Ubrania robocze - rodzaje, ceny, producenci, na co zwrócić uwagę?

Ubrania robocze - istotne informacje

Ubrania robocze dostępne są w sprzedaży w wielu różnych rodzajach i do różnych przeznaczeń, wykonywane mogą być z różnych materiałów. Najczęściej spotykane materiały, z których wykonywane są stroje robocze, to bawełna, poliester, poliamid, elastan oraz akryl. Jako tkaniny, z których produkowana jest odzież robocza, należy także wymienić: torlen, ortalion, stylon, polar, flanelę, płótno oraz polipropylen. Najczęściej jednak spotkać można z bawełniano-poliamidowymi lub mieszankami bawełniano-poliestrowymi. To one stanowią zwykle punkt wyjścia do produkcji odzieży budowlanej.

Decydując się na zakup odpowiedniej dla siebie odzieży, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na to, z jakiego są one wykonane materiału, ale także na to, w jakim środowisku pracy będziemy z nich korzystać. Inna odzież robocza sprawdzi się w pomieszczeniach zamkniętych w warunkach ciepłych i suchych, inne podczas prac na zewnątrz w ciepłych miesiącach, stroje ocieplane podczas prac na zewnątrz, a jeszcze inne stroje ze specjalnymi zabezpieczeniami podczas prac na wysokości. Warto także zwrócić uwagę na sposób wykonania odzieży roboczej. Ważne również, aby odzież do prac budowlanych spełniała normy bezpieczeństwa BHP.

Przykładowymi rodzajami odzieży roboczej są między innymi:

 • spodnie robocze (na przykład spodnie do pasa lub ogrodniczki albo spodenki robocze),
 • koszule oraz bluzy robocza (popularne są koszule flanelowe),
 • koszulki oraz podkoszulki robocze (mogą mieć długie lub krótkie rękawy),
 • obuwie robocze (spotkać się można z półbutami trzewikami, zwykłymi butami lub z podwyższoną cholewką),
 • rękawice robocze,
 • stroje robocze, która chroni przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych (na przykład kurtki przeciwdeszczowe kurtki ocieplane lub kamizelki). Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o odzieży roboczej.

Polecana odzież robocza

Tkaniny na odzież roboczą

Ubrania robocze z bawełny

Odzież robocza może być wykonana między innymi z bawełny. To bardzo popularny materiał na ciuchy robocze. Właściwości ubrań wykonanych z bawełny to przede wszystkim to, że przepuszczają one powietrze, „oddychają” oraz są lekkie. Odzież robocza wykonana z tej tkaniny to rozwiązanie idealne do prac w suchym i ciepłym środowisku pracy, czyli na przykład wewnątrz budynków przy wykończeniach. Ciuchy wykonane z tej tkaniny nie sprawdzą się natomiast do pracy na zewnątrz przy pogodzie zmiennej i przy opadach.

Ubrania robocze z poliestru i poliamidu

Poliester i poliamid to kolejne tkaniny, z których wykonuje się ciuchy robocze. Są to tkaniny syntetyczne, łatwe w praniu i pielęgnacji, a także bardzo wytrzymałe i odporne na ścieranie. Tkaniny te znajdują zastosowanie przede wszystkim do prac na zewnątrz, na przykład prac murarskich, a także w przypadku zadań związanych z transportem. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat BHP na budowie.

Ubrania robocze z elastanu i akrylu

Odzież robocza może być także wykonana z takich materiałów, jak elastyn i akryl. Te sztuczne tkaniny są bardzo rozciągliwe i sprężyste, zachowując jednocześnie miękkość, dając dużą swobodę ruchów pracownikowi. Tkaniny te są łatwe w utrzymaniu czystości. Stroje robocze wykonane z elastanu i akrylu to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które podczas pracy muszą wykonywać ruchy wymuszone i często zmieniać pozycję, jak na przykład przy pracach montażowych.

Rodzaje odzieży roboczej

Spodnie robocze

Istotnym elementem garderoby do prac budowlanych są spodnie robocze. Dostępnych jest wiele rodzajów spodni roboczych. Możemy spotkać spodnie robocze, ogrodniczki, a także bojówki czy spodnie robocze z odpinanymi nogawkami. Do prac zewnętrznych sprawdzają się ocieplane spodnie robocze. Można się też spotkać ze specjalnymi spodniami roboczymi dla osób pracujących na wysokości przy pracach monterskich. Posiadają one liczne kieszenie, zaczepy, zamki umożliwiające posiadanie przy sobie wielu narzędzi oraz dające zabezpieczenie specjalnymi linkami przed upadkiem.

Ubrania robocze - rodzaje, ceny, producenci, na co zwrócić uwagę?

Rękawice robocze

Kolejnym bardzo ważnym elementem garderoby roboczej są rękawice robocze. Ich zadaniem jest ochrona dłoni, rąk budowlańca przed różnego rodzaju zagrożeniami przede wszystkim takimi, które mogłyby doprowadzić do poważnego skaleczenia rąk. Rękawice robocze stosuje się przy pracach budowlanych na zewnątrz budynków, a także przy pracach wykończeniowych w ich wnętrzach. Rękawice robocze mogą być wykonane z różnych materiałów.

Buty robocze

Bardzo ważną rolę odgrywają również buty robocze. Mamy do wyboru takie buty robocze jak trzewiki, półbuty, zwykłe buty oraz buty robocze z podwyższoną cholewką. Trzewiki oraz półbuty sprawdzają się w przypadku prac wewnętrznych, wykończeniowych, natomiast do prac zewnętrznych, budowlanych w okresie chłodniejszym należy wybrać ocieplane buty robocze. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze butów roboczych?

Inne stroje budowlane

Spotkać się możemy także z takimi częściami garderoby budowlanej jak między innymi kurtki budowlane. Mogą to być ocieplane kurtki na zimę, czy cienkie kurtki przeciwdeszczowe. Kurtki budowlane mają też zastosowanie do prac na wysokości, gdzie może wiać silniejszy wiatr. Dostępne są również różnego rodzaju bluzy budowlane, koszule, koszulki, podkoszulki, zwłaszcza często spotkać się można z koszulami flanelowymi.

Ochrona głowy, ochrona słuchu, ochrona oczu, rozwiązania do osłony twarzy

Bardzo ważna podczas prac budowlanych, szczególnie tych zewnętrznych jest ochrona głowy, ochrona słuchu oraz ochrona twarzy. Do ochrony głowy służą przede wszystkim kaski. Lecz przy pracach przy gruncie, jak na przykład w ogrodzie ważne jest też ochrona głowy, tutaj sprawdzają się czapki przeciwsłoneczne itp. Przy pracach budowlanych często panuje duży hałas, na przykład osoby obsługujące wiertarki są narażone na takie zagrożenia. Ważna więc jest również ochrona słuchu, którą zapewnią stopery. W przypadku wielu prac, na przykład przy spawaniu konieczna jest także ochrona oczu. Oby skutecznie chronić wzrok stosuje się gogle, okulary przeciwsłoneczne, a także maski spawalnicze. Do osłony twarzy na przykład przed pyłem unoszącym się na budowie stosuje się specjalne maski na twarz.Producenci i ceny ubrań roboczych

Wiodący producenci ubrań roboczych, którzy mają bardzo dobre opinie wśród budowlańców to takie uznane firmy jak na przykład Engelbert Strauss, Vega oraz Avacore. Oto przykładowe ceny ubrań roboczych:

 • Neo Spodnie Robocze Do Pasa Rozm L/52 81-220-L to cena 76,90 zł
 • Spodnie robocze rozmiar L/52 81-220-L to koszt 105,18 zł
 • Urgent Rękawice Robocze 1003 Poliester Latex to cena od 1,60 zł
 • Rękawice robocze do ciężkich prac rozm. 8 GUIDE 5001 to wydatek 51,54 zł
 • Lahti Pro Rękawice ochronne warsztatowe XL to koszt 33 zł
 • Amazon Engelbert Strauss e.s. motion 2020 kolorowe spodnie robocze, ostrzegawczy żółty, 48 to koszt 397 zł
 • Buty Robocze Engelbert Strauss David S3 44 to cena 299.99 zł

Ubrania robocze są obowiązkiem każdej osoby wykonującej prace budowlane. Mamy do dyspozycji między innymi takie ciuchy robocze, jak: spodnie robocze, na przykład ogrodniczki, rękawice robocze, buty robocze, a także ocieplane lub przeciwdeszczowe kurtki na budowę. Bardzo ważne są także ochrona głowy, ochrona słuchu, ochrona oczu i ochrona twarzy. Stosuje się kaski, gogle, maski, stoper i inne rozwiązania. Ważne także, aby dobrze dobrać ciuchy i zabezpieczenia do prac na wysokości. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pracach złotej rączki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny