Ubranie robocze - jaką pełni funkcje?

Odzież robocza, w porównaniu do zwykłej, wyróżnia się zdecydowanie wyższą odpornością na intensywną eksploatację i uszkodzenia mechaniczne, w tym przetarcia. Odpowiednio dobrane materiały charakteryzujące się wysoką gramaturą, a w połączeniu z wytrzymałymi szwami gwarantują długą żywotność. Nie oznacza to jednak, że ubranie robocze jest sztywne i niewygodne. Wręcz przeciwnie. Wysoki udział naturalnych włókien, głównie bawełny, zapewnia doskonałe dopasowanie, nie krępuje ruchów i szybko odprowadza wilgoć. Wygodna odzież robocza gwarantuje wysoki komfort pracy, który bezpośrednio przekłada się na poprawę efektywności.

Jedną z najważniejszych funkcji odzieży roboczej jest ochrona przed zabrudzeniami. W trakcie wykonywania obowiązków służbowych pracownik jest narażony na różnego rodzaju zabrudzenia, które mogą trwale uszkodzić prywatne ubranie pracownika. Dodatkowo ubranie robocze (sprawdź na: www.bhp-gabi.pl/k191,odziez-robocza-ubrania-robocze.html) może być konieczne ze względu na procesy technologiczne, które wymagają wysokiego poziomu czystości. Dotyczy to m.in. zakładów, w których produkuje się żywność.

Ubranie robocze - dlaczego jest takie ważne?
Ubranie robocze - dlaczego jest takie ważne?

Odzież robocza - dodatkowe informacje

Dużą popularnością cieszy się dwuczęściowy kombinezony ochronny. Dzięki elastycznym szelkom wyposażonym w regulację, każda osoba może dopasować kształt do swojej figury. Praktyczne kieszenie pozwalają na bezpieczne przechowywanie najczęściej używanych narzędzi. Oprócz odzieży roboczej, pozostałe elementy, które mogą być wymagane na stanowisku pracy to okulary, kask, rękawiczki, czapka i buty robocze.

  • Przeważnie pracownicy używają dwóch lub trzech kompletów odzieży roboczej, dzięki czemu nawet w trakcie czyszczenia mają zawsze do dyspozycji zapasowe ubranie.
  • Odzież tego typu jest wykorzystywana m.in. w branży ogrodniczej, a także w budownictwie podczas wykonywania prac wykończeniowych. Ponadto zakładają ją mechanicy, pracownicy branży gastronomicznej oraz personel medyczny.
  • Zastosowanie specjalnych materiałów sprawia, że ubranie wykorzystywane w pracy wykazuje właściwości żaroodporne. Na szczególną uwagę zasługują również elementy odzież roboczej, w skład których wchodzi dodatek zabezpieczający przed wyładowaniami elektrostatycznymi spowodowanymi tarciem.

Warto również wspomnieć, że ubranie robocze w większości przypadków można czyścić chemiczne i prać w wyższej temperaturze niż odzież noszoną na co dzień. Oznacza to, że usuwanie nawet uporczywych plam jest zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczniejsze.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej