Układanie kostki brukowej – przygotowanie podłoża

Układanie kostki brukowej koło domu, w ogrodzie czy na podjeździe posesji to ostatni etap do osiągnięcia pięknej nawierzchni. Aby nawierzchnia z kostki brukowej spełniała swoją funkcję musi zostać odpowiednio zaprojektowana. Pierwszym etapem powinien być wybór odpowiedniej kostki brukowej ze względu na przeznaczenie. Samo układanie kostki brukowej po doborze odpowiednich materiałów może wydawać się prostą czynnością, jednak czasem może sprawić dużo problemów. Jakie są rodzaje kostek brukowych? Jaki jest koszt układania kostki brukowej? Jak układać kostkę brukową samodzielnie? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Przewodnik po materiałach na bruk krok po kroku

Brukarstwo ma się obecnie bardzo dobrze, toteż w ofercie wielu firm znajdziemy przeróżne kostki brukowe. Kostki brukowe różnią się między sobą nie tylko kształtem, kolorem czy fakturą. Przede wszystkim występują w różnych wymiarach i grubościach oraz są wykonywane z wielu różnych materiałów.

Najbardziej popularny i najpowszechniejszy jest bruk o grubości 8, 7, 6 i 4 centymetrów. Koszt układania kostki zależy w dużej mierze właśnie od jej grubości i materiału z którego została wykonana. Cennik robocizny firm brukarskich najczęściej rozgranicza koszt układania kostki brukowej różnej grubości. Za profesjonalne układanie kostki brukowej o grubości 4 centymetry zapłacimy mniej niż za układanie kostki 8 centymetrowej. Jeżeli interesują Cię konkretne oferty od firm z Twojego regionu – wystarczy, że wypełnisz ten formularz, firmy same się do Ciebie zgłoszą z ofertami.

Wybór grubości kostki ma bardzo duże znaczenie. Cienki bruk (4 centymetry) jest produkowany z przeznaczeniem do wykonywania chodników koło domu, nawierzchni tarasów oraz altan, placyków czy ścieżek ogrodowych. Innymi słowy służy do wykonywania nawierzchni, której jedynym przeznaczeniem będzie chodzenie po niej ludzi.

Tam gdzie będą parkowały samochody osobowe i dostawcze oraz na podjazdy lepiej wybrać kostkę grubszą (co najmniej 8 centymetrową). Oczywiście wszystko zależy od rodzaju materiału z której został zrobiony bruk. Często wystarczającą grubością na podjazd czy parking dla samochodu będzie 6 centymetrów.

Kolejnym kryterium podziału kostek brukowych, który należy bezwzględnie brać pod uwagę przy wyborze jest materiał z którego zostały wyprodukowane. Koszt układania kostki brukowej również w tym przypadku będzie różny w zależności od rodzaju materiału.

Wyróżniamy trzy zasadnicze rodzaje kostki. Są to kostki betonowe, kamienne (najczęściej kostka granitowa) lub z kamienia polnego.

Kostka kamienna występuję na rynku najczęściej jako kostka granitowa, rzadziej jako bazaltowa lub piaskowa czy wapienna. Kostka granitowa jest mrozoodporna oraz charakteryzuje się trwałością. Kostkę granitową charakteryzuje też odporność na wysokie temperatury oraz promieniowanie UV. Ma estetyczny wygląd.

Jeszcze bardziej popularna niż kostka granitowa jest kostka betonowa. Mieszanka betonowa jest odpowiednio zagęszczana, wibrowana a następnie prasowana. Kostka betonowa jest odporna na szerokie spectrum temperatur. Na przykład popularna na chodnikach kostka bauma to właśnie kostka betonowa.

Na rynku mamy kostki betonowe jednowarstwowe oraz dwuwarstwowe. Bruk dwuwarstwowy jest wytrzymalszy i elastyczniejszy. Kostka dwuwarstwowa zawiera warstwę z dodatkiem żwiru. Druga warstwa ma ozdobny charakter wykończeniowy zawierający kruszywo.

Kolejnym rodzajem nawierzchni stosowanej wokół domu jest kamień polny. Kamień polny ma nieregularny kształt i łatwo go ułożyć, gdyż poszczególne elementy nie muszą ściśle do siebie przylegać.

Ze względu na sposób wytwarzania wyróżniamy kostki brukowe standardowe oraz szlachetne. Szlachetne dzielą się z kolei na płukane oraz o powierzchni łupanej lub szczotkowanej. Na rynku spotyka się również w sprzedaży kostki o powierzchni strukturalnej, jak również postarzanej.

Standardowa kostka to tak zwana kostka przemysłowa. Jest to prosta kostka brukowa której cena jest dość niska. Kostka standardowa ma dość gładką powierzchnię, zazwyczaj występuje jako szara o prostokątnym kształcie.

Szlachetna kostka brukowa jest produkowana w taki sposób, aby na pierwszy plan wysuwały się jej walory dekoracyjne. Przykładowo kostka o powierzchni strukturalnej ma wygląd kamieni w różnej barwie. Kostka szczotkowana daje efekt porowatości co przyczynia się  do podniesienia walorów estetycznych.

Na rynku mamy ponadto szeroki wybór kształtów kostek brukowych. Popularne są kostki kwadratowe, lub z częściowo zaokrąglonymi rogami. Są produkowane również kostki w formie trapezu czy cegły lub ozdobnych fal. Niektóre kostki ze względu na swój kształt pozwalają na tworzenie mozaiki na nawierzchni.

Koszt układania kostki brukowej o ozdobnych walorach zawsze będzie wyższy ze względu na cenę materiałów. Ułożenie kostki granitowej czy betonowej o oryginalnym kształcie może nieść za sobą również więcej pracy.

Jak ułożyć kostkę brukową krok po kroku?

Kiedy wybór kostki mamy już za sobą należy odpowiedzieć sobie na pytanie jak wykonać podjazd z kostki brukowej aby nawierzchnia wokół domu była trwała, estetyczna i niezawodna. Ułożenie kostki brukowej dzieli się na kilka etapów, z których każdy ma duże znaczenie.

Jak ułożyć kostkę brukową? Otóż najlepiej zlecić ta pracę profesjonalistom w których kręgu zainteresowań leży brukarstwo. Jednak wtedy koszt układania kostki brukowej będzie wyższy o cenę robocizny. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne układanie kostki brukowej zapłacimy tylko za materiały. Sposobem na tańsze wykonwastwo bez uszczerbku na jakości jest zapytanie o oferty przynajmniej kilku firm.  Można to zrobić przez wypełnienie takiego formularza. Dzięki temu otrzymasz oferty z kilku źródeł i sam wybierzesz tę najkorzystniejszą.

Układanie kostki granitowej lub betonowej zaczynamy od wytyczenia miejsca gdzie będzie ułożony bruk. Najlepiej zrobić to za pomocą palików wbitych w ziemię i rozpiętego na nich sznurka. Należy dokonać pomiarów aby uniknąć cięcia kostek lub żeby tą kłopotliwą czynność jak najbardziej zminimalizować.

Po wytyczeniu miejsca należy przeprowadzić korytowanie. Korytowanie polega na usunięciu ziemi do takiej głębokości, aby późniejsza podbudowa pod kostkę brukową i sama kostka była równo z terenem koło domu. Nie ma jednej recepty na głębokość korytowania. Podbudowa pod kostkę brukową może mieć różną grubość, w zależności od spodziewanych obciążeń, jak i od rodzaju samej kostki.

Po wykonaniu korytowania ziemię należy ubić, następnie należy wykonać podbudowę. Podbudowa pod kostkę brukową składa się ze żwiru i piasku które następnie ubija się. Grubość podbudowy powinna być uzależniona od przeznaczenia nawierzchni. Dla chodników i ścieżek koło domu  które będą służyły jedynie do chodzenia, wystarczy około 20 centymetrów. Podbudowa pod kostkę brukową po której będą poruszały się pojazdy kołowe musi być grubsza (nawet 40 do 50 centymetrów).

Alternatywnie podbudowa pod kostkę brukową może zostać wykonana z chudego betonu. Jest to zalecana metoda przy większych obciążeniach (ruch ciężkich samochodów dostawczych itd.). Można również zastosować kruszywo stabilizowane cementem.

Podbudowa pod kostkę brukową powinna spełniać szereg wymagań. Przede wszystkim musi być dostosowana do obciążeń nawierzchni. Po wtóre podbudowa pod kostkę brukową musi zostać obramowana (na przykład krawężnikami).

Po prawidłowym wykonaniu podbudowy należy położyć podsypkę, która powinna mieć grubość około 3 do 6 centymetrów. Materiał na podsypkę może być różny, stosuje się między innymi piasek lub żwir. Na podsypkę można wykorzystać również piasek i cement lub kruszywo hutnicze. Podsypkę piaskową czy cementową należy wyrównać. Można to zrobić za pomocą zwykłej deski - ważne żeby podsypka została wyrównana ale nie ubita.

Samo układanie kostki granitowej czy betonowej nie powinno już nastręczyć większych problemów. Kostka granitowa czy betonowa powinna być układana jedna przy drugiej. Każdą kostkę należy dobić młotkiem gumowym aby dobrze wgłębiła się w podsypkę.

Układanie kostki granitowej i betonowej należy przeprowadzać z zachowaniem stosownych szczelin. Jest to konieczne w celu zachowania elastyczności. Jeśli kostka granitowa czy betonowa będzie za bardzo przylegać do siebie to przy obciążeniu może prowadzić to do obłamywania krawędzi.

Układanie kostki granitowej właściwie nie różni się od układania kostki betonowej. Jednak w przypadku kamienia polnego wygląda to trochę inaczej. Kamienie polne ze względu na swój nieregularny kształt mogą być układane przy zachowaniu większej dowolności. Układanie kostki granitowej czy betonowej powinny poprzedzić przygotowania opisane powyżej. Dobrym sposobem na to  jak układać kostkę brukową jest zlokalizowanie miejsca pracy na już ułożonej kostce. Należy unikać deptania po podsypce.

Układanie kostki granitowej czy też innego rodzaju kończymy poprzez utrwalenie. Utrwalenie polega na wypełnieniu szczelin między kostkami piaskiem. Nawierzchnię posypujemy piaskiem i zmiatamy go w szczeliny, następnie polewając wodą. Czynność należy powtórzyć kilkukrotnie. Całkowite wypełnienie ustabilizuje nawierzchnię i zapewni odpowiednią nośność.

Brukarstwo - cennik usług i materiałów

Brukarstwo to branża w której działa wiele firm budowlanych oraz wyspecjalizowanych wyłącznie w sprzedaży i układaniu kostki brukowej dla inwestorów prywatnych, przedsiębiorstw oraz innych podmiotów. Cennik materiałów jest bardzo zróżnicowany, tak więc koszt układania kostki brukowej również będzie kształtował się różnorodnie. Firmy z tej branży można znaleźć na przykład w naszym katalogu firm. Podany niżej cennik stanowi jedynie przykład uśredniony dla całego kraju.

Firmy brukarskie posiadają w ofercie kostkę własnego przemysłu jak i znanych producentów. Oferują usługi doradcze, układanie kostki brukowej, wyprowadzanie spadków oraz wiele więcej. Podpowiedzą jak układać kostkę aby nawierzchnia z kostki była wytrzymała i znakomicie się prezentowała.

Cennik poszczególnych materiałów i usług można poznać na stronach internetowych firm brukarskich i budowlanych.  Niektórzy producenci i sprzedawcy podają cennik za m2 kostki, inni za paletę. Zdarzają się również oferty za tonę.

Przykładowo jeden z zakładów kamieniarskich oferuje kostkę w zależności od wielkości od 190 złotych do 650 złotych za tonę. Jest to granitowa kostka brukowa cena zależna jest również od kolorystyki. Najwięcej kosztuje czarna i czerwona kostka granitowa.

Z kolei firma brukarska z centralnej Polski oferuje układanie kostki brukowej wraz z materiałami. Do dyspozycji klientów granitowa lub betonowa kostka brukowa cena zwiera układanie kostki brukowej. Za same układanie kostki brukowej zapłacimy od 30 złotych za m2. Układanie obrzeża lub krawężników będzie nas kosztować od 13 złotych za metr bieżący.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne układanie kostki brukowej specjaliści doradzą jak układać kostkę brukową w sposób najkorzystniejszy oraz jaką kostkę wybrać. Koszt układania kostki brukowej wraz z materiałami i dowozem to wydatek od 78 złotych za m2 wzwyż.

W ofertach większości firm cena kostki brukowej uzależniona jest od producenta, walorów dekoracyjnych oraz oczywiście materiału, z którego jest wykonana. Bardzo ważna jest też łączna powierzchnia brukowania. Podany cennik obowiązuje w przypadku, jeśli minimalna powierzchnia do wykonania nawierzchni będzie wynosiła 100 m2. Jeśli powierzchnia jest mniejsza cennik jest ustalany indywidualnie. Tak więc koszt układania kostki brukowej zależy od wielu zmiennych.

Jeśli wiemy jak układać kostkę brukową warto zastanowić się nad samodzielnym wykonaniem. Układanie kostki granitowej, betonowej czy z kamienia polnego nie powinno sprawić zbyt dużo problemów.

Kostkę brukową do tego celu nabędziemy nie tylko w zakładach kamieniarskich czy firmach brukarskich ale również w sieci sklepów wykończeniowo - budowlanych (na przykład Leroy Merlin). Przykładowo kostkę brukową Nostalit zakupimy w cenie 24 złotych za m2. Jest to betonowa kostka brukowa cena stanowi kwotę brutto.

W asortymencie tej sieci sklepów znajdują się również granitowe kostki brukowe. Kostka granitowa łupana, nieregularna kosztuje 0,55 groszy za sztukę. Jednak jej grubość to około 4 centymetry, więc będzie się nadawać do ułożenia ścieżek koło domu po których można jedynie chodzić.

Dużo droższą propozycją jest kostka SMALL TOWN BAUMABRICK. Jest to ozdobna betonowa kostka brukowa cena której wynosi 49 złotych za sztukę. Ze względu na swoją wysoką cenę może być stosowana do pokrycia wąskich alejek w ogrodzie czy ścieżek wokół domu. W asortymencie Leroy Merlin różnorodna kostka brukowa cena uzależniona od różnych czynników, w tym - producenta, kolorystyki i ozdobnej faktury. W sklepach Leroy Merlin dostaniemy również obrzeża betonowe do wykorzystania do nawierzchni z kostki brukowej. Ceny od 9 złotych za sztukę o długości 100 centymetrów.

O czym warto pamiętać kupując i układając kostkę brukową?

Kostkę brukową warto nabywać u znanego i cenionego producenta. Niestety wady kostki wychodzą dopiero podczas jej eksploatacji, jej jakość nie jest najczęściej widoczna gołym okiem w momencie zakupu.

Bardzo bogatą ofertę kostek brukowych posiada renomowany producent Libet. W ofercie znajdują się między innymi kostki szlachetne płukane i szczotkowane. Libet posiada w swoim asortymencie również beton architektoniczny, płyty tarasowe oraz elementy uzupełniające. Produkty Libet charakteryzują się wysoką jakością.

Wielkość elementów kostki powinno się dostosować do przeznaczenia nawierzchni a także do jej wymiarów. Zasadą jest, że niewielkie wymiarowo kostki stosuje się do wąskich chodników, ścieżek koło domu lub alejek ogrodowych. Przy podjeździe warto zastosować większe kostki.

Kolejna sprawa to grubość. Wspominaliśmy o tym na wstępie. W miejscach gdzie będą poruszały się pojazdy należy stosować kostkę grubszą. Nieadekwatny dobór grubości kostki może skutkować zapadaniem się lub pękaniem kostki.

Układanie kostki granitowej czy betonowej powinno się przeprowadzać w zgodzie z obowiązującymi w tym zakresie standardami. Błędy których powinniśmy się wystrzegać to między innymi za słaba podbudowa, za ciasno ułożona kostka czy też zbyt cienka warstwa podsypki pod kostką.

Układanie kostki granitowej czy też innego rodzaju bruku może wydawać się bardzo łatwe, jednak błędy wykonawcze mogą odbić się przysłowiową czkawką w przyszłości podczas eksploatacji nawierzchni.

Nawierzchnia powinna mieć spadek wynoszący od 1 do 3 %. Umożliwi to odpływanie wody z nawierzchni. Spadek nie może być za mały ani za duży. Koszt układania kostki brukowej przez wyspecjalizowane firmy nie jest bardzo wysoki, warto więc rozważyć również możliwość skorzystania z fachowej pomocy.

Układanie kostki brukowej, podobnie zresztą jak kostki betonowej czy też kostki granitowej, nie należy do bardzo trudnych zadań, jednak czasem wymaga użycia sprzętu, którym dysponują profesjonalne firmy. One też mają w ofercie układanie wymyślnych wzorów, na przykład w koło, z czym trudniej byłoby sobie poradzić amatorowi.

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór najlepszego materiału. Kostki brukowe można znaleźć na przykład w ofercie firmy Polbrk czy Bauma Stone. W asortymencie producentów znaleźć można ciekawą ofertę wzorniczą. Kostki brukowe mają różne kształty, kolory i są różnej grubości, co pozwala na maksymalne dostosowanie do własnych preferencji. Najpopularniejsze na rynku to kostki grubości 4 i 6 oraz 7 i 8 centymetrów. Te ostatnie najlepiej nadają się na układanie chodnika z kostki czy podjazdu do garażu, natomiast cieńsze sprawdzą się na tarasach lub ścieżkach w ogrodzie.

Kiedy kostki brukowe zostały wybrane, czas zaplanować i wytyczyć powierzchnię, na której zostaną ułożone. Warto w tym punkcie wziąć pod uwagę, że im mniej cięcia, tym mniej pracy. Dobrze zatem, by sumaryczna szerokość i względnie także długość dzieliły się przez szerokość i długość kostki. Podjazd, ścieżkę czy chodnik wytyczamy przy użyciu sznurków i palików.

Wykładanie kostki betonowej czy też kostki granitowej w ogrodzie poprzedza się przygotowaniem podłoża. W tym celu należy wykopać ziemię na pożądaną głębokość, która jest zależna od rodzaju podbudowy. W miejscu wytyczenia krawędzi za pomocą sznurów mocuje się krawężniki za pomocą betonu. Co ważne szczególnie w przypadku podjazdu do garażu, powinien on mieć kilkuprocentowy spadek (1-3%), by woda deszczowa nie dostawała się do budynku. W tak przygotowanym wykopie trzeba ubić ziemię.

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak układać kostkę brukową, bardzo ważny jest jeszcze jeden krok w przygotowaniu podłoża. Mianowicie chodzi o wykonanie podbudowy, co jest istotne zwłaszcza w przypadku gleby nieprzepuszczalnej. Wówczas na nieco większej głębokości wykopu umieszcza się i ubija warstwę z mieszanki tłucznia i żwiru. Zapewnia ona właściwy drenaż i trwałość inwestycji. Na nią wysypuje się i ponownie ubija piasek, na którym już można przystąpić do układania chodnika z kostki.

Jak układać kostkę brukową?

Wykładanie kostki poprzedza zabezpieczenie powierzchni przy użyciu folii ochronnej i to ostatni krok, po którym można przejść do zasadniczej czynności. Po obu brzegach umiejscowić należy równolegle listwy sięgające wysokości podsypki. Będą one stanowiły swego rodzaju prowadnice do wyrównywania piasku za pomocą łaty. Po wyrównaniu powierzchni sypkiej można usunąć listwy i przystąpić do układania z kostki brukowej preferowanego wzoru.

Wzór należy układać bez chodzenia po piasku, najlepiej klęcząc na desce. Przesuwając się z układaniem, pozostawić należy wolne miejsca, które później będą wymagały uzupełnienia dociętymi kostkami. W pierwszej kolejności układamy tylko te w całości. Każdą kostkę dobija się przez łatę gumowym młotkiem, by nie uległa pęknięciu. Po ułożeniu całości i uzupełnieniu wolnych miejsc pozostaje już tylko ubicie całej powierzchni, podsypanie i wmiecenie piasku między przestrzenie. Kilkukrotnie powtórzenie tej czynności lub polewania kostki wodą, by piasek dobrze osiadł sprawi, że chodnik będzie estetyczny, a kostki pozostaną na swoim miejscu. Przy wyborze producenta warto wziąć pod uwagę firmę Polbruk lub Bauma Stone. Warto rozważyć także wynajęcie wykonawcy, który świadczy usługi brukarskie. Bez problemu zaoferuje on wykonanie wymyślnych wzorów, na przykład w koło.