Układanie kostki brukowej

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał wykorzystywany do wykładania ścieżek w ogrodzie, chodników czy podjazdów do garażu. Spotkać ją można w przestrzeni publicznej w bardzo szerokiej skali. Układanie kostki brukowej wymaga stosowania się do kilku bardzo ważnych zaleceń, których dopełnienie będzie gwarancją solidności i trwałości. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod kostkę, technika jej układania oraz wykończenie. Po zdobyciu odpowiedniej wiedzy nie jest to trudne zadanie.
Cennik układania kostki brukowej 2018 we wszystkich regionach Polski
Cennik układania kostki brukowej 2018 we wszystkich regionach Polski
Cennik kruszyw i żwirów 2018 - przegląd cen poszczególnych kruszyw i żwirów
Cennik kruszyw i żwirów 2018 - przegląd cen poszczególnych kruszyw i żwirów
Kostka granitowa - ile kosztuje, co warto o niej wiedzieć?
Kostka granitowa - ile kosztuje, co warto o niej wiedzieć?
Schody i tarasy z kostki brukowej - porady i ceny
Schody i tarasy z kostki brukowej - porady i ceny

Układanie kostki brukowej – przygotowanie podłoża

Układanie kostki brukowej, podobnie zresztą jak kostki betonowej czy też kostki granitowej, nie należy do bardzo trudnych zadań, jednak czasem wymaga użycia sprzętu, którym dysponują profesjonalne firmy. One też mają w ofercie układanie wymyślnych wzorów, na przykład w koło, z czym trudniej byłoby sobie poradzić amatorowi.

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór najlepszego materiału. Kostki brukowe można znaleźć na przykład w ofercie firmy Polbrk czy Bauma Stone. W asortymencie producentów znaleźć można ciekawą ofertę wzorniczą. Kostki brukowe mają różne kształty, kolory i są różnej grubości, co pozwala na maksymalne dostosowanie do własnych preferencji. Najpopularniejsze na rynku to kostki grubości 4 i 6 oraz 7 i 8 centymetrów. Te ostatnie najlepiej nadają się na układanie chodnika z kostki czy podjazdu do garażu, natomiast cieńsze sprawdzą się na tarasach lub ścieżkach w ogrodzie.

Kiedy kostki brukowe zostały wybrane, czas zaplanować i wytyczyć powierzchnię, na której zostaną ułożone. Warto w tym punkcie wziąć pod uwagę, że im mniej cięcia, tym mniej pracy. Dobrze zatem, by sumaryczna szerokość i względnie także długość dzieliły się przez szerokość i długość kostki. Podjazd, ścieżkę czy chodnik wytyczamy przy użyciu sznurków i palików.

Wykładanie kostki betonowej czy też kostki granitowej w ogrodzie poprzedza się przygotowaniem podłoża. W tym celu należy wykopać ziemię na pożądaną głębokość, która jest zależna od rodzaju podbudowy. W miejscu wytyczenia krawędzi za pomocą sznurów mocuje się krawężniki za pomocą betonu. Co ważne szczególnie w przypadku podjazdu do garażu, powinien on mieć kilkuprocentowy spadek (1-3%), by woda deszczowa nie dostawała się do budynku. W tak przygotowanym wykopie trzeba ubić ziemię.

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak układać kostkę brukową, bardzo ważny jest jeszcze jeden krok w przygotowaniu podłoża. Mianowicie chodzi o wykonanie podbudowy, co jest istotne zwłaszcza w przypadku gleby nieprzepuszczalnej. Wówczas na nieco większej głębokości wykopu umieszcza się i ubija warstwę z mieszanki tłucznia i żwiru. Zapewnia ona właściwy drenaż i trwałość inwestycji. Na nią wysypuje się i ponownie ubija piasek, na którym już można przystąpić do układania chodnika z kostki.

Jak układać kostkę brukową?

Wykładanie kostki poprzedza zabezpieczenie powierzchni przy użyciu folii ochronnej i to ostatni krok, po którym można przejść do zasadniczej czynności. Po obu brzegach umiejscowić należy równolegle listwy sięgające wysokości podsypki. Będą one stanowiły swego rodzaju prowadnice do wyrównywania piasku za pomocą łaty. Po wyrównaniu powierzchni sypkiej można usunąć listwy i przystąpić do układania z kostki brukowej preferowanego wzoru.

Wzór należy układać bez chodzenia po piasku, najlepiej klęcząc na desce. Przesuwając się z układaniem, pozostawić należy wolne miejsca, które później będą wymagały uzupełnienia dociętymi kostkami. W pierwszej kolejności układamy tylko te w całości. Każdą kostkę dobija się przez łatę gumowym młotkiem, by nie uległa pęknięciu. Po ułożeniu całości i uzupełnieniu wolnych miejsc pozostaje już tylko ubicie całej powierzchni, podsypanie i wmiecenie piasku między przestrzenie. Kilkukrotnie powtórzenie tej czynności lub polewania kostki wodą, by piasek dobrze osiadł sprawi, że chodnik będzie estetyczny, a kostki pozostaną na swoim miejscu. Przy wyborze producenta warto wziąć pod uwagę firmę Polbruk lub Bauma Stone. Warto rozważyć także wynajęcie wykonawcy, który świadczy usługi brukarskie. Bez problemu zaoferuje on wykonanie wymyślnych wzorów, na przykład w koło.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij