Układanie płytek podłogowych - praktyczne porady krok po kroku

Układanie płytek podłogowych to wieloetapowy i dość trudny proces. Dlatego też zazwyczaj podczas remontu czy budowy zajmują się nim specjaliści. Jednakże każdy miłośnik majsterkowania może wykonać to zadanie samodzielnie. Potrzeba do tego chęci i trochę wiedzy technicznej. Bardzo ważne jest też odpowiednie przygotowanie podłoża. Przedstawiamy, więc porady jak zacząć pracę i jak kłaść kafelki.

Klejenie płytek podłogowych – planowanie i obliczenie potrzebnej ilości płytek

Płytki ceramiczne są zawsze dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pokrycie podłogi. Można położyć je samodzielnie, w czym pomoże ten artykuł. Pierwszym krokiem jest zebranie potrzebnych narzędzi. Takich jak poziomica, paca, szczypce, młotek gumowy, maszynka do cięcia płytek, krzyżaki dystansowe. Kolejnym zadaniem przygotowawczym jest zakup materiału. Płytki ceramiczne kupujemy na metry, więc przed udaniem się do sklepu musimy dokładnie zmierzyć pomieszczenie, w którym mają się znaleźć. Do uzyskanego wyniku dodajemy 5-15% procent więcej niż wynosi powierzchnia pomieszczenia. Do tego warto kupić jeszcze jedną paczkę na zapas. Te płytki przydadzą się do ewentualnych napraw.

Przy wykonywaniu obliczeń warto uwzględnić 1-3% powierzchni, którą będą zajmowały fugi. W tym miejscu należy się też zdecydować, jaki wzór ułożenia wybierzemy. Układanie gresu czy ceramiki można wykonać tradycyjne, pod kątem prosty. Tu do powierzchni podłogi doliczamy 5% więcej płytek. Kolejna opcja to naprzemienne układanie płytek podłogowych. W tym wypadku do powierzchni pomieszczenia doliczmy 10% więcej materiału. Ostatnią wersją jest skośne układanie terakoty. Przy tak zwanym karo doliczamy 15% więcej materiału.

Zanim opowiemy jak kłaść kafelki, skupimy się na innej ważnej kwestii. Jest nią dobranie kleju lub zaprawy do podłoża oraz do stosowanej okładziny. W miejscach gdzie mamy ogrzewanie podłogowe najlepsza będzie zaprawa wzbogacona o tworzywa sztuczne. Układanie gresu, płyt wielkoformatowych czy kwarcowych odbywa się z wykorzystaniem zapraw o najmocniejszych parametrach. Sprawdzą się one też na starych i wyeksploatowanych podłożach. Teraz możemy już podać porady dotyczące tego jak kłaść kafelki.

Jak zacząć pracę? – przygotowanie podłoża i sprawdzenie układu płytek

Klejenie płytek podłogowych rozpoczyna się od przygotowania podłoża. Bez tego kroku cały dalszy wysiłek może pójść na marne. Usuwamy, więc z podłogi starą okładzinę i wszystkie jej pozostałości. Następnie gołą posadzkę dokładnie czyścimy i szczotkujemy. Pozbywamy się wszelkich tłustych plan za pomocą detergentów. Po tym całość spłukujemy czystą wodą. Jeśli po wyschnięciu zauważymy, że podłoże jest nierówne trzeba się tym zająć. Do wykonania tego zadania wybieramy zaprawę wyrównującą lub korzystamy z wylewki samopoziomującej. Gdy zaschnie wykonujemy kolejne czynności.

Łazienki czy suszarnie mają ciągły kontakt z wilgocią. Dlatego też w ich przypadku przygotowanie podłoża wymaga dodatkowych zabiegów. W takich miejscach warto zastosować folię w płynie. Jej zadaniem jest uszczelnienie i impregnacja posadzki. Stanie się ona mniej wrażliwa na wodę. W pomieszczeniach mających mniejszy kontakt z wilgocią warto użyć gruntu pod zaprawy. On również zmniejsza nasiąkliwość podłogi, ale nie jest to jego jedyne zadanie. Grunt sprawia, że płytki ceramiczne lepiej przyklejają się do podłoża.

Właściwe układanie terakoty poprzedzamy formą testu. Chodzi tu o wyłożenie płytek na sucho, bez kleju czy zaprawy. Oczywiście z uwzględnieniem wybranego wzoru, wielkości płytek, powierzchni pomieszczenia a także miejsca na fugi. Trzeba pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii. W pomieszczeniach o powierzchni większej niż 20m² należy zastosować szczelinę dylatacyjną. Nawet testowe układanie płytek podłogowych najlepiej zaczynać w kącie pokoju przeciwległym do drzwi. Pierwszy rząd układa się z całych płytek, z następnymi kierujemy się stronę wyjścia. Taki test pokaże czy dobrze obliczyliśmy ilość materiału i powierzchnię pokoju.

Nanoszenie zaprawy i klejenie płytek podłogowych

Gdy powyższe kroki są już za nami, można przejść do rozrabiania zaprawy klejowej. Musimy ściśle trzymać się wytycznych producenta umieszczonych na opakowaniu. Do mieszania niezbędna będzie wiertarka wyposażona w mieszadło. Gotową zaprawę nanosimy na podłoże przy pomocy kielni lub metalowej pacy. Jednorazowo pokrywamy 1m² podłogi. Zalecana grubość warstwy mieści się w przedziale od 5 do 10 mm. Po nałożeniu, przejeżdżamy po zaprawie pacą zębatą. Jej wielkość musi być dopasowana do wielkości płytek. Na tym oczywiście nasze porady się nie kończą.

Po testowym ułożeniu wiemy już jak zacząć kleić płytki ceramiczne. Układanie gresu wygląda dokładnie tak samo. Zaczynamy od narożnika przeciwległego do drzwi. Następnie kierujemy się do wyjścia. Oczywiście technika zależy też od wybranego wzoru. Skośne układanie terakoty jest nieco bardziej skomplikowane niż metoda równoległa. Jednakże klejenie płytek podłogowych jest zawsze takie samo. Kafelki wciskamy w zaprawę lekko obracając je na boki. Następnie delikatnie dobijamy gumowym młotkiem. Tak by nie osiadły na posadzce. O właściwe odległości pomiędzy płytkami zadbamy używając krzyżaków dystansowych.

Układanie terakoty – przycinanie płytek, fugowanie, czyszczenie podłogi

Układanie gresu czy innych płytek wiąże się oczywiście z ich przycinaniem. Jest to potrzebne do wykonania krawędzi podłogi. W tym zadaniu najlepiej sprawdza się gilotyna. Wykonuje nacięcia na płytce, następnie można ją złamać, co da równe krawędzie. Tymczasem okrągłe otwory w materiale, na przykład na rury, wykonamy za pomocą specjalnych obcęgów. Sprawdza się tu też wiertarka z zamocowaną otwornicą. To jeszcze nie wszystkie porady dotyczące tego jak zacząć i przejść przez cały proces kładzenia płytek.

Wiemy już jak kłaść kafelki, pora, więc na ostatnie prace. Należy do nich fugowanie, czyli tworzenie spoin pomiędzy płytkami. Tę czynność wykonujemy po około 12 godzinach od ułożenia płytek. Oczywiście najpierw usuwamy krzyżaki dystansowe. Zaprawę do fugowania rozrabiamy wedle wskazówek producenta. Gotową masę nanosimy za pomocą kauczukowej szpachli. Dokładnie wypełniamy wszystkie szczeliny. Układanie płytek podłogowych kończy się w momencie wyschnięcia fug. Pozostaje tylko wyczyszczenie posadzki z resztek zaprawy. Posłuży do tego wilgotna gąbka. Po jej zastosowaniu suchą szmatką polerujemy powierzchnię.