Wybieramy sadzonki piwonii i wysadzamy je w gruncie – najlepsze sadzonki, gleba i wybór stanowiska

Pierwszym krokiem naszej uprawy jest zakup sadzonki piwonii. Rośliny możemy nabyć w sklepach internetowych lub stacjonarnych. Pierwsza opcja daje nam możliwość wyboru spośród niezliczonych ilości odmian. Z kolei druga umożliwia obejrzenie systemu korzeniowego i wybór najlepszej jakości sadzonki piwonii.

Nasza piwonia drzewiasta, piwonia koperkowa czy piwonia lekarska powinny być posadzone zaraz po zakupie. Bylinowe sadzonki piwonii wkopujemy tak, aby oczka znajdowały się 3 do 5 centymetrów pod ziemią. Umożliwi to szybkie kwitnienie. Odmiany krzewiaste (piwonia drzewiasta) powinny być natomiast wsadzone na głębokość 10 – 15 cm. Ważne jest to, aby sadzonki piwonii były umieszczone z niewielkim nachyleniem. Takie nasadzenie sprawi, że roślina będzie się lepiej krzewiła.

Uprawa piwonii nie należy do szczególnie skomplikowanych, jednak kwiaty wymagają odpowiedniego stanowiska. Sadzenie najlepiej wykonać w miejscu mocno nasłonecznionym. Piwonia ogrodowa bardzo lubi bezpośredni dostęp do promieni słonecznych. Wypuszcza wtedy piękne, duże i intensywnie pachnące kwiaty. Sadzonki piwonii możemy też ulokować w miejscach w pół zacienionych. Wówczas kwiaty będą delikatniejsze, a kwitnienie mniej obfite, ale wydłużone.

Istotna dla uprawy jest również sama gleba. Piwonia drzewiasta, piwonia lekarska czy piwonia koperkowa najlepiej rosną w glebach żyznych i lekko wilgotnych. Sadzenie nie powinno odbywać się w miejscach mocno zawilgoconych, bowiem roślina znacznie lepiej radzi sobie z chwilowym przesuszeniem niż nadmiernym poziomem wilgoci. Gleba może posiadać dodatkowy drenaż, który zabezpieczy korzenie rośliny przed gniciem.

Pielęgnacja piwonii w pierwszym roku po posadzeniu

Piwonia ogrodowa to piękna roślina, która nie lubi błędów uprawowych. W związku z tym należy zapewnić jej prawidłowe warunki do wzrostu. Kwiaty wymagają regularnego podlewania przez pierwszy sezon po wsadzeniu. Jest to czas na dobre ukorzenienie się rośliny.

Podlewanie wykonujemy w razie potrzeby, pamiętając, że piwonia ogrodowa nie lubi nadmiernego zawilgocenia podłoża. Strumień wody musi być skierowany bezpośrednio w podłoże tak, aby nie oblewać kwiatów i liści. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko rozwoju chorób grzybowych.

Uprawa piwonii w pierwszym roku po posadzeniu powinna uwzględniać też nawożenie rośliny w okresie późnej jesieni. Piwonia ogrodowa lubi nawozy mineralne o obniżonej zawartości azotu. Jako nawóz może posłużyć obornik, który przekopujemy wraz z ziemią. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piwoniach.

Uprawa piwonii kilka lat po posadzeniu i przesadzanie rośliny

Pielęgnacja piwonii w kolejnych latach uprawy nie różni się zbytnio od prac, które wykonywaliśmy przy młodej roślinie. Nasza piwonia drzewiasta, piwonia lekarska czy piwonia koperkowa powinna być nawożona każdego roku. W efekcie uzyskamy piękne kwiaty i większe przyrosty rośliny.

W drugim roku po wysadzeniu rośliny możemy już zrezygnować z regularnego podlewania. Kwiaty podlewamy jedynie w okresie przedłużającej się suszy lub po bardzo upalnych, letnich dniach. Na przełomie września i października możemy zmienić stanowisko dla rośliny i dokonać podziału korzeni.

Polecane nawozy dla Twoich kwiatów - sprawdź je!

Mężczyzna i chłopiec podlewający krzew piwonii w ogordzie, a także sadzenie, pielęgnacja, uprawa i zastosowanie
Uprawa piwonii ogrodowej krok po kroku, czyli sadzenie, zastosowanie, jak sadzić i pielęgnować, uprawa krok po kroku

Najlepszym pomysłem okazuje się uprawa piwonii na jednym stanowisku. Piwonia ogrodowa dobrze znosi sadzenie, jednak nie przepada za przesadzaniem. Dlatego przesadzanie przeprowadzamy jedynie w ostateczności i nie wcześniej niż dwa lata po wkopaniu młodej sadzonki. Piwonia lekarska i koperkowa mogą być podzielone przez rozdział korzeni. W tym celu obkopujemy roślinę z każdej strony i delikatnie ją podważamy. Następnie przycinamy pędy na długość ok. 3 cm nad pąkami i dokładnie płuczemy system korzeniowy. Uwolniona spomiędzy korzeni gleba uwidoczni uszkodzone części rośliny. Należy je wyciąć i wybrać najdelikatniejsze miejsca systemu korzeniowego. W kolejnym kroku przecinamy korzenie nożem ogrodniczym.

W efekcie podziału systemu korzeniowego uzyskujemy kilka sadzonek. Warto je delikatnie wysuszyć i zaprawić w preparacie, który zapobiega ich zagrzybieniu. Nowe sadzonki umieszczamy na uprzednio przygotowanych stanowiskach, obsypujemy ziemią i podlewamy.Pielęgnacja piwonii po zakończeniu sezonu

Piwonia koperkowa czy piwonia lekarska nie lubią przycinania pędów. W okresie kwitnienia możemy jedynie usuwać przekwitłe kwiaty. Prace wykonujemy sekatorem i przycinamy pęd kilka centymetrów od kwiatu. Dzięki temu umożliwimy intensywniejszy rozrost pozostałych pąków kwiatowych.

Pielęgnacja piwonii dotyczy także zakończenia okresu wegetacji. W okresie jesiennym pozwalamy na samoistne obumarcie pędów rośliny bylinowej. Usuwamy je dopiero wtedy, gdy będą już w pełni obumarłe. Ostatni krok to przygotowanie piwonii na zimę. W chłodniejszych rejonach naszego kraju zaleca się obsypywanie piwonii warstwą ziemi i dodatkowe nakrywanie jej gałązkami. Dzięki temu uchronimy pąki przed mrozem, co umożliwi pełny rozwój rośliny po ponownym rozpoczęciu wegetacji. Warto przy tym trzymać się zasady mówiącej o tym, że okrywanie rozpoczyna się dopiero w okresie wystąpienia pierwszych mrozów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny