Ubezpieczenie mieszkania i domu

Ubezpieczenie mieszkania

Oczywiste jest, że każdy rodzaj ubezpieczenia daje pewien stopień bezpieczeństwa i jest niezbędny w razie zdarzeń losowych, z włamaniem na czele. Stojąc więc przed wyborem polisy ubezpieczeniowej mieszkania, warto najpierw zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy od ubezpieczenia. Nie jest to prosta sprawa, chociażby z uwagi na mnogość towarzystw ubezpieczeniowych. Ochrona mieszkania gwarantuje nam przede wszystkim rekompensatę w przypadku wystąpienia kradzieży, pożaru, powodzi oraz trąby powietrznej.

Na początek powinniśmy przede wszystkim wyznaczyć przedmiot ubezpieczenia, tzw. wypadki ubezpieczeniowe (czyli potencjalne zdarzenia, jak na przykład zalanie mieszkania), a także określić czas trwania polisy ubezpieczeniowej. Przy wyborze ubezpieczenia ważne są oczywiście pieniądze. A dokładniej kwota, jaką jesteśmy w stanie przeznaczać na składki ubezpieczeniowe. Naturalne jest, że im ubezpieczenie mieszkania ma szerszy zakres, tym składka będzie wyższa. Należy pamiętać, że zbyt wąski zakres polisy (w przypadku nagłego zdarzenia ubezpieczeniowego) spowoduje, iż wypłacenie odszkodowania uzależnione będzie od stosunku łącznej kwoty ubezpieczenia do realnej wartości mienia.

Ubezpieczenie mieszkania, rzecz jasna, nie uchroni przed przykrymi zdarzeniami. Jednak pieniężna rekompensata pozwoli na ewentualne wyeliminowanie skutków następstw. Pod warunkiem, że nasza polisa obejmuje owe zdarzenia. Coraz bardziej popularne okazuje się być ubezpieczenie mieszkania wraz z jego wyposażeniem. W gruncie rzeczy, ubezpieczenie mieszkania nie musi być drogie. Przeglądając polisy kilku ubezpieczycieli, warto zwrócić uwagę na świadczenia oferowane w cenie ubezpieczenia. Często dodatkiem jest usługa home assistance. Dzięki niej możemy liczyć na pomoc fachowca, gdy domowa instalacja zawiedzie.

Przyjrzyjmy się więc finansom, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania. Zwykle cena ubezpieczenia uzależniona jest od jego wysokości oraz zakresu polisy. A więc, im wyższa będzie suma naszego ubezpieczenia, tym polisa będzie większa. Na przykład, składka ubezpieczenia za mieszkanie o wartości 200 tys. zł zawiera się w przedziale 117 zł – 489 zł. Natomiast, poszerzając polisę o dodatkowe ubezpieczenie wyposażenia od kradzieży, zapłacimy 226 zł – 493 zł. Oczywiście analogicznie, im większy metraż, tym suma ubezpieczenia i kwota składki za ubezpieczenie mieszkania będzie wyższa.

Ubezpieczenie domu w budowie

Ubezpieczenie domu, jak i mieszkania powinno być dobrze przemyślaną decyzją. Polisa powinna obejmować cały dom wraz z wyposażeniem. Ubezpieczenie domu posiada trochę inny zakres potencjalnych zdarzeń. Przede wszystkim, powinniśmy zabezpieczyć się od gradu, uderzenia pioruna, wybuchu, pożaru, powodzi, uderzenia mechanicznego pojazdu itp. Są to tzw. zdarzenia losowe. To jednak nie wszystko. Ważne jest również ubezpieczenie od zdarzeń spowodowanych przez inne osoby, np. włamanie, kradzież czy dewastacja mienia.

Wybierając ubezpieczenie domu, warto zastanowić się także nad ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym. To swego rodzaju zabezpieczenie właścicieli nieruchomości przed ewentualną szkodą poniesioną przez osoby trzecie na terenie jego nieruchomości. Przy przeglądaniu polis ubezpieczeniowych, należy sprawdzić wyłączenia w umowie ubezpieczeniowej. Często zdarza się, że w następstwie pewnych okoliczności, ubezpieczyciel nie chce wypłacić nam odszkodowania. Tu właśnie jest „haczyk”. Przykładem tego typu zdarzenia jest włamanie, podczas którego w domu było otwarte okno. W takiej sytuacji nie ma co liczyć na rekompensatę z ubezpieczenia.

Rekomendowane pompy ciepła - sprawdź ceny!

Wartość ubezpieczenia domu wraz z mieniem ruchomym i stałym jest znacznie wyższa niż mieszkania. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przewidują zniżki. Warto więc o nie pytać. Zazwyczaj ubezpieczenie domu jest tańsze, gdy nasza nieruchomość wyposażona jest np. w czujniki, zamki antywłamaniowe lub systemy alarmowe. Często ubezpieczyciele doceniają swoich stałych klientów, oferując różne promocje. Przeciętne ubezpieczenie domu zawierane jest na rok. Można więc przedłużyć je na kolejny rok bądź zmienić ubezpieczyciela. Szacunkowe ceny składki wynoszą od 243 zł – 413 zł.

Jest jeszcze jedna, bardzo ważna rzecz. Czasem zdarzyć się może, że zbyt pochopnie podejmiemy decyzję, podpisując umowę ubezpieczenia. Co wtedy? Czy jesteśmy zobowiązani do opłacania składek? Otóż nie. Jeżeli jest to umowa na okres powyżej 6 miesięcy, mamy wówczas prawo do odstąpienia od umowy w ciągu najbliższych 30 dni. Nie jest tu konieczne wyrażenie zgody przez ubezpieczyciela ani podawanie powodu rezygnacji. Jedyne, co nas obowiązuje, to uiszczenie składki za okres, przez który umowa obowiązywała.

Ubezpieczenie mieszkania to często najważniejszy warunek otrzymania kredytu. Ubezpieczenie nie musi być wysokie, żeby dobrze chroniło cię przed stratami finansowymi w razie wypadku.
Ubezpieczenie mieszkania i domu - to musisz wiedzieć przed ubezpieczeniem

Ranking ubezpieczeń nieruchomości

Porównanie towarzystw ubezpieczeniowych

Dzisiejszy rynek jest wręcz przesycony towarzystwami ubezpieczeniowymi. Co więcej, cały czas powstają nowe, stwarzając przed konsumentem nie lada wyzwanie, by wybrać korzystną polisę. Wielu ludzi ma problem, gdzie ubezpieczyć mieszkanie lub dom. Dlatego najczęściej wybiera placówki towarzystw ubezpieczeniowych, będące najbliżej ich miejsca zamieszkania. Jedynymi z najbardziej popularnych są ubezpieczenia PZU i Warta.

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie nieruchomości, nie warto kierować się jedynie ceną. Istotna jest jakość usług, na którą składa się szybkość likwidacji powstałej szkody, wysokość wypłacanego odszkodowania, atrakcyjność składki oraz przejrzyste warunki umowy ubezpieczeniowej. To ważne czynniki, którymi powinniśmy się kierować. Ranking najlepszych, zgodnie z tym kryterium, towarzystw ubezpieczeniowych wymienia: Concordia Ubezpieczenia, Inter Ubezpieczenia, Aviva, InterRisk, Warta, AEGON oraz PZU.

Dokładne porównanie wybranych ubezpieczycieli, z całą pewnością pomoże nam osiągnąć kalkulator ubezpieczenia mieszkania i domu. Dzięki aplikacji porównamy ceny polis i zgłosimy chęć skorzystania z oferty określonego ubezpieczyciela. Wypełniony przez nas, na stronie wybranego towarzystwa, kalkulator ubezpieczenia mieszkania lub domu, gwarantuje otrzymanie oferty na adres mailowy. A więc kilka razy użyty kalkulator ubezpieczenia mieszkania lub domu, pozwoli nam na porównanie ofert różnych ubezpieczycieli i podpowie, gdzie ubezpieczyć mieszkanie czy też dom.

Ubezpieczenie OC nieruchomości w życiu prywatnym

OC – popularna odpowiedzialność cywilna. Zazwyczaj taki rodzaj ubezpieczenia, kojarzy się z zabezpieczeniem dla kierowców. Okazuje się jednak, że ubezpieczenie OC coraz częściej zawierane jest przy ubezpieczeniu domu. Polisa w życiu prywatnym jest wciąż mało doceniana, a przecież ma bardzo duże znaczenie. Dzięki niej można uniknąć wielu nieprzyjemności.

Ubezpieczenie OC dotyczy więc nas samych oraz naszej odpowiedzialności. Innymi słowy, wówczas gdy stajemy się niejako „sprawcą” zdarzenia wywołującego szkodę na rzecz osoby trzeciej, polisa ratuje nas od obciążenia naszego portfela. W sytuacji, gdy np. sąsiad złamie nogę na oblodzonym chodniku przed naszym domem, kiedy uszkodzimy jego ogrodzenie lub nasze dziecko przypadkiem wybije mu szybę, ma on prawo zażądać od nas odszkodowania lub zadośćuczynienia. Odszkodowanie dotyczy szkody na osobie, natomiast zadośćuczynienie – na mieniu.

Ubezpieczenie OC można kupić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Najlepiej, jeśli polisa zawiera możliwie największą liczbę potencjalnych nieszczęść. Dzięki temu koszty odszkodowania i zadośćuczynienia zapłaci za nas ubezpieczyciel. Oczywiście, by doszło do wypłaty świadczenia, konieczne jest udowodnienie winy ubezpieczonego. W przeciwnym wypadku zdarzenie zostanie uznane za przypadek.

Ubezpieczenie domu w budowie – co warto wiedzieć?

Inwestując w budowę domu, warto zastanowić się także nad ubezpieczeniem domu w budowie. Oczywiście w tym wypadku trzeba liczyć się z tym, iż polisa nie będzie tak kompleksowa, jak w przypadku zamieszkałego domu. Ochronie ubezpieczeniowej domu w budowie podlegają przede wszystkim wyposażenie i budynki gospodarcze. A więc podłogi, glazury, ogrodzenie, altanka itp. Podobnie, jak w przypadku ubezpieczenia domu lub mieszkania, należy przemyśleć zakres ochronny polisy oraz zwrócić uwagę na wyłączenia.Budowa domu wiąże się z możliwością powstania wielu szkód. Z uwagi na otwarty budynek w stanie surowym, niszczące mogą okazać się czynniki atmosferyczne. Zabezpieczenie jest więc konieczne. Niestety, oferty ubezpieczycieli sporo się różnią, dlatego warto zrobić dokładnie porównanie. Wielu z nich celowo wyłącza niektóre czynniki z ochrony, aby nie wypłacać odszkodowań z naturalnie powstałe szkody. Zaleca się omijanie tego rodzaju polis. Dlatego tak ważne jest czytanie wyłączeń. Podczas poszukiwań odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego, warto sprawdzić też gotowy ranking w Internecie, który klasyfikuje poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe.

Jak widać, wybór korzystnego ubezpieczenia mieszkania lub domu nie jest prostą sprawą. Chociaż z pozoru wydaje się być banalny. Należy pamiętać, że zanim przystąpimy do jakiegokolwiek ubezpieczenia, należy zrobić szczegółowe porównanie ofert kilku interesujących nas ubezpieczycieli. Pomoże nam w tym kalkulator ubezpieczenia mieszkania i domu. Decydując się na podpisanie umowy, musimy znać swoje prawa. Należy uważnie przeczytać warunki wybranej polisy. Nie wolno także sugerować się jedynie zestawieniem w Internecie. Ranking, rankingowi nierówny. Najbezpieczniej będzie podpytać przyjaciół i rodzinę, którego ubezpieczyciela polecają. Takie informacje znacznie ułatwiają wybór.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny