Jak wybrać umywalkę do łazienki? Najciekawsze modele, ceny, opinie

Niezależnie od tego czy owalne czy prostokątne, umywalki łazienkowe są potrzebne w każdym domu. Służą przede wszystkim do mycia rąk i twarzy i rzadziej innych części ciała.  

Można też oczywiście robić w nich pranie niewielkich części garderoby. Zatem znacznie ułatwiają codzienne życie. Warto, więc dobrze się zastanowić, jaki zlew łazienkowy będzie najlepszym wyborem. By ułatwić podjęcie decyzji opisujemy popularne rodzaje, ceny i wzory umywalek.

Z jakich materiałów powstają umywalki do łazienki?

Najpierw zajmiemy się materiałami, z jakich powstają umywalki łazienkowe. Nadal najpopularniejszym tworzywem jest ceramika. Przede wszystkim, dlatego, że można dopasować ją do każdej aranżacji. Do tego ceramiczne umywalki do łazienki pokrywa się specjalnymi powłokami. Dzięki nim na zlewie nie osadza się kamień i kurz. Trzeba też dodać, że umywalki tego typu są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą się zniszczyć, lecz przy bardzo mocnym uderzeniu. To właśnie, dlatego ceramika zbiera tak dobre opinie.

Jeszcze większa odpornością odznacza się zlew łazienkowy czy umywalka misa wykonana z naturalnego kamienia. Najczęściej jest to granit i marmur. Te surowce pięknie komponują się z meblami i łatwo utrzymać je w czystości. Warto jednak dodać, że naturalny kamień wymaga konserwacji a umywalki łazienkowe z niego powstające są drogie. Dlatego też istnieje pewna alternatywa, chodzi tu o kompozyty i konglomeraty. Są lżejsze od kamienia a przy tym równie trwałe i odporne na uszkodzenia. To nadal nie wszystkie materiały, z jakich powstaje wybór akcesoriów łazienkowych.

Stal nierdzewna zbiera pozytywne opinie, ponieważ jest elegancka i trwała. Popyt na zlew łazienkowy tego typu stale rośnie. Podobnie jak na wersje powstające ze stali emaliowanej. Takie modele stały się popularne ze względu na kilka zalet. Po pierwsze wyglądają znakomicie i nie sprawiają problemów podczas czyszczenia. Po drugie są trwałe i niełatwo je uszkodzić. Możemy też postawić na jeszcze nowocześniejsze rozwiązanie. Mamy na myśli umywalki do łazienki z tworzyw sztucznych takich jak ABS oraz akryl. Największe zalety tych materiałów to trwałość i niska waga. Za to znacznie większe walory dekoracyjne oferują umywalki prostokątne czy owalne ze szkła.

Wiszące i nablatowe umywalki łazienkowe – podział ze względu na sposób montażu

Wiemy już, z jakich materiałów powstają umywalki do łazienki. Teraz czas na podział ze względu na sposób montażu. Podstawą jest rozróżnienie na wersje wiszące i nablatowe. Zaczniemy od pierwszych z wymienionych. Zlew łazienkowy wiszący jest zazwyczaj nieduży, do około 50 cm szerokości. Montuje się go na śrubach wychodzących ze ściany lub na stelażu podtynkowym. Wersja tego typu idealnie pasuje do niewielkiej łazienki lub pomieszczenia wc. Dobre opinie zbierają też zlewy wiszące dostosowane do umieszczania na postumencie lub półpostumencie. Tu również w grę wchodzi montaż na stelażu podtynkowym. Takie umywalki produkują firmy Cersanit, Koło, Opoczno.

Czas na kolejne popularne modele, czyli umywalki łazienkowe nablatowe(umywalka misa). Zazwyczaj osiągają spore rozmiary, przez co sprawdzą się w raczej dużych łazienkach. Stawia się je po prostu na blatach lub innych meblach. Taki sposób instalacji nie sprawia większych problemów. Przykładem opisywanych akcesoriów łazienkowych może być umywalka misa. Jej okrągłe lub owalne kształty ładnie komponują się z otoczeniem. Równie ciekawe są nablatowe umywalki prostokątne produkowane przez firmę Cersanit. Ogólnie, jeśli chodzi o wzory to do dyspozycji mamy ich dużo. Opowiemy o tym w dalszej części artykułu.

Meblowe umywalki do łazienki – zabudowa akcesoriów łazienkowych

Zlew łazienkowy może tez przybierać inne oblicza, nie tylko stawiane i wiszące. Przykładem będą tu popularne umywalki meblowe, podblatowe i wpuszczane w jego powierzchnię. Opis zaczniemy od pierwszej z wymienionych wersji. Zlewy meblowe są skonstruowane tak by ich obrys pasował do mebla, na którym się znajdą. Najczęściej tylko jeden mebel pasuje do konkretnej umywalki. Zatem najlepiej od razu kupić cały zestaw a nie pojedyncze elementy. Wtedy cała kompozycja będzie spójna i kompletna. W tej kategorii dobre opinie zbierają umywalki prostokątne.

Wśród akcesoriów łazienkowych wyróżniamy też umywalki podblatowe. Zabudowa umywalki łazienkowej tego typu jest dość trudna. Przede wszystkim, dlatego, że ta odmiana w całości znajduje się pod blatem roboczym. Jest do niego montowana od spodu. W ten sposób na blacie nie jest widoczna nawet jej krawędź. Czyli wygląda to całkiem inaczej niż wersje nablatowe. Opisywane rozwiązanie ma kilka zalet. Po pierwsze zlew łatwo utrzymać w czystości. Po drugie na blacie pozostaje dużo miejsca. Po trzecie taka zabudowa umywalki łazienkowej sprawdza się i w dużych i w małych pomieszczeniach.

Ostatnim z interesujących nas wariantów są umywalki wpuszczane w blat. Czym różnią się od odmian podblatowych? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wersje podblatowe są w całości schowane. Tymczasem przy wpuszczaniu w blat pozostaje na nim krawędź umywalki. To rozwiązanie jest niezwykle popularne, nieustannie zbiera dobre opinie. Zlew może być zamontowany w szafce, przez co zyskamy sporo miejsca na przechowywanie różnych rzeczy. Ewentualnie może to być sam blat bez dodatkowej zabudowy. Ponadto umywalki tego typu przybierają rozmaite kształty.

Popularne wzory, producenci i ceny umywalek łazienkowych

Wiemy już jak wygląda zabudowa umywalki łazienkowej. Teraz skupimy się na innych, ważnych kryteriach wyboru. Mamy tu na myśli wzory zlewów, które zbierają najlepsze opinie. Prawdziwą klasyką są umywalki prostokątne w różnych rozmiarach. Sprawdzają się w praktycznie każdej łazience. Zaraz za nimi znajdują się wersje owalne i okrągłe jak chociażby umywalka misa. Wśród opisywanych akcesoriów łazienkowych wyróżnimy też modele kwadratowe. Jednakże wymienione wzory to tylko niewielki wycinek. Tacy producenci jak Koło, Cersanit czy Opoczno nieustannie wprowadzają nowe kształty.

Teraz czas na ceny umywalek. Podstawowa nablatowa umywalka misa będzie kosztować około 200-250 zł. Oczywiście takie firmy jak Koło czy Cersanit mają w swoich ofertach droższe egzemplarze. Dobre umywalki nablatowe będą kosztować od 400 do nawet 1000 zł. Ceny mogą wydawać się wysokie, lecz opinie o tych wyrobach są bardzo pochlebne. Tymczasem klasyczne umywalki wiszące niewielkich rozmiarów kupimy już za około 100 zł. Niezależnie od tego czy są owalne czy prostokątne. Oczywiście im większy zlew tym cena rośnie. Można jednak podać ogólny przedział cenowy, który wynosi 250-500 zł. Oczywiście wpływ na koszty ma też materiał, z jakiego wykonano zlew.

Zabudowa umywalki łazienkowej podblatowej może okazać się trudna. Warto jednak wiedzieć, że ceny dobrych zlewów tego typu nie musza być wysokie. W sklepach znajdziemy produkty firm Cersanit, Koło, Opoczno kosztujące około 200-250 zł. Górną granica solidnych modeli jest kwota 600 zł. Oczywiście za wersje z kamienia naturalnego lub stali nierdzewnej zapłacimy więcej. Do opisania pozostała jeszcze jedna z wersji. Chodzi oczywiście o zlewy wpuszczane w blat. Dla przykładu solidne umywalki prostokątne tego typu kosztują około 250-300 zł. Bardzo dobre modele będą kosztować 400-600 zł. Bardziej ekskluzywne egzęplarze kosztują ponad 1000 zł.

Umywalki - ceny, sposób montażu i inne porady na kb.pl

Umywalki stały się jednymi z najważniejszych elementów wyposażenia łazienek. To właśnie od ich użytkowania rozpoczynamy i kończymy każdy dzień. Dobrze dobrana umywalka podkreśla zamierzony efekt dekoracyjny pomieszczenia, a jednocześnie ułatwia utrzymanie higieny.

W domach i mieszkaniach przeważnie montuje się umywalki podwieszane bądź wbudowane w szafkę. Oba rozwiązania posiadają odmienne wady i zalety. Umywalka podwieszana zostaje zamontowana bezpośrednio w ścianie. Sposób montażu jest bardzo prosty i nie powinien sprawić większych problemów. Tego rodzaju umywalki przybierają nieco surowy, minimalistyczny wygląd. Dolna powierzchnia pod umywalką nie jest zabudowana. Instalacje odpływowe są delikatnie zamaskowane. Dużą zaletą tego rodzaju produktów pozostaje oszczędność miejsca i walory praktyczne. Umywalki podwieszane sprawdzają się w szczególnie małych łazienkach. Z łatwością dopasujemy do nich akcesoria i elementy wyposażenia (baterie do umywalek, wanny).

Drugi typ produktów to umywalki wbudowane w szafki. Dobrej jakości modele (np. firmy Koło, czy Roca) zwiększają walory dekoracyjne całego pomieszczenia. Umywalka wbudowana w szafkę jest też rozwiązaniem praktycznym. Z łatwością dopasujemy ją do pozostałych elementów wyposażenia (meble, wanna, baterie do umywalek). Dodatkowa szafka pomieści drobne akcesoria łazienkowe i pomoże zorganizować przestrzeń. Na uwagę zasługuje także łatwy sposób montażu. Umywalka wbudowana w szafkę będzie nieco droższa niż modele podwieszane. Jednak jej możliwości wykorzystania są znacznie większe.

Wybierając umywalki warto zwrócić uwagę na materiał wykonania. Największą popularnością cieszą się produkty ceramiczne. Jednak w ekskluzywnych łazienkach można też zamontować umywalki z kamienia naturalnego, szkła bądź żeliwa. Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań i wiodącej stylistyki aranżacyjnej. Wybierzmy także funkcjonalne baterie do umywalek (dopasowane rozmiarowo oraz stylistycznie).

Do popularnych producentów umywalek należą firmy Koło, Roca, Sanitti i Andaro. Jeśli interesuje Cię aranżacja łazienki zapraszamy do działu poniżej. Dowiesz się w nim jaka umywalka pasuje do Twojej łazienki, zapoznasz się z pomysłami na niedrogie wykończenie tego pomieszczenia, a także zapoznasz się ze specyfiką doboru armatury łazienkowej. Na dole strony odnajdziesz też powiązaną listę tematów.