga oddzielnego rozpatrzenia oraz omówienia, ale generalnie nawet jeśli będziemy mieć wątpliwości natury moralnej albo jakiejkolwiek innej, przynajmniej nie będziemy musieli ponosić odpowiedzialności finansowej za zdarzenie.
Assistance to z kolei wsparcie w wielu sytuacjach. Tak jak w przypadku ubezpieczenia samochodowego, w ramach pakietu wzbogaconego o assistance możemy liczyć na bezpłatną pomoc na miejscu (jeśli jest ona możliwa), dotankowanie (gdy zabraknie nam benzyny, a usługa to obejmuje), czy bezpłatne holowanie do warsztatu, tak w przypadku objęcia tą usługą domu, również możemy liczyć na odpowiednie zabezpieczenie. Oczywiście dotyczy ono wszystkiego, co wiąże się z domem. Jeśli, na przykład, zdarza się awaria hydrauliczna, elektryczna, czy ślusarska mamy do dyspozycji specjalistów, którzy przyjeżdżają natychmiast i w miarę możliwości usuwają bezpłatnie szkodę lub oceniają sytuację i określają wymiar niezbędnych prac.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Niektóre firmy umożliwiają ubezpieczenie przedmiotów poza domem, więc ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie, jeśli ktoś nam ukradnie coś na mieście, na wakacjach np. torebkę, telefon, laptop i to będzie ubezpieczone. Zabezpieczyć możemy również nasze dziecko bądź pupila. Sytuacji, gdy latorośl lub ulubione zwierzątko mogą coś uszkodzić jest mnóstwo. Ubezpieczyć możemy np. psa, na wypadek poturbowania przez samochód, zaginięcia a nawet śmierci. Dlatego dobrze jest mieć święty spokój w tym wymiarze i w razie czego wiedzieć, że ewentualne nieszczęśliwe wypadki nie nadszarpną naszego budżetu.
Przed podjęciem konkretnej decyzji i wybraniem ubezpieczyciela, należy dokładnie zapoznać się z OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Bez wątpienia trzeba poświęcić na to trochę czasu, wybrać mądrze, dostosować polisę do naszych potrzeb. Na szczęście dziś jest to prostsze niż było kiedykolwiek. Możemy ubezpieczyć się online, bez wychodzenia z domu. Z całą pewnością warto to zrobić, bo współcześnie usługa ta nie należy do drogich, a zawsze lepiej jest mieć możliwość pozyskania wsparcia i rekompensaty.
artykuł sponsorowany