Umowa najmu z wypożyczalnią samochodów – na co zwrócić uwagę?
Zasady wynajmowania samochodów różnią się w zależności od wypożyczalni. Powinny się jednak znaleźć w umowie, którą podpisujemy z wypożyczalnią. Na co zwrócić uwagę gdy wynajmujemy auto?
Z tego artykułu dowiesz się:
Najczęstsze warunki – na co się przygotować?
Choć każda z wypożyczalni samochodów stosuje własną politykę i inaczej nalicza opłaty, pewne rozwiązania stosowane są dość często. Prawdopodobne jest więc, że w umowie spotkasz się z następującymi zapisami:
- Wynajmujący musi mieć ukończone 21 lat i posiadać prawo jazdy co najmniej od roku. Wiele wypożyczalni odmówi podpisania umowy z osobą poniżej tego wieku lub podniesie wówczas cenę.
- Konieczność zapłacenia kaucji w wysokości kilkuset złotych. W niektórych firmach akceptowana jest jedynie płatność kartą kredytową. Kaucja zostaje zwracana w całości, gdy auto zostanie oddane w nienaruszonym stanie.
- Przekroczenie granicy kraju jest zabronione lub wymaga zgody wypożyczalni
- Pojazdem może kierować jedynie wynajmujący. Ustanowienie drugiego kierowcy musi być zgłoszone w wypożyczalni. Część firm pobiera za to dodatkową opłatę.
- Zwłoka w oddaniu pojazdu skutkuje naliczeniem opłaty jak za kolejny dzień użytkowania.
- Ustalony jest dzienny limit kilometrów. Jeśli taki limit obowiązuje, wówczas za przejechanie każdego nadliczbowego kilometra naliczana będzie opłata.
Co z ubezpieczeniem pojazdu?
Należy zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie jest wliczone w cenę. Najczęściej auta będą posiadać ubezpieczenie OC, nie równa się to jednak z brakiem odpowiedzialności finansowej kierowcy za spowodowaną szkodę. Przed podpisaniem umowy koniecznie należy dowiedzieć się, jak zachować się w przypadku kolizji oraz czy i kiedy będzie się to wiązało z koniecznością pokrycia przez nas kosztów naprawy. Często wypożyczalnie oferują możliwość dokupienia dodatkowych ubezpieczeń, dzięki którym jesteśmy częściowo lub w całości zwolnieni z odpowiedzialności za wyrządzone przez nas lub przez innych kierowców szkody. Warto z takiej opcji skorzystać, gdyż może nas ona uchronić przed nieprzewidzianymi kosztami.
W wypożyczalni samochodów Exelcar w Gdańsku i w Gdyni, za dodatkowe ubezpieczenie zapłacimy jedynie kilkadziesiąt złotych dziennie, w zależności od klasy wypożyczanego auta. Jeśli jednak nie skorzystamy z tej opcji, a przyczynimy się do kolizji, wówczas zapłacimy jedynie określoną wcześniej kwotę. Gdy samochód zostanie wyłączony z użytku nie z naszej winy, wówczas zostanie zastąpiony innym. Ze wszystkimi zasadami wynajmu zapoznasz się na stronie firmy.
Co powinno znaleźć się w umowie?
Właściwie skonstruowana umowa zawiera wszystkie warunki wynajmu. Aby uniknąć ukrytych kosztów, należy dokładnie dopytać o wszystkie zasady i ewentualności. Doprecyzowanie warunków pozwoli nam zabezpieczyć się w razie nieprzewidzianych okoliczności.
Najważniejszymi zapisami w umowie powinny być: dane obydwu stron, szczegóły wynajmu, a więc ceny, terminy i jakiekolwiek ustalenia związane ze świadczoną przez firmę usługą, obowiązki najmującego i najemcy oraz podpisy obu stron. W umowie lub w protokole powinien być opisany wybrany przez nas model samochodu i jego szczegółowe dane. Informacje o wykupieniu dodatkowych usług, takich jak rozszerzone ubezpieczenie, również muszą być w takiej umowie zawarte.
Protokół zdawczo-odbiorczy
Jest częścią umowy najmu i zawiera opis stanu samochodu podczas przekazania go klientowi i później podczas odbierania go przez firmę. Znajdują się w nim bardziej szczegółowe dane auta, łącznie ze stanem licznika, ilością przekazanych kompletów kluczy, wyposażeniem, itd. Tutaj zaznaczyć należy wszelkie niedoskonałości samochodu, a więc rysy, wgniecenia czy plamy na tapicerce, jeśli nie chcemy być za nie obciążeni podczas oddawania pojazdu.
Formalności wbrew pozorom nie trwają długo, ani nie są wyjątkowo skomplikowane. Wynająć auto można więc w siedzibie firmy, ale też w dowolnym miejscu czy na lotnisku. Gdy umowa i protokół zostaną spisane, możemy bez przeszkód cieszyć się jazdą.
artykuł sponsorowany