Czosnek niedźwiedzi - krótka charakterystyka rośliny

Czosnek niedźwiedzi - skąd pochodzi

Czosnek niedźwiedzi - Allium ursinum, zaliczany jest do podrodziny czosnkowych - Allioideae, która należy do rodziny amarylkowatych - Amaryllidaceae. Do tej właśnie rodziny należą byliny jednoliścienne, które w naturalnych warunkach występują na wszystkich kontynentach, oczywiście z wyjątkiem obszarów okołobiegunowych.

Do amarylkowatych zalicza się aż 73 rodzajów roślin, w których znajdziemy wiele różnych gatunków. Możemy również spotkać się tutaj z bardzo popularnymi warzywami jadalnymi, do których zaliczany jest właśnie czosnek. Nie możemy zapomnieć również o tym, że wiele gatunków z tej rodziny znajduje swoje zastosowanie jako rośliny ozdobne. Niestety rośliny z podrodziny amarylkowych wykazują właściwości trujące i wielu szamanów korzystało z nich do wywoływania halucynacji.

Jeśli chodzi o czosnek niedźwiedzi, dziki czosnek możemy spotkać w runie wilgotnych liściastych lasów i właśnie tam są one widoczne w postaci rozległych łanów. Roślina ta występuje na obszarze Europy, a na wschodzie, aż po Kaukaz i Ural. Natomiast również w Europie prowadzona jest uprawa czosnku niedźwiedziego.

Czosnek niedźwiedzi - charakterystyka rośliny krok po kroku

Uprawa czosnku cieszy się wielką popularnością ze względu na właściwości i zastosowanie. Dodatkowo cena za czosnek niedźwiedzi nie jest wysoka, a uprawa nie należy do tych najbardziej skomplikowanych. Jednak w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z tym, czym charakteryzuje się czosnek niedźwiedzi. 

Czosnek niedźwiedzi to roślina, która osiąga do około 20-50 cm i rośnie w płatach, choć czasem tworze zwarte łany. Ich organem podziemnym jest cebula wąska, będąca zgrubiałą nasadą ogonka liściowego liścia górnego. Warto wiedzieć, że w przypadku silnie rosnących roślin, mogą pojawić się 2 cebule, które wyrastają z nabrzmiałych ogonków dwóch górnych liści czosnku.

Nie możemy pominąć również liści czosnku, które są eliptyczno-lancetowate, zaostrzone na końcu i zbiegające się u nasady. Ich kolor jest intensywnie zielony. Interesującym elementem jest owoc w postaci pękającej torebki, która składa się z 3 komór, a w każdej z nich znajduje się jedno lub dwa czarne i kuliste nasiona. Musimy wspomnieć także o zebranych w płaskokuliste i dość luźne baldachy kwiaty w kolorze białym, które od razu po przekwitnięciu odpadają. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.

Czosnek niedźwiedzi - właściwości i zastosowanie

Czosnek niedźwiedzi to roślina bardzo popularna dziko rosnąca w górach. Mimo tego, że właśnie w górach występuje ona naturalnie, możemy także spotkać ją w domu, np. w doniczce lub ogrodzie, bo jest bardzo popularna w uprawie. Jednak dlaczego uprawa czosnku niedźwiedziego jest tak popularna? Zobaczmy, jakie właściwości lecznicze ma dziki czosnek.

Czosnek niedźwiedzi - Allium ursinum, ma bardzo podobne właściwości, jak inne gatunki czosnków. Tradycyjnie stosowany był on w przypadku problemów trawiennych, a także usuwał on toksyny z naszego organizmu, działał przeciwbakteryjnie oraz zapobiegał chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Uprawa czosnku jest popularna, nie tylko dlatego, że cena za sadzonki czosnku niedźwiedziego waha się w granicach 1-3 zł, ale również dlatego, że czosnek może być naturalnym lekiem w przypadku przeziębień i różnorodnych dolegliwościach układu oddechowego. Dodatkowo bywa on używany do stosowania zewnętrznego w przypadku leczenia ran i łagodzenia bólu reumatycznego.

Czosnek niedźwiedzi w czasie kwitnienia, a także sadzenie i uprawa czosnku niedźwiedziego
Czosnek niedźwiedzi w ogrodzie, a także sadzenie i uprawa czosnku niedźwiedziego

Nie możemy jednak zapominać o tym, że są to jedynie niektóre właściwości czosnku niedźwiedziego, które mogą wpłynąć pozytywnie na nasz organizm. Powinniśmy wiedzieć, że czosnek może mieć wpływ na ciśnienie krwi, bakterie w naszym organizmie, miażdżycę, nowotwory złośliwe, czy też wydzielanie żółci i soku żołądkowego. Jednak chcąc poznać dokładne działanie tej rośliny, powinniśmy bardziej się w to zagłębić.

Roboty koszące do trawy - super ceny

Uprawa czosnku niedźwiedziego - o czym pamiętać

Uprawa czosnku - wymagania

Jeśli zależy nam na uprawie roślin ogrodowych, bez różnicy, czy są to rośliny jadalne, czy ozdobne, powinniśmy wiedzieć, jakie te rośliny mają wymagania. Zobaczmy więc, jakie wymagania ma czosnek niedźwiedzi i jak powinna wyglądać uprawa czosnku niedźwiedziego.

Aby uprawa czosnku niedźwiedziego była prowadzona prawidłowo, powinniśmy pamiętać, że czosnek niedźwiedzi - Allium ursinum, naturalnie rośnie w częściowo zacienionych i żyznych obszarach lasów. Dlatego też warto wybierać właśnie takie stanowiska, w których nie będzie bezpośredniego zacienienia, a także nasłonecznienia.

Cena za sadzonki czosnku niedźwiedziego nie jest wysoka, ale nie oznacza to, że warto stracić nawet te kilka lub kilkanaście złotych za sadzonki. Z tego powodu, musimy wiedzieć, na jakim stanowisku sadzić te jadalne rośliny. Otóż czosnek niedźwiedzi lubi umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne, wapienne, próchnicze i ciężkie gleby.

Czosnek niedźwiedzi - uprawa

Czosnek niedźwiedzi jest rośliną, która wymaga kilku czynności pielęgnacyjnych. Pierwszą z nich jest podlewanie i nawożenie roślin. Podlewanie powinno być regularne, ale niezbyt intensywne. Warto wiedzieć, że gleba nie może przeschnąć, ale również nie powinna być zbyt mokra.

Jeśli chodzi natomiast o nawożenie, nie jest ono praktycznie wcale potrzebne, do momentu, kiedy roślina całkowicie nie wyrośnie. Dopiero wtedy powinno się zapoczątkować nawożenie, np. obornikiem. Kolejne jest również usuwanie liści, które wykonuje się jesienią, o ile łan jest zbyt gęsty. W przeciwnym razie, nie jest konieczne usuwanie liści i przycinanie rośliny.

Warto wspomnieć o tym, że czosnek niedźwiedzi - Allium ursinum, jest rośliną mrozoodporną, której pierwsze zbiory powinno się przeprowadzać dopiero po 3 lub 4 latach uprawy. Właśnie w tym okresie czosnek uzyska wystarczająco dużą cebulkę, choć można również przeprowadzić zbiory wcześniej, ale liście nie będą wtedy aż tak bardzo rozwinięte, jak po 3-4 latach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny