Ubezpieczenie mieszkania - co warto wiedzieć?
Zakup mieszkania wiąże się ze spełnieniem marzeń nowych lokatorów. Posiadanie własnych czterech kątów jest bardzo często zwieńczeniem trudów, związanych ze żmudnym procesem uzyskiwania kredytu. To także sposób na "nowy start" i zaplanowanie swojej przyszłości, opartej już o stabilizację mieszkaniową. Własne lokum narzuca również obowiązki, o czym nie zawsze nowi właściciele zdają sobie do końca sprawy. W razie nieszczęśliwych wypadków to my, z własnej kieszeni, będziemy musieli pokryć wszelkie koszty napraw i renowacji. Nie może zatem dziwić, że ubezpieczenie mieszkania jest czymś absolutnie koniecznym, jeśli planujemy bezpieczną przyszłość.
Ubezpieczenie mieszkania - dlaczego warto skorzystać?
Dziś o uzyskanie rozbudowanej polisy ubezpieczeniowej nie jest trudno. W zasadzie możemy ubezpieczyć wszystko, co ma jakąkolwiek wartość. Mieszkanie, które jak najbardziej wpisuje się w te założenia, może zostać ubezpieczone w ramach różnych wariantów. Ubezpieczenia mieszkań systematyczne zyskują na swojej popularności. Przyczynia się do tego wciąż duży popyt na zakup mieszkań i wiele innych czynników. W przypadku uzyskiwania kredytów, kredytodawca może zobligować klienta do wykupienia obligatoryjnego ubezpieczenia. Nie oznacza to jednak, że tego typu polisy są czymś przymusowym. W większości przypadków stanowią opcjonalną szansę na zabezpieczenie swoich interesów. Inaczej jest w przypadku m.in. obowiązkowych ubezpieczeń OC dla właścicieli pojazdów. Z ubezpieczenia domu możemy skorzystać dobrowolnie. Ubezpieczyciel jest naszym gwarantem wypłacenia pieniędzy w przypadku nieoczekiwanych wypadków. Jest to swoiste zabezpieczenie, które pozwala na ustabilizowanie przyszłości właściciela mieszkania.
Przed czym tak naprawdę nas chroni ubezpieczenie mieszkania?
Polisa na dom bądź mieszkanie zabezpiecza nieruchomość przed skutkami zdarzeń, które zostały wyróżnione w ogólnych warunkach ubezpieczenia danej oferty. Ubezpieczenie domu może obejmować niezwykle różnorodne zdarzenia. Sytuacji ryzyka jest tak dużo, że ubezpieczyciel jest zobligowany do wyróżnienia wszystkich sytuacji, które mogą zostać umieszczone w polisie ubezpieczeniowej. Umowa chroni nas przed niekorzystnymi skutkami nieoczekiwanych sytuacji, takimi jak zalanie mieszkania przez sąsiada czy kradzież mienia. Warto jednak dokładnie wczytać się w warunki podpisywanego dokumentu, aby nie zostać rozczarowanym w najmniej oczekiwanym momencie. Co ważne, nie ma ściśle określonego zakresu polisy, dlatego poszczególne firmy mogą niemal personalizować swoje oferty. W większości przypadków otrzymamy jednak możliwość ubezpieczenia: standardowego i rozszerzonego. Jeśli nie jesteśmy pewni swojego wyboru, to kalkulator ubezpieczeń pozwoli oszacować, która oferta będzie w naszym przypadku najkorzystniejsza. Tego typu narzędzie jest dostępne np. tutaj - tuz.pl/kalkulator-dom-mieszkanie.
Jakie są zalety ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Standardem jest ubezpieczenie, które obejmuje ochronę nieruchomości przed zniszczeniem w wyniku katastrofy, zalaniem czy dewastacją. Co ciekawe, polisa może obejmować także konstrukcję nieukończoną, np. dom w trakcie budowy, co jest znakomitą opcją dla osób dopiero budujących swoje "cztery ściany". W przypadku posiadania garażu, budynku gospodarczego czy altany ogrodowej - w większości przypadków także możemy tego typu obiekt objąć ubezpieczeniem. W ramach polisy ubezpieczyciel może zaoferować ochronę rzeczy ruchomych i elementów stałych. Jak pokazuje praktyka, ubezpieczyciele dostosowują swoją ofertę do zmieniających się realiów rynku. Popularność systemów fotowoltaicznych sprawiła, że także te konstrukcje mogą być objęte polisą. Sytuacja, choćby ze względu na rozwijające się technologie, ulega ciągłym zmianom. Warto każdorazowo przeanalizować ofertę ubezpieczyciela, bo z dużą dozą pewności znajdą tam się inne zapisy, niż było to jeszcze rok wcześniej. Co jeszcze warto wiedzieć o zaletach ubezpieczeń domów i mieszkań?
- Ubezpieczenie mieszkaniowe może obejmować różnorodne nieruchomości. Firmy oferują często kompleksowe ubezpieczenie całego mienia, włącznie z: rzeczami ruchomymi, konstrukcjami szklanymi w domu, a nawet... nagrobkami.
- Ubezpieczenie jest dostosowane do potrzeb ubezpieczonego. Oznacza to, że jeśli mieszka on np. na niestrzeżonym osiedlu, polisa może obejmować np. dewastację mienia przy użyciu graffiti.
- Okres ubezpieczenia określa sam zamawiający. Zwykle najkrótszy okres wynosi rok, a polisę można zawrzeć na maksymalnie kilkadziesiąt miesięcy. Po upływie umowy można ją przedłużyć.
- Dla wygody internautów szukających polis online, udostępniono intuicyjne kalkulatory ubezpieczeń. Pozwalają one na dosyć precyzyjne oszacowanie uśrednionej stawki za ubezpieczenie.
artykuł sponsorowany