Ubezpieczenie kredytu – ochrona, o którą warto zadbać

W momencie planowania zakupu mieszkania lub domu na kredyt hipoteczny zawsze warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu. Dobrym wyborem może być ubezpieczenie kredytu, czyli ochrona, która zabezpieczy interesy Twojej rodziny na wypadek nagłej choroby lub śmierci. Kiedy warto zdecydować się na ubezpieczenie kredytu? Na jaką ochronę możesz liczyć? Dowiedz się więcej.
Ochrona do kredytu hipotecznego – dlaczego dodatkowe ubezpieczenie ma sens?
Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na dodatkową ochronę do kredytu. W momencie wyboru oferty kredytowej w banku warto podpisać umowę ubezpieczenia z cesją na instytucję finansującą taką transakcję. To dobre zabezpieczenie zarówno interesów kredytobiorcy, jak i kredytodawcy.
Dzięki temu zalanie, grad, huragan, a nawet kradzieże z włamaniem nie będą stanowiły żadnych problemów. W takich sytuacjach bank wypłaci należne odszkodowanie, dzięki któremu nie musisz martwić się o wysokie koszty remontów zniszczonej nieruchomości.
Zdecyduj się na dodatkowe zabezpieczenie kredytu hipotecznego, jeśli chcesz:
- w spokoju cieszyć się z mieszkania lub domu kupionego na kredyt;
- nie martwić się o ewentualne problemy ze spłatą kredytu w razie śmierci lub nagłego zachorowania jednego z kredytobiorców;
- mieć środki na naprawy w razie zniszczenia domu lub mieszkania w wyniku kradzieży z włamaniem lub oddziaływania sił natury.
Postaw na pełną ochronę i zdecyduj się na kompleksowe rozwiązania, które pozwolą Ci swobodnie cieszyć się własną nieruchomością kupioną na kredyt.
Co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy ubezpieczenia kredytu?
Jest wiele czynników, które możesz przeanalizować przed podpisaniem umowy ubezpieczenia. Kilka istotnych aspektów, które pomogą Ci wybrać optymalne rozwiązania dla siebie to:
- Zakres ochrony – upewnij się, że istotne dla Ciebie zdarzenia są objęte ubezpieczeniem. Zyskasz w ten sposób pewność, że ubezpieczyciel wypłaci Ci należne odszkodowanie wtedy, kiedy będziesz tego potrzebować.
- Suma ubezpieczenia – to maksymalna kwota, do której towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci odszkodowanie. Zadbaj o to, aby była to co najmniej równowartość posiadanej nieruchomości.
- Koszty umowy – przeanalizuj, ile będzie Cię kosztować aktywne ubezpieczenie kredytowe w skali roku (składkę miesięczną możesz obliczyć np. tutaj).
- Okres karencji – to ważny czynnik. W tym okresie możesz nie mieć pełnej ochrony w ramach podpisanej umowy. Przykładowo: w wielu towarzystwach pełen zakres ubezpieczenia obowiązuje dopiero po 3 miesiącach trwania umowy.
- Cesja praw z polisy – upewnij się, czy w przypadku ubezpieczenia nieruchomości bank wymaga cesji praw z polisy na swoją rzecz. Oznacza to, że w razie całkowitego zniszczenia nieruchomości odszkodowanie zostanie wypłacone bankowi w wysokości pozostałego do spłaty kredytu.
Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, jakie warunki ochrony zaproponuje Ci towarzystwo ubezpieczeniowe – postaraj się zweryfikować zapiski znajdujące się w OWU ubezpieczyciela, a także dokładny zakres ochrony widoczny w przedstawionej umowie.
Co obejmuje ubezpieczenie? To warto wiedzieć
Umowa ubezpieczenia na kredyt gwarantuje ochronę w razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji w życiu kredytobiorcy, które mogłyby rzutować na problemy z ewentualną spłatą zaciągniętego zobowiązania.
W praktyce ubezpieczenie kredytu chroni Cię w momencie:
- utraty zatrudnienia i stabilnego źródła dochodu;
- nagłego zachorowania lub śmierci głównego kredytobiorcy;
- braku wymaganego wkładu własnego – w zamian za podpisanie umowy ubezpieczenia bank może złagodzić wymogi dotyczące minimalnego wkładu własnego.
Ubezpieczenie stanowi więc dodatkową ochronę dla Twoich bliskich, np. w razie Twojej śmierci. Dzięki temu najbliższa rodzina nie będzie obciążona koniecznością nagłej spłaty pozostałej kwoty zaciągniętego zobowiązania.
Dlaczego ochrona ubezpieczeniowa jest ważna przy kredytach hipotecznych?
Jest wiele praktycznych korzyści, z których możesz skorzystać, decydując się na podpisanie umowy ubezpieczenia kredytowego. W ten sposób możesz:
- zwiększyć poziom wiarygodności przed bankami i innymi instytucjami finansowymi;
- zmniejszyć ryzyko związane z zaciągnięciem kredytu;
- zmniejszyć koszty kredytowe – niektóre banki są skłonne zaproponować lepsze warunki finansowania w zamian za wykupienie pełnej umowy ubezpieczeniowej.
Mając taką ochronę, zyskujesz zabezpieczenie towarzystwa ubezpieczeniowego na wypadek śmierci głównego kredytobiorcy, poważnego zachorowania czy nawet w momencie utraty zatrudnienia i stabilnego źródła dochodu.
Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie ERGO Hestia S.A.
Szczegółowe informacje o opisywanych produktach, w tym wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności znajdziesz w aktualnym OWU ERGO 4 dostępnym pod adresem https://www.ergohestia.pl/kalkulator-ubezpieczenia-kredytu/