Umowa kredytowa - z czego się składa?

Umowa kredytowa zawsze jest pisemna. To zbyt ważny dokument, by miał formę ustną, co zdarza się czasem w przypadku pożyczek (ale na małe kwoty - do 500 złotych). Także, gdy zaciągamy kredyt online, dostajemy papierową umowę do podpisania. Widnieją na niej podpisy - kredytobiorcy i kredytodawcy, poza tym każda ze stron dokumentu powinna zostać zaparafowana. 

Wiadomo, nim podpiszemy umowę - niezależnie, czy dotyczy ona kredytu gotówkowego, czy hipotecznego - dokładnie się z nią zapoznajmy. I jak tylko jakiś punkt budzi naszą wątpliwość, to koniecznie poprośmy doradcę bankowego o wyjaśnienie takiej kwestii. Zresztą, bank powinien wcześniej przedstawić nam wzór umowy kredytowej, żeby zaznajomić się z zawartymi tam zapisami. 

Oprocentowanie, ale nie tylko

Banki udzielają wsparcia, ale nie bez żadnych warunków. Żeby zarabiały, muszą ustalić wysokość oprocentowania, która jednak nie może być wyższa niż 10% w stosunku rocznym. Nie zapominajmy jednocześnie, że oprocentowanie kredytów gotówkowych to nie wszystkie opłaty, jakie trzeba ponieść, gdyż na koszt kredytu składają się też inne, szczególnie prowizje. Poza tym trzeba zapłacić za przygotowanie oferty kredytowej, pamiętać o składce na ubezpieczenie czy comiesięczną obsługę. Oczywiście, każdy bank ma inne reguły, a żeby wybrać rzeczywiście najlepiej, porównajmy oferty, korzystając z rankingu kredytów, na przykład pod adresem https://momo.com.pl/

Raty równe i malejące - o co w nich chodzi?

Kredytobiorca może wybrać między dwoma rodzajami rat - równymi i malejącymi. Różnią się one od siebie dość mocno i ciężko też określić, jakie rozwiązanie jest lepsze. Jak zdecydujemy się na raty równe, mamy pewność, że comiesięczne obciążenie będzie cały czas takie same. Malejące zaś zmniejszają się każdego miesiąca o kilka procent. Comiesięczna rata to w tym wypadku obciążenie kapitałowe plus odsetki. 

Jak widzimy, jest kilka kwestii, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, jeszcze nim podpiszemy umowę kredytową. To zbyt ważna decyzja, by podejmować ją pochopnie, więc zawsze najpierw dokładnie sprawdźmy wszystkie oferty, korzystając z rankingu kredytów, a następnie - jak już otrzymamy wzór umowy - przeanalizujmy go, zwracając uwagę na zapisy, których nie rozumiemy. Warto o nie zapytać doradcę bankowego, żeby rozwiał nasze wątpliwości.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej