Dach z blachy trapezowej – prace przygotowawcze

Zanim dowiemy się, jak kłaść prawidłowo arkusze blachy trapezowej, na samym początku musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie połaci dachowej. Krycie połaci dachowej może odbywać się po wcześniejszym pokryciu jej łatami i kontrłatami lub profilami stalowymi bądź ocynkowymi. Układanie blachy trapezowej nie powinno odbywać się na połaciach o nachyleniu mniejszym niż 5 stopni. Jednak każdy producent może mieć pod tym względem odmienne wytyczne.

Gdy montaż blachy trapezowej odbywa się na budynkach mieszkalnych, zaleca się zastosowanie folii paroprzepuszczalnej. Jej układanie odbywa się przez przytwierdzeniem konstrukcji drewnianej lub stalowej na dachu. Mocowanie blachy trapezowej na dachu, na którym wcześniej był inny materiał, wymaga dokładnego sprawdzenia. Konstrukcja musi być koniecznie prosta, bez zachowania jakichkolwiek nierówności. Poprawki mogą polegać między innymi na dokładaniu podkładek dystansowych lub wymianie konkretnych elementów więźby dachowej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o blachach trapezowych.

Blacha trapezowa to świetne rozwiązanie. Samodzielny montaż blachy na dachu nie jest trudny, a to tańsze rozwiązanie na dach.
Układanie blachy trapezowej krok po kroku – zobacz, jak samodzielnie przeprowadzić montaż blachy

Montaż akcesoriów dachowych

Dach z blachy trapezowej, podobnie jak przy układaniu blach profilowanych (blachodachówki), musi posiadać konkretne obróbki blacharskie. Niektóre z nich zakładamy jeszcze przed montażem blachy trapezowej. Na samym początku kładziemy pas rynnowy wraz z hakami rynnowymi. Jeżeli mamy do czynienia z wielospadowym dachem lub wysuniętymi facjatami, należy pamiętać także o założeniu tzw. rynien koszowych.

Dopiero po położeniu arkuszy blachy trapezowej, przystępujemy do kolejnych obróbek. Tutaj mowa jest o wiatrownicy, barierze śniegowej, a także kalenicy. Jeżeli chcemy dowiedzieć się jak kłaść tego typu obróbki blacharskie, to wszelkie prace wykonujemy przy pomocy wkrętów samowiercących. Każdy producent ma dedykowane wkręty, które zaleca do stosowania przy swoich materiałach. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem pokryć dachowych.

Końcowe obróbki blacharskie rozpoczynamy od położenia kalenicy. Zaleca się łączenie kolejnych odcinków przy zachowaniu min. 10-cm zakładki. Natomiast przykręcanie blach kalenicowych powinno odbywać się w odległościach nie mniejszych niż 50 cm. Podobne parametry zachowujemy, kiedy zaczynamy łączenie wiatrownicy.

Układanie blachy trapezowej i odpowiedni montaż blachy najlepiej powierzyć profesjonalistom. Blacha jest dobrym rozwiązaniem.
Układanie blachy trapezowej krok po kroku – zobacz, jak samodzielnie przeprowadzić montaż blachy

Właściwe mocowanie blachy trapezowej

Szukając informacji, jak kłaść blachę trapezową, nie znajdziemy żadnych wytycznych od producenta, czy przykręcanie arkuszy powinniśmy zacząć od lewej lub prawej strony. Na pewno mocowanie blachy trapezowej powinno odbywać się z kierunkiem przeciwnym do wiatru. Inaczej montaż może być mocno utrudniony, a nawet bardzo niebezpieczny.

Montaż blachy trapezowej zawsze powinien uwzględniać przynajmniej kilkucentymetrowy zapas materiału, wystający poza pas nadrynnowy. Arkusze blachy trapezowej przymocowujemy prostopadle do tego pasa. Każdy kolejny arkusz przykręcamy do połaci, pamiętając o zastosowaniu zakładki o szerokości profilu końcowego. Przy profilach o wysokości poniżej 35 mm, łączenie arkuszy odbywa się wyłącznie na konstrukcji. Natomiast przykręcanie blach trapezowych o wyższych profilach, wymaga od nas połączenia samych zakładek na najwyższym punkcie profilu. Konstrukcja w ten sposób powinna być zabezpieczona wkrętami mocowanymi w odległości co przynajmniej 60 cm wzdłuż połaci dachowej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł z porównaniem blachy trapezowej z dachówką.

Gdy konstrukcja dachu jest bardzo długa, najczęściej mocowanie blachy trapezowej odbywa się na podstawie dwóch odcinków. Krycie górnych arkuszy względem dolnych, powinno odbywać się na ostatnim etapie prac, przy zachowaniu przynajmniej 15-cm zakładki. Układanie blach profilowanych i akcesoriów dachowych nie jest tak trudnym zadaniem. Należy jednak pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Krycie dachu powinno odbywać się przy sprzyjających warunkach pogodowych. Warto także zdecydować się na wybór wysokiej jakości blach profilowanych oraz akcesoriów dachowych, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek w czasie montażu. Postępując zgodnie z instrukcją, uzyskamy idealnie ułożony dach z blachy trapezowej. A może zainteresuje cię także ten artykuł z kosztami remontu dachu?

ikona podziel się Przekaż dalej