uprawa truskawek i poziomek

Jakie wybrać truskawki

Odmian truskawek jest bardzo dużo, kilka tysięcy. W naszym klimacie radzą sobie niektóre z nich. Za to jeśli mamy balkon lub nadmiar rynien to możemy w nich uprawiać te odmiany, które nam najbardziej smakują. Nawet jeśli są wrażliwe na mróz. Dodatkowe zabezpieczenie ochroni przed wymrożeniem nasze sadzonki.

Odmiany truskawek

Wśród odmian do uprawy w doniczkach polecane są zwłaszcza truskawki owocujące cały rok, Jednak one wymagają odpowiedniego nawożenia. Składniki pokarmowe w ograniczonej doniczką przestrzeni szybko się wyczerpują i musimy je dostarczać.

Sadzonki truskawek znajdziesz na www.podkarpackiesady.pl/47-poziomki-i-truskawki.

Warte uwagi są na pewno odmiany o ciekawych barwach owoców. Jeśli jeszcze będą one smaczne to mamy sukces z uprawy gwarantowany. Ciekawie też wygląda truskawka wisząca, owoce pojawiają się też na odrostach w jej przypadku.

Czy możliwa jest uprawa truskawek i poziomek na balkonie?

Jeśli tylko mamy słoneczny balkon to z powodzeniem możemy uprawiać truskawki i poziomki (zobacz tu). Mogą posłużyć do tego zwykłe skrzynki balkonowe po kwiatkach. Oczywiście musimy pamiętać o dwóch ważnych rzeczach. Częstym podlewaniu oraz nawożeniu od kwitnienia do końca owocowania. Poziomki są mniej wrażliwe na ilość promieni słonecznych. Więc na balkonach ze wschodnią czy zachodnią wystawą poradzą sobie całkiem sprawnie. Potrzebują również wody oraz nawozu.

Odmiany poziomek

Zwykle mamy do wyboru odmianę poziomek rozłogową oraz bez rozłogów. Wytwarzane rozłogi wyglądają efektownie i warto taką sadzonkę umieszczać na ścianie i lekko cienistym miejscu. Odmiana bez rozłogów jest polecana do pojemników stojących na podłożu.

Warte uwagi są też odmiany poziomek o jasnych owocach. Mają one ciekawy smak i mogą być urozmaiceniem deseru, a także dużą atrakcją dla dzieci. Zresztą naszą pracę przy poziomkach i truskawkach docenią zwłaszcza najmłodsi członkowie rodziny.

Jaką ziemię wybrać do uprawy truskawek i poziomek w pojemniku

Ziemia do uprawy truskawek i poziomek powinna być przepuszczalna i lekko kwaśna. Na dno warto ułożyć warstwę drenażu na przykład z kermazytu, która zapewni odpłynięcie nadmiaru wody ze strefy korzeniowej. Jednak i tak musimy zapewnić odpływ nadmiaru wody z pojemnika. Korzenie truskawek mogą z nadmiaru wilgoci i braku powietrza gnić. Dobrze będzie się sprawować mieszanka torfu z ziemią ogrodniczą i piaskiem w równych proporcjach.

Nawożenie truskawek

Jeśli chcemy mieć ładne i dorodne owoce to musimy używać nawozów. Najlepiej co tydzień w trakcie owocowania. Do tego można zastosować nawozy specjalne do truskawek, albo spróbować nawożenia rozcieńczonymi nawozami roślinnymi np. z pokrzywy czy żywokostu.

Jak zadbać o truskawki i poziomki w uprawie doniczkowej

Ważnym elementem oprócz nawożenia i podlewania jest także usuwanie pędów. Pojawiają się one już od maja, czerwca. Osłabiają one roślinę, która zamiast w owoce, swoje siły traci na tworzenie nowych sadzonek. Jedna sadzonka może nam rosnąć na balkonie około 3-4 lata.

Jakie pojemniki wybrać do sadzenia truskawek?

Jeśli chcemy uzyskać zadowalający plon z krzewów, warto zainwestować w doniczki, a dokładniej ich wielkość. Najlepiej jeśli dla jednej sadzonki przeznaczymy około półtora litra ziemi. Jest to wystarczająca ilość dla korzeni, które mają wtedy dostęp zarówno do odpowiedniej ilości powietrza, ale też wody i minerałów.

Uprawa truskawek i poziomek w pojemnikach jest jak najbardziej możliwe, a przy zastosowaniu odpowiednich zabiegów nawożenia i nawadniania można otrzymać całkiem ładne plony. Przy okazji warto wiedzieć, że uprawa truskawek w pojemnikach skrzynkowych jest też popularna wśród plantatorów. Szczególnie w tunelach do otrzymania plonu przed wejściem na rynek truskawek gruntowych.

Źródła:

  1. www.domowyogrod.com/kiedy-sadzic-truskawki - "Kiedy sadzić truskawki?" - stan z 2019-05-05.
  2. www.domowerewolucje.eu/jak-sadzic-truskawki - "Jak sadzić truskawki?" - stan z 2019-05-11.
Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny